Останні новини

Психолог розповіла, як жінкам рятуватись після сварки з чоловіком-аб'юзером

Які небезпеки для жінки несе її знецінення в родині, як повернути собі "себе" і подолати депресію

Карантин став в Україні непоганою перевіркою на "міцність стосунків" - у 2020 пари сварились, озвучували претензії один до одного і навіть примірялись розлучитись. Жертвами психологічного насилля ставали як жінки, так і чоловіки. Проте саме представниці "прекрасної статі" частіше звертались у 2020 – на початку 2021 за допомогою до психолога.

Kyiv Live поговорив із психологинею Оксаною Глущенко, щоби зрозуміти, що стає "точкою неповернення", коли жінка усвідомлює, що "далі так жити не можна". Як зберегти родину, або ж почати життя заново – вже без чоловіка-агресора.

Жінка і чоловік

На гарячі лінії в карантин звернулась рекордна кількість українців

За перше півріччя 2020 українці масово скаржились на домашнє насильство. На "гарячі лінії" телефонували на 40% більше, аніж у 2019 році. Про це у серпні 2020 повідомила заступник міністра внутрішніх справ Катерина Павліченко. За її словами, за перші шість місяців 2020 року до поліції надійшло понад 101 тисячі повідомлень про домашнє насильство.

Жінки після сварок у родині часто почувались знеціненими і звертались до фахівців по психологічну допомогу.

Психолог розповіла, на що скаржаться жінки, чому виникають конфлікти, та як їх подолати.

Без названия (4).jpg

Ти нічого не робиш - це все я

"Знецінювати в родині можуть навіть "вольову" жінку. Скажімо, часто звертаються дружини, які керують бізнесом. При цьому вони виносили й народили дітей, дбають про побут, а іноді – навіть працевлаштовують чоловіка. Тож, працюючи в компанії дружини, коли починаються сварки, чоловік починає вказувати жінці на "її місце на кухні". Зазвичай він робить так, бо мав схожі приклади в дитинстві – так робили батько, дід, а мати й бабуся корились. Тому чоловік категорично не розуміє, чому дружину це не влаштовує", - розповідає психологиня.

"Або є інша грань - звертаються жінки, які цілковито присвятили себе родині. Жінка не працює, але створює простір для реалізації чоловіка – забезпечує йому побут, опікає, готує їсти, одяг. Чоловік завжди "накрохмалений", його діти доглянуті й усім забезпечені - проте не усвідомлює, що саме від жінки багато залежить його успішність.

У обох цих історіях - коли відбувається серйозний конфлікт, або чоловік йде з родини – жінка часто не відчуває своєї цінності", - розповідає психолог.  

Насилля

Коли конфлікт провокує жінка, бо не хоче бути "пралькою" й "куховаркою"

Часто чоловіків не влаштовує, що дружина намагається змінити звичний побут - вона забирає у чоловіка те, до чого він встиг звикнути.

"Жінка раптово може усвідомлювати, що до неї в родині ставляться без поваги, застосовують до неї психологічне насильство. У всіх тригером спрацьовує різне. Скажімо, дружина вийшла на роботу, і раптом побачила, що у всіх все по-іншому. Реакція: "А що так взагалі буває? А я все життя живу й не знала таких варіантів".

Звісно, ці варіанти жінка несе в родину, часто лютує, що в неї не так, і намагається перелаштувати лад, який складався роками. Не варто думати, що це мине безболісно. Такі зміни однозначно відбуваються через "ламання" – не варто сподіватись, що партнер зрадіє, адже 20 років прожили в іншій парадигмі. Головне - говорити про це з чоловіком (дружиною) й знаходити варіанти рішень", - каже психолог.

Насилля

Тепер ми будемо жити по-новому - і ось чому

Щоби зрозуміти, чому для чоловіка зміни травматичні, не лаяти його за це - варто пригадати, з чого стосунки починались. Як ви поводились "на старті".

"Пригадайте: як я себе позиціонували в родині. Якщо з перших кроків жінка починала прати-готувати-взуття начищувати – то чоловік звик до її ролі "мамочки". Його навряд зробить щасливим, якщо жінка раптово вирішить "йти в соціум" і присвячувати левову частку часу не йому. Тож, треба це зрозуміти, прийняти і домовлятись".

Приклади аргументації:

 • "Для мене зараз важливий от такий етап мого життя, а готування їжі-прання-прасування можемо делегувати" (поділити між собою, найняти людину, залучити дітей).
 • пояснити, чому навіть за іншого ладу вдома буде комфортно.
 • проговорювати, що непокоїть обидві сторони в новій ситуації.

Домашнє насилля

А пам‘ятаєш?

"Коли виникає великий скандал, після якого вирішуєте розійтись, треба згадати, на фоні чого ви створювали родину. Якщо ми кажемо, що "не бачили очі, що купували" – це не так. Ми, можливо, чогось не хочемо бачити й усвідомлювати, бо це нам не вигідно - "зараз усе так смачненько, метелики в животі". Але той фундамент – на базі чого ви зійшлись, чим привабили один одного - лишається. Варто його знайти, і почати будувати заново", - каже психологиня.

Насилля

У сусіда жінка в красивій шубці... і більше сексу

Часто тригером для конфлікту, бажання розійтись служать "сумнівні" міфи.

"Існує багато вигадок – наприклад про секс. Живемо в 21 столітті, здається, багато всього вже проговорено, але попри це сфера інтиму овіяна безліччю міфів. Люди примірюють їх на себе - думають, що у сусіда в ліжку все набагато краще - засмучуються і починають "пиляти" партнера, сумують. Тож перед тим, як показувати чоловікові (дружині) картинки з Камасутри - варто підключати критичне мислення, читати якісну літературу - наукову, слухати людей із академічною освітою, а не вигадані історії шарлатанів", - зазначали психолог.

Домашнє насилля

Прощавай, аб'юзере!

Якщо стосунки вже не можливо врятувати - жінка вирішила піти через те, що чоловік став у стосунках аб'юзером (агресором, який виявляє психологічний тиск, насилля - ред.) - психологиня дала поради, як відновити свою силу і йти вперед. 

Я сильна, тому певний час побуду слабкою

"Коли жінка після тривалого психологічного насилля відчуває себе спустошеною, знеціненою - потрібна підтримка спеціаліста, або розмова з близьким оточенням.

 • Яка би впевнена жінка не була в собі і своїх силах - знецінена, вона може впадати в "дитячу позицію" - "як мені бути?", "що робити й куди бігти:". А сил на це нема. Потрібна підтримка спеціаліста або близького оточення. Іноді просто поговорити – це вже багато дає, щоби вивести жінку "в ресурс".
 • Зрозуміти, що зміни в житті завжди важкі – ніколи не буває, що я, не маючи цього досвіду, зараз в нього піду – і це просто.
 • Побути слабкою, поплакати, якщо треба. "Мені зараз важко – і я дозволю собі в цьому побути, навіть у своїй слабості. Щоби зібратись, акумулювати себе, щоби взяти внутрішній розгон".
 • Подумати, яку позицію ви займаєте у стресових ситуаціях - загалом їх 3 - бий, біжи, застигни. Керуючись цим, або спокійно поспостерігайте і зробіть висновки, або навпаки - дійте
 • Після цього шукаю ресурси – в чому моя опора? В чому моя сила? Яка я? Як я справлялась до того із неприємностями?
 • Варто перерахувати свої сильні сторони. Не важливо скільки вам років – 20, 40, чи 70 - у вас ця опора вже є. Ми всі проходили всі через вікові кризи – починаючи від народження, потім дорослішання, підліткові кризи. Пригадайте, що вам давало сили, коли, скажімо, вперше вийшли на сцену в школі – що мені допомогло, хто мені допомагав", - порадила психолог.

Насилля

Корисні номери телефонів

 • 116-123 (з мобільного) та 0 800 500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна "гаряча" лінія з попередження домашнього насильства
 • 116-111 (з мобільного) та 0 800 500-225 (зі стаціонарного) – національна дитяча "гаряча" лінія 
 • 0 800 213-103 – цілодобова гаряча лінія безоплатної правової допомоги

Нагадаємо:

Вийти в ефір
22.04