Останні новини

Не Навальним єдиним: у 2021 на Нобелівську премію миру претендують організація, рух та відома програма

Хто може отримати Нобелівську премію миру у 2021

У 2021 на Нобелівську премію миру претендує рекордна кількість номінантів. У Нобелівського комітеті зареєстрували 329 претендентів, серед яких - особи, організації і навіть протестна акція. Кількість номінантів є однією з найбільших за всю історію присудження відзнаки, яку вручають із 1901 року.

Про це повідомляє Kyiv Live із посиланням на Reuters.

Секретар Норвезького Нобелівського комітету Олав Ньєльстад заявив, що така кількість учасників спостерігалась лише двічі в історії.

Серед номінантів цього року – 234 особи та 95 організацій.

"Це третя за весь час найбільша загальна кількість номінантів. Це відображає великий міжнародний інтерес до Нобелівської премії миру", - повідомив Ньєльстад. Найбільше кандидатів було у 2016 році - 376.

Також така велика кількість номінантів, на думку експертів, перегукується з тим, що у світі існує низка нерозв'язаних конфліктів, воєн та проблем з правами людини.

Оскільки за традицією Нобелівської премії миру, комітет не розголошує імен номінантів аж до самого вручення, то повний список їх не відомий. Проте, за правилами премії, номінанти самі можуть повідомити про свою участь.

Що власне і відбувається у 2021. На початок березня стали відомі імена "медійних кандидатів".

Організації й протестна акція

Із інформації, яку оприлюднили світові ЗМІ, цьогоріч номінантами Нобелівської премії миру стали Всесвітня Організація Охорони Здоров‘я (ВООЗ), всесвітня програма COVAX, яка забезпечує справедливий доступу до вакцин COVID-19 для бідних країн світу (зокрема програма працює і в Україні). Крім того, на премію миру претендує протестний рух Black Lives Matter, який став особливо популярним у США влітку 2020 після убивства темношкірого поліціянтом під час затримання.

Рух Black Lives Matter номінують на премію як такий, що зміг поширити світом заклик до системних змін.

Про це повідомляє The Guardian.

Зазначається, що кандидатуру руху Нобелівському комітету офіційно запропонував норвезький депутат Пітер Ейде.

“Як на мене, однією із головних проблем Америки, але також Європи та Азії, є зростання конфліктності на основі нерівності. Black Lives Matter став дуже важливим світовим рухом з боротьби проти расової несправедливості”, - написав Ейде у своєму поданні.

Він наголосив, що був вражений тим, як рух "поєднав людей з усіх груп суспільства, не лише афроамериканців, не лише пригноблених, він став широким рухом, що відрізняє його від попередників”. 

До слова, рух Black Lives Matter був заснований у 2013 році, після виправдання роком раніше вбивці афроамериканського підлітка з Флориди Трейвона Мартіна, що спричинило мітинги, марші та акції протесту по всій Америці.

0:На Нобелівську премію миру-2021 претендують організація, рух та програма

Ізраїльські миротворці

Також на здобуття премії миру висунули кандидатури прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу та кронпринца Об'єднаних Арабських Еміратів Мохаммада бен Заїда.

Про це повідомляє The Jerusalem Post.

Зазначається, що ці кандидатури висунув лорд Вільям Девід Трімбл за їхній внесок у підписання мирної угоди, яка відкрила Ізраїлю двері для нормалізації відносин з арабськими країнами.

Офіс прем'єр-міністра Ізраїлю повідомив про номінацію, зазначивши, що Трімбл є Нобелівським лауреатом 1998 року за зусилля щодо врегулювання конфлікту у Північній Ірландії.

Білоруські опозиціонерки

Також серед імовірних претенденток на премію миру – троє білоруських опозиціонерок - Світлани Тихановської, Марії Колесникової та Вероніки Цепкало. Їхні кандидатури пропонував Норвезький депутат від Християнсько-демократичної партії та член комітету із закордонних справ та оборони парламенту Норвегії Гейр Тоскедал. Про це він заявив під час мітингу на підтримку Білорусі в Осло, організованого білоруською спілкою в Норвегії "РАЗАМ".

Про це повідомляє Радіо Свобода.

"Вони заслуговують високої оцінки за боротьбу за чесні вибори та натхнення для мирного протесту проти нелегітимного режиму в Білорусі", - пояснили в описі номінації.

Читайте такожСША може ввести перші санкції проти РФ за президента Байдена, - ЗМІ

До слова, кандидатуру кандидатки у президенти Білорусі Світлани Тихановської, яка за офіційними результатами виборів посіла 2-ге місце, зрештою висунув на здобуття премії миру президент Литви Гітанас Науседа.

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська прокоментувала висунення своєї кандидатури на премію. Тихановська вважає, що такий жест засвідчує, що світ визнав боротьбу Білорусі за здобуття свободи.

Про це Світлана Тихановська у Твіттері.

"Неймовірний момент! Дякую президентові Науседі за висунення мене і всього народу Білорусі на Нобелівську премію миру", - написала Тихановська.

Низка країн ЄС визнає Тихановську лідером опозиційних сил Білорусі.