Останні новини

Нюанси звільнення: що робити, якщо працівнику не віддали трудову книжку

Роботодавець має здійснити декілька кроків, перш ніж передати документ в архів.

Інколи після звільнення трудова книжка працівника може залишитись в кадровій службі. Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб'єкта господарювання. Тому порядок видачі документу встановлений законодавством.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на управління Держпраці.

Читайте також: Як повернути кошти, якшо працівнику помилково виплатили надлишкову зарплату

У день звільнення працівника підприємство зобов'язане здійснити з ним повний розрахунок і видати йому трудову книжку із записом про звільнення під розписку в журналі обліку. Тому керівнику необхідно з'ясувати, з яких причин після звільнення працівника його трудова книжка залишилася на підприємстві. Причин може бути декілька, як і варіантів їх вирішення.

Якщо працівник в день звільнення був відсутній на роботі

Власник або уповноважений ним орган в день звільнення надсилає звільненому працівнику поштове повідомлення із вказівкою про необхідність отримання трудової книжки.

Пересилання трудової книжки поштою з доставкою на зазначену адресу допускається тільки за письмовою згодою працівника. Саму ж трудову книжку відправляти поштою без письмової згоди співробітника не можна.

Повідомлення бажано направляти рекомендованим листом з відміткою про вручення відправлення працівнику з описом вкладення. Оскільки, у разі виникнення трудового спору, у роботодавця буде додатковий доказ щодо відсутності його вини у затримці видачі працівнику трудової книжки.

Можна запросити від працівника його згоду на пересилання трудової книжки засобами поштового зв'язку, із зазначенням поштової адреси, на яку необхідно надіслати трудову книжку. Отримавши від працівника таку згоду із зазначенням адреси, роботодавець, керуючись п. 4.2 Інструкції № 58, надсилає працівникові трудову книжку на адресу, вказану працівником.

Працівнику було надано відпустку з подальшим звільненням. У день звільнення він на підприємство не прийшов

Алгоритм дії роботодавця у такій ситуації аналогічний описаному вище

Працівник не одержав трудову книжку в день звільнення у зв'язку із відсутністю в день звільнення на роботі з різних причин, та передав заяву із проханням видати його трудову книжку родичам.

У такому разі працівнику необхідно оформити довіреність для отримання трудової книжки родичами. Видавати трудову книжку під розписку найближчим родичам (без довіреності) можна тільки у випадку смерті співробітника (п. 4.3 Інструкції № 58).

Що робити роботодавцю, коли все ж не вдалося вручити трудову книжку звільненому працівникові?

Трудові книжки та їх дублікати, що не були одержані працівниками при звільненні, зберігаються протягом двох років у закладі окремо від інших трудових книжок працівників, які перебувають на роботі. 

Після цього строку незатребувані трудові книжки (їх дублікати) зберігаються в архіві протягом 50 років, а після закінчення зазначеного строку їх можна знищити в установленому порядку.

Нагадаємо:

  • У разі звільнення з роботи, роботодавець повинен виплатити грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткових відпусток на дітей за всі роки. Жінкам, які працюють та мають двох і більше дітей віком до 15 років, надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.05