Останні новини

Не для всіх: коли Україна отримає вакцину від коронавірусу та кому її вистачить

Україна планує запропонувати виробникам вакцин використати літак Мрія для транспортування препарату

Євросоюз розпочав масову вакцинацію мешканців. Нещодавно президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн повідомила, що американсько-німецька вакцина Pfizer-BioTech надійшла до усіх країн Євросоюзу. Втім, попри успіхи країн-сусідів, більшість українців отримають своє щеплення не раніше весни 2022 року. 

Kyiv Live розповідає що відомо про вакцину для українців та чому ми отримаємо її так пізно 

А що там з вакцинами?

Наразі існує чотири основних вакцини: британська Oxford Uni-AstraZeneca, американська Moderna, американсько-німецька Pfizer BioNTech та російська Sputnik V. 

Препарати відрізняються не тільки країною походження, а й типом та умовами зберігання. Для повного вакцинування усіма вакцинами потрібно вколоти дві дози. 

  • Oxford Uni-AstraZeneca має декілька суттєвих переваг. Вона найдешевша: за одну дозу доведеться заплатити 4 долари (113 гривень). А зберігати її можна за звичайної температури в холодильнику. Сам препарат розробляють технологією неповторювального вірального вектора. Він створюється на базі коронавірусу та вводиться в організм для відповіді імунної системи. Однак ефективність препарату становить лише 70% (62-90%).  
  • Pfizer BioNTech - найефективніша вакцина. Вона показала результат у 95%. Це РНК-вакцина, що має частину генетичного коду вірусу. Він вводиться в організм для тренування імунної системи. Одна доза вартуватиме 20 доларів (565 гривень). Однак вакцина має суттєвий недолік. Для її зберігання потрібна край низька температура - нижче -70°, а виймати її з холодного середовища можна не більше 4 разів. Після того, як вакцину розморозили, її слід ввести людині протягом п’яти днів, інакше вона стане непридатною до використання. 
  • Moderna теж показала високий результат - майже 95% й технологія препарату така ж, як і у Pfizer BioNTech. Однак ціна у Moderna вища (33 долари за дозу - 933 гривні) через умови зберігання. Вона не псуватиметься протягом 12 діб при кімнатній температурі. Крім того, препарат можна зберігати протягом 6 місяців при температурі -20°. Таку температуру можна досягти за допомогою більшості побутових та медичних морозильних камер.
  • Sputnik V виробляється за такою є технологією, як і британська. Різниця в тому, що російський препарат має оболонку аденовірусу людини та два різних коронавірусних вектори як “начинку”, тоді як оксфордські вчені використовують аденовірус шимпанзе та один вектор. Самі розробники заявляють про ефективність вакцини у 92%, але це викликає сумніви. Крім того, за даними видання “Фонтанка”, у добровольців цієї вакцини зафіксували 144 побічні ефекти, частина з яких спостерігається досі. Доза вакцини коштуватиме 10 доларів (283 гривні). 

То Євросоюз вже вакцинують?

26 грудня президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що усі 27 країн-членів Євросоюзу отримали препарат Pfizer BioNTech. Вакцинація розпочалася у неділю, 27 грудня, однак деякі країни заявили, що почали робити щеплення у суботу, аби не втрачати ні дня. 

У Євросоюзі живе 446 млн людей. Влада домовилась з декількома фармацевтичними компаніями про постачання двох мільярдів вакцин. Перші щеплення вже відбулися в Угорщині, Німеччині та Словаччині.

Передусім щеплення отримають групи ризику: особи старші за 80 років, мешканці та персонал будинку для літніх людей та працівники інфекційних відділень лікарень. 

маргарет кинан вакцина.jpg

А от першою у світі розпочала вакцинацію Великобританія, що до січня цього року перебувала у складі ЄС. 8 грудня 90-річна Маргарет Кінан стала першою у світі людиною, що отримала щеплення препаратом Pfizer BioNTech.

А коли Україна отримає вакцину?

Україна може отримати вакцину трьома шляхами: 

  • За програмою COVAX.
  •  Закупівлі за кошти державного бюджету.
  • Комерційні постачання через дистриб'юторську мережу.

В рамках програми COVAX спочатку Україні обіцяли 8 мільйонів доз, цього вистачило б на 4 мільйони людей. Наразі, за словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, Україна може отримати 16 мільйонів вакцин - на 8 мільйонів людей відповідно. В першу чергу вакцинуватимуть люди з груп ризику: медиків, літніх людей з хронічними хворобами, військових, освітян. Таких людей в Україні 21 мільйон. Тобто препаратів за програмою COVAX не вистачить навіть для половини людей з груп ризику. Решта українців зможуть отримати щеплення не раніше весни 2022 року. 

У Центрі громадського здоров'я заявили, що в Україні є холодильники, аби зберігати майже 12 млн доз вакцин при температурі +2°- +8°. Холодильники з температурою -80°- 60° є лише для 67 тисяч доз вакцин. 

То що робити?

Нещодавно народний депутат від “Слуги народу”, голова парламентського комітету з питань охорони здоров'я Михайло Радуцький розповів, що Україна запропонує виробникам вакцини проти COVID-19 свої послуги з транспортування препарату в різні країни літаком "Мрія". За це країна розраховує пришвидшити отримання вакцини. Уряд готує пропозицію для виробників Pfizer, BioNTech та AstraZeneca.

літак мрія.jpg

"Найпотужніший літак у світі можна обладнати спеціальним обладнанням для підтримання температури мінус 70, і за це прискорити отримання вакцини, якщо ми будемо доставляти цю вакцину на інші замовлення, які надходять до компаній-виробників. Ми будемо просити, щоб отримати поза чергою, поза квотою вакцини".

Нагадаємо, станом на 30 грудня у Києві офіційно підтверджено 1131 нових випадків зараження коронавірусом за добу. Показник захворюваності виріс, у порівнянні із попереднім днем.

Вийти в ефір
08.03