Останні новини

Накопичувальна пенсійна система: як вона працює та як захистити власні кошти

Кожен сам обиратиме фонд для накопичень.

Пенсійна реформа передбачає впровадження накопичувальної системи. Згідно з нею, людина буде власником своїх пенсійних накопичень, сама обиратиме, в якому фонді накопичувати, може змінити фонд у будь-який час, якщо щось не подобається, залишити пенсійні накопичення у спадок, скористатись ними в критичних випадках, наприклад для лікування.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на Мінсоцполітики.

Читайте також: Допомога ФОПам: скільки грошей виділили та як подати заявку

Власність людини

Зараз люди, які працюють, “скидаються” грошима, а держава їх виплачує у вигляді пенсії пенсіонерам. Сплачуючи соціальні внески, люди набувають страховий стаж, який впливає на розмір їх майбутньої пенсії, але у свою власність нічого не отримують. Тому їхня майбутня пенсія насправді залежатиме від того, скільки внесків сплачуватимуть у майбутньому інші люди, від того, скільки буде таких людей.

Тому законодавці пропонують, щоб частина внесків одразу надходила у власність людини, на її особистий рахунок в накопичувальному фонді.

Внески без навантаження

Держава перенаправлятиме частину сплачених податків та зборів на особистий рахунок людини в тому фонді, який визначить сам працівник. Пропонується спрямовувати на накопичення частку в розмірі 2 % від зарплати. Додатково внески в розмірі 2 % від зарплати перенаправлятимуться людині з сум єдиного соціального внеску, які за неї сплатив роботодавець.

У подальшому внески необхідно збільшувати, щоб разом солідарна та накопичувальна пенсії забезпечували гідний рівень життя.

Гроші приноситимуть користь економіці

Пенсійні накопичення не лежатимуть на рахунку, а одразу вкладатимуться в економіку країни, лише в ті інструменти, які визначені законодавством як найнадійніші. Таким чином, пенсійні накопичення будуть внутрішніми інвестиціями, які допомагатимуть економіці зростати, а кожен учасник системи пенсійних накопичень - інвестором своєї країни, який отримує від своїх інвестицій дохід. 

“Під час інвестування закон зобов'язує розкладати пенсійні накопичення - це головний спосіб, яким у світі забезпечують збереження коштів протягом довгого часу. Активи, у які інвестуються пенсійні накопичення, можуть бути і гривневими, і валютними, щоб захистити пенсійні накопичення від курсових коливань”, - пишуть у Мінсоці.

Накопичувальні пенсійні фонди щоденно мають звітувати про те, куди інвестовані кошти людей, скільки коштують ці активи та проходитимуть щорічний незалежний аудит. Людина може щодня перевіряти стан свого рахунку та перевести свої накопичення до іншого фонду, якщо щось не сподобається, без жодних штрафних санкцій.

Самостійний вибір

Людині потрібно буде обрати собі фонд для накопичень. Для цього державний регулятор (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку) відбере найнадійніші накопичувальні пенсійні фонди та оприлюднить їх перелік.

Для людей, які на початку роботи системи не визначаться з вибором, Уряд створить фонд «за замовчуванням», який працюватиме за однаковими правилами з усіма іншими, таким чином, щоб це не була монопольна політизована структура, щоб не керувалася у ручному режимі. З нього людина так само зможе перевести свої накопичення у будь-який момент до іншого фонду.

Ніхто: ні роботодавець, ні держава, ні будь-яка установа не мають нав'язувати вам вибір. Право обирати та змінювати фонд за власним бажанням - це той спосіб, яким ви самі можете захистити свої пенсійні накопичення.

Пенсійні виплати

Накопичувальна пенсія виплачуватиметься додатково до солідарної та не зменшуватиме її розмір. За власним бажанням почати отримувати накопичувальну пенсію можна пізніше, ніж солідарну. Виплати з накопичувальної системи можуть бути довічними, одноразовими та на визначений строк.

Для того, щоб отримувати довічну виплату, людина обере собі компанію зі страхування життя з переліку найнадійніших, які визначить Національний банк України.

Якщо коштів накопичиться багато - більше, ніж потрібно для довічної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, то решту коштів людина може за власним вибором або отримати одноразово, або у вигляді додаткової виплати на визначений строк (не менше 10 років).

Якщо коштів накопичиться мало - недостатньо для довічної пенсії в розмірі прожиткового мінімуму, то їх можна буде забрати одноразово або докласти необхідну суму для довічної пенсії. Як саме вчинити - це також вирішуватиме сама людина.

В окремих ситуаціях пенсійні накопичення можна буде використати до виходу на пенсію в будь-якому віці. Зокрема, на лікування у випадку критичного стану здоров'я, в тому числі і на лікування членів сім'ї, у випадку набуття інвалідності 1 або 2 групи. Також людина зможе забрати свої пенсійні накопичення при виїзді на постійне місце проживання до іншої країни.

Нагадаємо:

  • Українці зможуть отримувати пенсії розміром від 10 тисяч гривень, але для цього їх “біла” зарплата має бути більш ніж в 2 рази вище середньої. Також потрібно мати повний трудовий стаж.
  • В Україні зросла кількість пенсіонерів. У 2020 році Пенсійний фонд забезпечив виплати 11,1 млн громадян, з яких 2,7 млн ​​- працюють. Також призначили 351,4 тис. нових пенсій. Загалом пенсія минулого року зросла на 24,53 грн або на 13,8 %: з 3 082,98 грн на 1 січня 2020 року до 3 507,51 грн на 1 січня 2021-го.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
11.04