Останні новини

Навіть свої пішли проти: усе, що треба знати про імпічмент Трампа

Для ухвалення імпічменту президента потрібно дві третини голосів сенаторів

13 січня Палата представників США оголосила президенту США Дональду Трампу імпічмент. Він став першим в історії главою держави, якому оголосили імпічмент вдруге. Ба більше, таке рішення підтримали й деякі його однопартійці. 

Kyiv Live розповідає, що потрібно для повного імпічменту Трампа та чому його може не бути.

За що Трампу оголосили імпічмент?

3 листопада 2020 року у США пройшли вибори 45 президента. Ним став 78-річний демократ Джо Байден. Чинний президент Дональд Трамп, який також боровся за цю посаду, результатів виборів не визнавав та наполягав на тому, що вони сфальсифіковані. Штаб його юристів неодноразово подавав судові позови для перерахунку голосів, однак усі вони були відхилені. Президент-республіканець неодноразово заявляв, що вони будуть боротись до останнього. 

6 січня обидві палати Конгресу (Палата Представників та Сенат) мали сертифікувати перемогу Байдена. У цей день Трамп провів зустріч зі своїми прихильниками, що з'їхалися з усієї країни. На мітингу “Рятуємо Америку” він заявив, що не поступиться своїм президентством та “ніколи не здасться”.

“Ми не хочемо, щоб наша перемога на виборах була вкрадена радикальними лівими демократами, фейковими новинними ЗМІ. Ми ніколи не здамося і ніколи не поступимося. Ми зупинимо злодійство”, — сказав Трамп. 

save america.jpg

фото: AP

Після цього частина його радикально налаштованих прихильників пішли до Капітолія. Вони прорвалися в середину. Зупинити натовп не могла навіть поліція за наявності вогнепальної зброї. Поліції Капітолію довелось відкрити вогонь. В результаті сутичок четверо людей загинуло. 

Представники конгресу США звинуватили Дональда Трампа у підбурюванні натовпу своїх прихильників до штурму Капітолію й розпочали процедуру імпічменту. 

"Ми знаємо, що президент США підбурював до цього повстання, до цього збройного повстання проти нашої країни. Він повинен піти. Він є явною і реальною небезпекою для нації, яку ми всі любимо", - заявила спікерка Палати представників 80-річна демократка Ненсі Пелосі.

Вже не вперше?

25 липня 2019 року між президентами України та США відбулася скандальна телефонна розмова. Деякі фрази господаря Білого дому призвели до звинувачень щодо його спроб дискредитувати свого головного опонента - Джо Байдена:

“Зараз багато говорять про сина Байдена, що Байден сам зупинив судове переслідування. Дуже багато людей хочуть дізнатися про це, і якщо ви і генеральний прокурор зможете щось зробити, було б чудово. Байден тільки хвалиться, що він зупинив цей розгляд, так що, якщо ви могли б уважніше цим зайнятися... Це все звучить просто жахливо”, - сказав Трамп у телефонній розмові українському президенту Володимиру Зеленському. 

Через це Палата представників оголосила імпічмент Дональду Трампу. Офіційно на це було дві причини:

  • зловживання владою (мається на увазі спроба “тиснути” на Зеленського у справі щодо компанії Burisma, де працював син Байдена - Хантер)
  • перешкоджання роботі Конгресу

пенс трамп пелоси.jpg

Фото: Liu Jie / Global Look Press

Звинувачення будувались на підставі замороження військової допомоги Україні, яке, за свідченням чиновників Білого дому, мало б тривати до початку розслідування кримінальної справи сина Джо Байдена - Хантера.

У Сенаті США Дональд Трамп був виправданий за обома статтями обвинувачення. По першому звинуваченню (у зловживанні владою) Трамп був виправданий 52 голосами проти 48, по другому (перешкоджання Конгресу) - 53 голосами проти 47. З республіканців за визнання провини президента за першою статтею звинувачень проголосував тільки сенатор від штату Юта Мітт Ромні, а за другою статтею республіканці одноголосно проголосували за виправдання Дональда Трампа, демократи - за визнання його винним.

Яка процедура імпічменту?

Засновники США наділили Конгрес правом усувати з займаних посад "президента, віцепрезидента та всіх цивільних службовців США".

Процедура починається з нижньої палати - Палата представників. Фактично кожен член Палати представників може розпочати процедуру імпічменту. 

Як правило, за провадження у справі про імпічмент відповідає Юридичний комітет Палати представників Конгресу США.

Для офіційного висування звинувачень достатньо простої більшості голосів (мінімум 218 голосів). Саме це є так званим імпічментом. Формально конгресмени виступають у ролі журі присяжних проти посадовця. 

Однак лише верхня палата - Сенат наділена "єдиним повноваженням вирішувати щодо всіх імпічментів". Це означає, що саме Сенат має право засуджувати. Якщо засуджують президента, то у справі головує Головний суддя Верховного суду.

Для ухвалення імпічменту президента потрібно дві третини голосів сенаторів.

Як проголосувала Палата Представників?

Спочатку демократи сподівались, що віцепрезидент США Майк Пенс позбавить Трампа посади за допомогою 25 поправки до Конституції. Вона дозволяє усунути президента через нездатність виконувати свої обов'язки. В такому випадку його обов’язки виконує віцепрезидент. Однак Майк Пенс на такий крок не наважився.

Тож, 13 січня Палата представників Конгресу США підтримала проєкт резолюції щодо імпічменту Дональда Трампа. Як і минулого разу, процес розпочала спікер Палати Представників Ненсі Пелосі. Спочатку не усі демократи виступали за подібне рішення. Вони вважали, що такі дії можуть призвести до ще більшого розколу в США держави, а в очах значної частини американців Трамп стане жертвою політичних переслідувань. Крім того, не усі конгресмени-демократи хотіли розпочинати президентство Байдена з такої події. Проте партія одноголосно вирішила таки посунути Трампа з посади.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/hSn3O6BtHwQ" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

За відповідне рішення проголосували 232 конгресмени, 197 - проти. Ініціативу підтримали усі демократи, та 10 республіканців. Це рекордна кількість конгресменів, що проголосували проти президента своєї партії. Крім того, цей імпічмент набрав найбільшу підтримку в Палаті за історію таких голосувань в США. 

Як та коли проголосує сенат?

Тепер долю 45 президента Америки має вирішити Сенат, який складається зі 100 осіб. Аби отримати необхідні 2\3, проголосувати проти глави Білого будинку мають мінімум 67 сенаторів. Більшість в цьому органі становлять республіканці. Тобто для усунення його з посади необхідно мінімум 17 голосів однопартійців, що є непростою задачею. Однак, зважаючи на те, що 10 “червоних” таки пішли проти свого лідера у Палаті представників, це таки можливо. 

митч макконелл.jpg

фото: AP. Мітч Макконелл

Водночас лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл відмовився збирати сенат, що знаходиться на канікулах до 19 січня, для розгляду імпічменту чинному президенту США Дональда Трампа. Це означає, що продовжити розгляд імпічменту посадовці зможуть уже після інаугурації Джо Байдена. 

Навіщо це робити й що зміниться?

Імпічмент Трампа потрібен демократам задля одного - неможливості Трампа балотуватися у 2024 році та навіть обіймати високу посаду в США. Зазначимо, що 45-й президент натякав на намір йти в президенти через 4 роки.

Крім того, за словами експертів, таке рішення активно лобіюється великими компаніями, які поступово стають повноцінними гравцями політичної гри:

“Не оцінюючи те, хто організував цей штурм. Тому що версії є різні: є офіційна, є конспірологічна. Та важливіші наслідки. Їх ми вже бачимо. Ми вже бачимо рішення технологічних гігантів. Ще один тренд, як показують ці рішення, це те, що обрані представники народу мають менше влади, аніж гроші й транснаціональні корпорації. Засилля олігархів, яких критикували у нас, є проблемою не лише України, а й західного світу, на який ми рівняємось. Взагалі змінюється картина світу. І ми будемо відчувати найближчі роки”, - заявив експерт українського Інституту майбутнього Ігор Попов. 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/qQA1qwX4urc" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Реакція Байдена та Трампа

Новообраний президент Джо Байден відреагував на рішення Палати Представників і висловив надію, що Сенат не буде відкладати розгляд питання:

"Я сподіваюся, що керівництво Сенату знайде спосіб впоратися зі своїми конституційними обов'язками щодо імпічменту, одночасно працюючи над іншими невідкладними справами цієї країни..Ця країна також залишається у владі смертельного вірусу і нестабільної економіки. Занадто багато наших співвітчизників-американців занадто довго страждали за останній рік, щоб відкласти цю невідкладну роботу", - заявив 78-річний Байден.

байден.jpg

Фото: Chip Somodevilla

Сам Дональд записав відеозвернення до американців, у якому заявив, що його справжні прихильники не можуть підтримувати насильство. Президент виклав відео у Twitter-сторінку Білого дому. Республіканець звик коментувати усе у своєму обліковому записі. Але через події 6 січня соціальна мережа назавжди заблокувала акаунт Трампа, тож той фактично залишився без свого основного інструменту комунікації. 

Нагадаємо, два нові штами коронавірусу виявили вчені медичного центру Університету штату Огайо виявили в США. Один із них схожий на "британський" коронавірус. Штам з трьома мутаціями більш заразний, ніж раніше відомі види коронавірусу. 

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
18.01