Останні новини

Не для всіх: стало відомо, коли і як запрацює накопичувальна пенсійна система

Нещодавно прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що через 15 років країна не матиме змогу платити пенсії

18 листопада уряд схвалив законопроект про запровадження накопичувальної пенсійної системи. Однак діятиме вона не для всіх. Учасниками нової програми будуть українці до 35 років, що мають важкі й небезпечні умови праці. Сама ж накопичувальна система працюватиме паралельно з солідарною

Kyiv Live розповідає що зміниться із запровадженням накопичувальної пенсійної системи.

  • Це вперше?

Ні, перший крок до відмови від солідарної системи стався ще у 2004 році. Тоді парламент запровадив реформовану солідарну та добровільну накопичувальну. Вона мала складатися з трьох рівнів.

Перший - солідарна система. Із заробітної плати роботодавець сплачує 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ). Ці кошти надходять до Пенсійного фонду України (ПФУ) й перерозподіляються на пенсіонерів. Тобто працюючі українці утримують літніх людей.

Третій рівень – система добровільного недержавного пенсійного страхування. З 2004 року близько мільйона осіб стали клієнтами приватних пенсійних фондів. Проте суми внесків переважно незначні - до 3500 гривень.

Другий - обов’язкова накопичувальна система. На відміну від третього рівня страхові внески відраховуються із заробітної плати працівника (від 2% до 7%). 

Проте реформа не запрацювала повною мірою: другий етап не реалізували, рівень пенсій залишився низьким, а сам Пенсійний фонд дотується державою. 

Крім того, у 2017 році влада намагалась вдруге запродавати накопичувальну систему. Так, з 1 січня 2019 року мав би статися перехід, проте плани знову не реалізували. 

5f6dd17c60966824237280_820x360.jpeg

фото: пресслужба Кабінету міністрів України

Нещодавно прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що через 15 років країна не матиме змогу платити пенсії. Адже число працездатного населення зменшується, а видатки на ПФУ є найбільшою “дірою” в бюджеті. У травні 2020 року уряд визнав, що повністю перейти на накопичувальну систему неможливо, тому Міністерство соціальної політики розробило законопроект про накопичувальну професійну пенсійну систему (НППС) для окремих осіб віком до 35 років. 

  • То для кого вона?

Учасниками програми стануть 135 тисяч українців, яким менш як 35 років і вони входять до списку №1 й №2. Це особи, які працюють у важких та надважких умовах. Уряд затвердив цей список у 2016 році.

desktop_GuUG_119948531-1436135903243694-2916315378060993220-o.jpeg

фото: express.online

Список №1 - спеціальності, що пов'язані з підземними та гірничорудними роботами (шахти, метрополітени, кар'єри ...), металургією (“гарячі” цехи, трубопрокат тощо), хімічною та атомною промисловістю, переробкою нафти та газу, цивільною авіацією, виробництвом скла, паперу і т. ін.

Цей список входить по “Програми №1”. Вона дає право пенсію виплат після 50 років: чоловікам за наявності страхового стажу від 25 років

(10 з яких мають бути на роботі за Списком №1); жінкам за наявності страхового стажу від 20 років (на шкідливій роботі - від 7,5 років). 

Список №2 - професії з тих же галузей, але з менш тяжкими й небезпечними умовами праці.

Список входить до Програми №2 відповідно. Вона дає право на пенсію після 55 років: чоловікам за наявності страхового стажу від 30 років( на шкідливій роботі за Списком № 2 від 12,5 років); жінкам за наявності страхового стажу від 25 років (10 років на роботі за Списком №1 й №2).

Крім того, в проекті закону є й Програма №3. Вона прописана найбільш туманно. Зазначається, що люди зможуть добровільно сплачувати страхові внески умовах, визначених колективними договорами. Отримати пенсійні виплати вони зможуть після 55 років. 

  • А де брати гроші?

За словами прем'єра Дениса Шмигаля, приблизний обсяг коштів для такої накопичувальної системи становитиме 2-3 млрд гривень на рік.

У класичній накопичувальній системі люди самі дбають про свою майбутню пенсію. З початком трудової діяльності самостійно роблять внески до недержавних пенсійних фондів. У НППС, яку пропонує уряд, джерелом фінансування будуть страхові внески роботодавців. Кабінет міністрів пропонує підвищити ставку Єдиного соціального податку для підприємств, а натомість ліквідувати механізм відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій.

  • За програмою № 1 роботодавцям платитимуть ЄСВ (22%) й ще 15%;
  • За програмою № 2 - ЄСВ (22%) й ще 7%;
  • За програмою № 3 - ЄСВ (22%) й ще від 3% залежно від умов договору

Аби гроші не “з’їла” інфляція, їх інвестуватимуть в нерухомість, ОВДП(облігації внутрішньої державної позики), цінні папери тощо.

Експерти погоджуються, що грошей на виплату солідарної системи немає, однак країна може бути неготовою до нової системи:

“Дійсно грошей на пенсії майже не буде. На ці гроші люди не проживуть. Це звичайна демографія. Пенсіонерів стає більших і працюючих людей не вистачає. Накопичувальна система полягає у збільшені оподаткування. Хто за це буде платити? У цьому проблема. Звичайно це потрібно робити. Питання тільки чи в цьомку році, чи пізніше. Чи готові ми зараз до цього, якщо в нас немає грошей. Бюджет і без того порожній, а ми якусь частину відправляємо на накопичувальні пенсії. Чи можемо ми це собі дозволити зараз?” - Сергій Фурса

  • Які плюси й мінуси?

Згідно з документом, Пенсійний фонд України буде направляти внески в недержавні фонди. Обрати фонд можна буде самостійно. 

Після виходу на пенсію, громадянин може:

  • отримувати щомісяця довічні виплати зі свого рахунку; 
  • оформити пенсію на певний термін (не менше 10 років);
  • зняти всі кошти з рахунку одноразово 

Рахунок у фонді можна буде додатково поповнювати за власний кошт. 

А у випадку смерті пенсіонера залишок коштів успадковують родичі. Якщо ж передбачувана сума виплат після виходу на пенсію виявиться меншою за необхідний мінімум, людина може оформити звичайну “солідарну” пільгову пенсію.

Однак існує небезпека банкрутства недержавного фонду. Крім того, в Україні неможливо розрахувати рівень інфляції на тривалий період. Хоча прем'єр-міністр Денис Шмигаль стверджує, що розрахунки проведені до 2050 року і, згідно з ними, “від запровадження такої системи виграють і працівники, і роботодавці”. 

Нагадаємо, в школах та дитячих садках Києва відремонтують санвузли, облаштують дитячі ігрові майданчики та встановлять інтерактивні дошки. На все це з міського бюджету виділять 10,1 мільйонів гривень.Вийти в ефір
17.04