Останні новини

Депутат Київради розповів про могильник ртуті поблизу офісів у спальному районі

Костянтин Яловий перелічив особливо небезпечні підприємства столиці, які забруднюють екологію

Страшний сон українця - розбити ртутний термометр, бо всі знаємо, що випари ртуті надзвичайно небезпечні і за кілька годин призводять до гострого отруєння. Але чи всі кияни знають, що "надихатись" ртуттю можна, просто заїхавши в один із спальних районів столиці? Поблизу станції метро Лісова цього "добра" вдосталь.

Про це  Kyiv Live розповів депутат Київради, Голова екологічної комісії Костянтин Яловий.

Шкідливі виробництва в Києві продовжують зберігати "радянську спадщину" - отруйні залишки, які несуть загрозу нашому з вами здоров‘ю. В проєкті Генплану до 2040 – перенесення 6 небезпечних об‘єктів за межі столиці. Серед них – завод "Фармак" та полігон для будівельного сміття у Голосієво.

Проте це не всі "гарячі точки" Києва.

Забруднення екології

Випарами ртуті дихають офісні працівники

Крім вказаних у проєкті Генплану, в Києві існує ще кілька небезпечних об’єктів. Зокрема, територія колишнього заводу "Радикал" в Дніпровському районі столиці за півкілометра від метро "Лісова".

"Раніше "Радикал" виробляв синтетичні матеріали. Зараз виробництво не працює, але токсичні речовини звідти нікуди не зникли. "Радикал" - це могильник для понад сотень тисяч тонн ртуті й речовин, що її містять. Концентрація випарів ртуті там в 4-16 разів перевищує норму. А найгірше, що ртуть пішла глибоко в ґрунт. Зараз ртуттю забруднені 1,5 кв. км. підземних вод на глибині 10-15 м. Є ризик потрапляння її в питну водну, що призведе до екологічної катастрофи", - сказав Яловий.

Експерт зазначив, що на початку 2000-х проводили певні заходи з очищення територій заводу - але їх не довели до кінця. 

"У 2001-2006 роках "Радикал" активно очищали від ртуті, радіоактивних та хімічних відходів, проводили екологічну санацію корпусів. Зараз там офіси й склади. А потім фінансування закінчилось і роботи припинили", - розповів Костянтин Яловий.

Забруднення екології

Демеркуризація фігурує у розпорядженні КМДА від 11 грудня 2018 "Про схвалення проекту Плану заходів на 2019-2020 роки за реалізацією стратегій розвитку міста Києва до 2025 року".

Джерелами фінансування зазначили Державний бюджет (кошти ДФРР), інші кошти. Відповідальні виконавці - департамент промисловості та розвитку підприємництва. 

радикал.jpg

Найбільша загроза для киян. Скільки коштує ліквідація?

Експерт зазначив, що попри те, що у планах столичної влади було очистити "Радикал" від небезпечних залишків до 2025 - на сьогодні територія підприємства ще не очищена належним чином. Яловий зазначив - процес доволі коштовний, до того ж, в Україні немає можливості утилізувати небезпечну ртуть.

"Завод залишається однією з найбільших екологічних загроз для киян. Територія потребує демеркуризації (видалення ртуті), це коштує більше 224 млн. грн. Проблема полягає в тому, що "Радикал" має статус відкритого акціонерного товариства і через це Антимонопольний комітет визнав незаконним виділення з держбюджету коштів на його очищення й зобов’язав підприємство повернути державну допомогу. Крім того, в Україні немає жодного хімічного полігону, де ртутні рештки можна утилізувати. Єдине підприємство, яку переробляло ці речовини, залишилось на тимчасово окупованій території. Наразі з "Радикалу" треба вивезти 200 тис. тон залишків. З них 10 тис. тон місять дуже високу концентрацію ртуті", - прокоментував Яловий. 

Забруднення екології

Усе найкраще - дітям?

Інший небезпечний об’єкт – Дарницька ТЕЦ, яка знаходиться по вулиці Здолбунівській. У Дарницькому районі на початок 2019 зареєстровано більше, як 340 тис. мешканців, а 90 тисяч - це діти. 

"Дарницька ТЕЦєдине в Києві енергетичне підприємство, що працює на вугіллі - найнебезпечнішому для екології ресурсі. Труби ТЕЦ викидають в атмосферу оксид вуглецю, оксид азоту, бензапірен, діоксид сірки та діоксид азоту. Великою проблемою є утилізація шлаків, що залишаються після спалювання вугілля", - зауважив Яловий. 

Екологія

А зі сміттям що робитимемо?

Екологічна ситуація в Києві стрімко погіршується через сміття. На сміттєзвалищах поряд опиняються органіка, пластик, і небезпечні відходи, які становлять загрозу довкіллю та здоров‘ю людей. Ситуація погіршується через відсутність спеціальних заводів із переробки непотребу.

"Глобальна проблема полягає у відсутності ринку утилізації сміття, що не дозволяє інвестору розраховувати на прибутки зі сміттєпереробного бізнесу. За даними Мінрегіону, сьогодні в Україні існує 38 підприємств, які займаються сортуванням, переробкою та спалюванням відходів. Більше 90% з них – це сортувальні лінії, що виконують допоміжну функцію в процесі утилізації сміття.

Читайте також: Куди можна здати поламану техніку в Києві

Україна має надзвичайно мало потужностей для переробки відходів. Наразі 93% непотребу у нас вивозять на сміттєзвалища та полігони, більше 2% спалюють, і лише 4,5% йде на переробку. Проблема в тому, що мережу сміттєпереробних заводів треба будувати з нуля. Це величезні кошти, яких у держави немає, а переговори з приватними інвесторами поки що обмежуються лише перспективними проектами, жоден з яких не реалізований", - зазначив Яловий.

Сміття

Голова екокомісії підтвердив, що винесення шкідливих виробництв за межі міста необхідно здійснити якнайшвидше.

Нагадаємо:

  • Експерт-еколог розповів, що покришки можуть становити загрозу здоров‘ю й життю людей. Ними категорично заборонено "прикрашати" прибудинкові території і зберігати у великих кількостях. Також покришки потрібно утилізувати окремо від іншого сміття.
  • Експерти пояснили, як можна компостувати органічне сміття у себе вдома. Є кілька способів компостування. Компост потім можна буде використати як добриво для рослин.


Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
01.03