Останні новини

На роботу не ходити, а зарплатню отримувати: у ВР пропонують узаконити дистанційну працю

Група народних депутатів від “Слуги народу” зареєстрували проект закону, який прописує правила дистанційної роботи. На меті проект має узаконити такий вид роботи та відносини між роботодавцями і працівниками. Також у законопроекті чітко розрізняються надомна та дистанційна робота.

Відповідний проект закону №4051 опубліковано на сайті Верховної Ради України.

Народні депутати хочуть удосконалити правові відносини у сфері дистанційної та надомної роботи.

Це "позитивно вплине на ринок праці, права і можливості роботодавців і найманих працівників, позбавить від правових колізій державні контролюючі органи", - йдеться у пояснювальній записці.

Основні положення закону:

- введення двох самостійних форм робіт - дистанційної та надомної;

- надання роботодавцю права знати відомості про місце проживання або місця де буде фактично виконуватись робота;

- активне використання у роботі електронних документів та інформаційно-комунікативних технологій, таких як відеозв’язок;

- забезпечення можливості поєднувати дистанційну роботу з роботою в звичайному режимі на робочих місцях в приміщеннях роботодавця.

Яка різниця між надомною та дистанційною роботою?

Надомна робота, за законопроектом, - це така форма праці, коли оплачувана робота виконується за місцем проживання працівника або в іншому обраному ним місці, де є усі технічні засоби для виробництва продукції, надання послуг, виконання робіт і т.і , але поза робочих приміщень роботодавця. 

Це місце є незмінним і не може бути змінено за ініціативою працівника без повідомлення керівництва. Якщо працівнику необхідно змінити місце виконання роботи, то він має попередити роботодавця за 3 робочі дні. 

При надомній роботі на працівників поширюється загальний режим роботи підприємства, установи та організації, якщо інше не передбачено в трудовому договорі. Але тривалість робочого часу не повинна перевищувати законодавчо встановлених норм, а виконання надомної роботи "не тягне за собою змін в нормуванні, оплаті праці і не впливає на обсяг трудових прав працівників".

Дистанційна, на відміну від надомної, - це така форма організації трудових відносин, коли робота виконується працівником поза приміщеннями роботодавця в будь-якому місці за її вибором і з використанням інформаційно-комунікаційних технологій.

Працівник самостійно обирає своє робоче місце і відповідає за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на ньому. На таких працівників не поширюється правила внутрінього трудового розпорядку - він може обирати робочий час на власний розсуд.

Дистанційному працівникові повинно бути забезпечено гарантований період вільного часу для відпочинку ( "період відключення"), при якому працівник може переривати будь-яку інформаційно-телекомунікаційну зв'язок з власником або уповноваженим ним органом, що не буде вважатися порушенням умов трудового договору або трудової дисципліни.

Нагадаємо, до Окружного суду Києва надійшов позов до Київради про скасування рішення "Про обов’язкове виконання Державного Гімну України у закладах загальної середньої освіти усіх типів та форм власності". Позивач просить визнати рішення міської влади протиправним. Вийти в ефір