Останні новини

"Місце, де зникає дитинство": 70% вихованців будинків дитини мають затримку розвитку через неналежні умови

Неналежне харчування і відсутність турботи в українських будинках дитини робить зі здорових малюків "хворих"

Ні батьківської турботи, ні належного харчування... І якщо перше - є очікуваним у будинках дитини, то невідповідність необхідного раціону виявилось саме під час дослідження умов утримування малюків у спеціалізованих закладах.

Про це повідомляє Kyiv Live із посиланням на дослідження благодійної організації "Надія і житло для дітей".

Дослідження виявило, що 68% дітей мали невідповідне їхнім потребам і стану здоров’я харчування. У вихованців виявили діагноз "білково-енергетична недостатність". Крім того, заклади не проводили необхідну корекцію харчування дитині. Відтак 58,6% дітей мають затримку росту, 20,2% – низьку масу тіла.

Згідно дослідженню, 70% дітей потрапляють в будинки дитини цілком здоровими, але без індивідуальної турботи й піклування починають відставати в розвитку. 

"Малюки у будинках дитини позбавлені найважливішого: чуйного догляду, емоційного та тілесного контакту, спілкування з рідними, правильного харчування — базових речей, які необхідні для їхнього розвитку", - повідомили в організації.

Затримка і порушення розвитку у дітей відбувається, на думку благодійників, через нестачу турботи та уваги, бо саме у перші роки життя формується найбільше навичок.

"80% мозку формується у віці до трьох років, за цей час дитина навчається більше, ніж за все життя: сидіти, стояти, повзати, ходити, говорити, виявляти свої емоції. Діти, які проводять цей час в будинках дитини отримають непоправну шкоду. 70% дітей в будинках дитини мають порушення і затримки розвитку не тому, що мають захворювання, а тому, що позбавлені індивідуальної турботи й піклування. Вони роками живуть у закладах й з кожним місяцем втрачають свій потенціал замість того, щоб зростати у своїх сім’ях або ж бути усиновленими", - додали у благодійній організації.

За даними медичної документації будинків дитини, діагноз "здоровий" був лише у 3,4% дітей.  Але аналіз виявив у дітей "міфічні" діагнози, у деяких випадках – неповну інформацію щодо медичного стану, особливо це стосується неврологічних діагнозів. Загалом виявилось, що кількість здорових дітей сягала 67,6% і вони мали лише затримки у розвитку через середовище, в якому перебували.

При цьому, те, що більшість дітей в будинках дитини є сиротами – міф. Приблизно 40% малюків мають живих батьків, які й влаштували свої чад у заклади з різних причин. Проте, вони могли б доглядати за малечею вдома за належної соціальної підтримки. 

У 49% сімей, яких вдалося відвідати в ході дослідження, батьки мали досвід проживання в інтернатних закладах. 

"Тож коли в сім’ї виникали проблеми, батьки не бачили іншої можливості, ніж віддати дитину в будинок дитини", – зазначають автори дослідження.

Ще 40% дітей можуть бути всиновлені або взяті під опіку, якщо займатися цим питанням системно і професійно. 54,7% батьків не відвідували своїх дітей після влаштування у будинки дитини, діти формально залишаються "батьківськими" і втрачають можливість потрапити в іншу сім’ю. Тобто процедури усиновлення відтерміновуються, а перебування дитини в інституційному закладі продовжується.

Наразі в будинках дитини залишаються 2756 дітей раннього віку.

Нагадаємо, Верховний суд повернув двох дітей з нормальних умов у антисанітарні нетрища батькові з шизофренією. Рішення суду оскарженню не підлягає, а соцслужби б'ють на сполох через неможливість виконати його умови.

Теги:
Вийти в ефір
27.01