Останні новини

Міністр Шефіра та олігархів: чому Банкова обрала Галущенка наступником Вітренка

Офіс Зеленського визначив Германа Галущенка, як найкомпроміснішу фігуру на посаду міністра енергетики.

28-го квітня в енергетичній сфері відбулися гучні перестановки топ-посадовців. Андрія Коболєва звільнили з посади голови НАК "Нафтогаз України". Його крісло посів Юрій Вітренко, який працював в. о. міністра енергетики і вугільної промисловості. Після двох невдалих спроб у Верховній Раді призначити Вітренка повноцінним міністром Офіс президента знайшов йому заміну - віце-президента "Енергоатому" Германа Галущенка. Той багато років працював в органах виконавчої влади, а тому добре розуміє, як функціонує система державного управління. 

Kyiv Live розбирався, чому у Зеленського зупинили свій вибір на кандидатурі Галущенка.

Недоліки Галущенка

На державних посадах Герман Галущенко перебуває понад 20 років. Його політична кар'єра почалася в 1997 році з призначенням в Адміністрацію президента Леоніда Кучми. Після зміни влади він отримав посаду в Секретаріаті президента Віктора Ющенка. За часів Віктора Януковича Галущенко працював директором департаменту судової роботи в Міністерстві юстиції. У 2013 році він вперше отримав посаду в "Енергоатомі", де впродовж року був виконавчим директором з правового забезпечення. А в 2020 році він знову повернувся в "Енергоатом" - цього разу на посаду віце-президента.

У Галущенка юридична освіта, має ранг держслужбовця і дипломата. В органах влади він здебільшого займався правовими питаннями. Окрім короткого періоду в атомній компанії, у нього немає досвіду роботи в енергетичній сфері. Саме тому критики кадрового рішення Офісу президента вважають, що Галущенко не буде справлятися з непростими завданнями, які зваляться на нього в Міністерстві енергетики.

Читайте також: Мустафа Найєм був звільнений з "Укроборонпрому"

Ще одним недоліком наступника Вітренка називають його начебто зв'язки з народним депутатом Андрієм Деркачем. Відповідні звинувачення проти нього висувають політики і ЗМІ з орбіти Петра Порошенка. Деркач - постать, справді, компроментуюча. За спроби вплинути на вибори президента США, з осені 2020 року він перебуває під американськими санкціями. У 2006-07 роках Деркач працював директором "Енергоатому", а його заступником нібито був Галущенко. Втім, в офіційній біографії останнього вказано, що у другій половині 2000-х він працював у Секретаріаті президента. У відкритих джерелах відсутня інформація, яка б безапеляційно підтверджувала зв'язки Галущенка з Деркачем, окрім тої, що вони у різні часи працювали в атомній компанії.

2.jpeg

Герман Галущенко. Фото: ТСН

З чим не посперечаєшся, так це з невтішними результатами діяльності "Енергоатому" після того, як туди на керівну посаду прийшов Галущенко. Цифри - річ вперта. Так ось, у 2018 році атомна компанія принесла державі прибуток розмірі 4,6 мільярди гривень, у 2019-у - 3,7 мільярди. А у 2020 році, коли віце-президентом держпідприємства став Галущенко, "Енергоатом" почав працювати "в мінус", зазнавши збитків на суму 4,8 мільярди гривень.

За інформацією деяких ЗМІ, "Енергоатом" став збитковим через продаж власної електроенергії трейдерам Ігоря Коломойського і Ріната Ахметова. Пишуть, що компанія відпускала олігархам енергоресурси за майже вдвічі заниженою ціною, через що втратила понад 2 мільярди гривень. Чи причетний Галущенко до фінансових збитків в "Енергоатомі" - належить з'ясувати компетентним органам. Але, щонайменше, дивно, що після неефективного управління в державній компанії посадовцю доручили керувати міністерством, якому підпорядкований весь енергетичний сектор країни.

Читайте також: Скандальне минуле нового міністра енергетики: що відомо про Германа Галущенка

Як відомо, на позачерговому пленарному засіданні 29-го квітня Верховна Рада конституційною більшістю ("за" - 305 депутатів) призначила Галущенка міністром енергетики. В уряді він змінив Вітренка, який перейшов у "Нафтогаз". Його кандидатуру майже у повному складі підтримали "Слуга народу", "Батьківщина", "Довіра", "За майбутнє" та 20 з 44-х депутатів "ОПЗЖ". Проти були "Голос" і "ЄС".

Судячи з результатів голосування, призначення Галущенка стало результатом консенсусу практично всього депутатського корпусу, крім двох полярних груп - умовних "соросят" та тих, хто орієнтується на Кремль. 

Міністр Шефіра та олігархів

Юрій Вітренко не прижився в Кабінеті Міністрів через конфліктний характер і неабиякі амбіції. Прийшовши в уряд, він одразу зажадав ще й посаду віце-прем'єра, а в перспективі бачив себе цілим премєром-міністром. Апетити Вітренка, зрозуміло, не прийшли до душі Денису Шмигалю, у якого немає в планах прощатися з прем'єрським кріслом. Між посадовцями розгорілася справжня кулуарна битва, яка закінчилася перемогою чинного прем'єра. Вітренку довелося повертатись в "Нафтогаз", а його місце в уряді посів віце-президент "Енергоатому".

За інформацією ЗМІ, Герман Галущенко зміг отримати міністерський портфель, зокрема, через відсутність амбіцій, які були у Вітренка. Мовляв, він тихий бюрократ, який точно не буде претендувати на вищі пости, а тому Шмигаль так легко погодився з його кандидатурою.

1.jpg

Сергій Шефір. Фото: Ліга.Нет

Втім, де-факто на посаду міністра енергетики Галущенка затверджував не очільник Кабміну, а Офіс президента. За інформацією Kyiv Live від інсайдера у "Слузі народу", Банкова погодила його кандидатуру за пропозицією першого помічника президента Сергія Шефіра. Саме він привів посадовця "Енергоатому" в Офіс президента і презентував як фахівця, який достойний бути наступником Вітренка. Зеленський і Єрмак лише підтримали пропозицію Шефіра.

За словами інсайдера, перед голосуванням у Верховній Раді Шефір також обговорював кандидатуру Галущенка з найбільшими гравцями українського енергоринку. Такими, як відомо, є згадані Коломойський, Ахметов та Дмитро Фірташ, який з 2014 року проживає за межами країни.

Зустрічі з олігархами, на яких Шефір міг узгоджувати призначення нового міністра енергетики, виглядають цілком закономірними, особливо якщо згадати журналістські розслідування, у яких помічника Зеленського називають головним комунікатором Банкової з найбагатшими людьми України. Раніше програма "Схеми" навіть публікувала відеодокази, як помічник президента відвідував офіс Коломойського і маєток Ахметова. 

Читайте також: Під Степановим захиталося крісло: чи вкажуть голові МОЗ на вихід?

У розмові з Kyiv Live політолог Ярослав Божко погодився, що позитивне голосування за Германа Галущенка може бути результатом консенсусу між Банковою та олігархами, які мають свої інтереси в енергетиці.

"Олігархічний консенсус безпосередньо впливає на усі кадрові призначення, пов'язані з енергетикою. Галущенко, який в інтересах олігархів працював в "Енергоатомі", не став виключенням. Справа в тому, що енергетика є однією з "дійних корів" українського олігархату. Їм важливо мати на державних посадах своїх людей, щоб, підкручуючи ціни на енергоресурси, отримувати надприбутки. Сам по собі Зеленський не є гравцем на ринку енергетики, тут він є проксі інших груп впливу - Ахметова, Коломойського і дрібніших", - розповів політолог.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.05