Останні новини

Офіси VS коворкінги: як пандемія коронавірусу вплинула на ринок комерційної нерухомості

Підприємства частіше відправляють працівників на "жистанційку" та зустрічаються лише для нарад.

Протягом 2020 року багато українських компаній відмовилися від офісної роботи і перевели співробітників на дистанційну. Деякі наважились на такий крок вимушено, щоб не платити за квадратні метри і заощадити, інші пішли з офісів свідомо, коли зрозуміли, що підлеглі продуктивно працюють з дому. Враховуючи нові карантинні обмеження і в вчергове поставлене питання дистанційки не може не змінюватись ринок комерційної нерухомості.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на Фокус.

Читайте також: Як останній рік карантину "змінив" українців

Через епідемію коронавірусу в багатьох бізнес-центрах Києва та інших великих містах з'явилися порожні офіси. Однак, Як не дивно, обвального падіння вартості оренди немає. Стало дешевше, але несуттєво, та й мова частіше про ті бізнес-центрах, які перш за задирали плату до небес. 

"Ставки оренди в середньому просіли від 10 до 20%, залежно від класу офісів. Але протягом 2021 роки ринок спробує відіграти цю історію", - вважає Андрій Рижиков, СEO і керуючий партнер девелоперської компанії DC Evolution.

Як змінилась вартість оренди?

На початку березня 2021 року середня ціна оренди в Києві в офісах класу А становила $ 28 за 1 кв. м в місяць. Це офіси в сучасних бізнес-центрах, які розташовані в центральній частині міста, мають розвинену інфраструктуру і багатий набір сервісів для орендарів (охорона, парковка, конференц-зали, кафе і ресторани).

За офіси класу В, які можуть бути за деякими параметрами гірше, ніж клас А (не таке вдале розташування, наземний паркінг замість підземного), в столиці на місяць доведеться заплатити в середньому $ 16 за 1 кв. м.

В інших великих містах ставки нижче - до $ 18 за 1 кв. м офісу класу А і близько $ 10 за 1 кв. м класу В.

Для порівняння, на початку 2020 року в Києві орендна ставка на офісні приміщення класу A перебувала в діапазоні $ 25-35 за 1 кв. м в місяць, орендна ставка для офісів класу B - в межах $ 15-25 за 1 кв. м в місяць. У Львові, Одесі, Дніпрі, Харкові офіс класу А до карантину можна було орендувати за $ 20-23 за 1 кв. м, класу В - близько $ 13-15 за 1 кв. м в місяць.

Чому опенспейсів майже не залишиться?

Протягом 2021 року багато компанії так і не повернуться в нормальний, звичний режим роботи. При цьому зростає попит на офіси компактного формату площею 100-300 кв. м. з ремонтом і меблями. Безкраї openspace, в яких можна заселити відразу пару сотень чоловік, спорожніють. Або ж їх будуть здавати по частинах різним орендарям.

Новий формат - “офіс за вимогою”

Альтернатива класичним офісам є. Особливо для бізнесу, у якого немає необхідності тримати співробітників постійно "під рукою". Функцію тимчасового офісу прекрасно виконують коворкінги. Більш того, саме в 2021 році ринок відкритих просторів і всіляких хабів зробив хороший ривок. У лідерах Київ - до початку 2021 року в столиці працювало понад півсотні коворкінг.

Перевага коворкінгу в тому, що їх гості можуть самі обирати години відвідування, кількість днів, які вони там будуть проводити, і місце для роботи. Це може бути окреме робоче місце в загальному приміщенні поряд з іншими відвідувачами або міні-офіс на кілька людей, який клієнт знімає за необхідності - на годину, дві, півдня або довше. Разове відвідування коворкінгу коштує 150-200 грн/день, щомісячна плата за фіксований робоче місце - 3-4 тис. Грн, а якщо потрібен офіс на місяць, то ціна - від 10-12 тис. Грн.

Паралельно коворкінги нарощують додаткові послуги для відвідувачів: пропонують кімнати для переговорів, конференц-зали, кафе і бари. В умовах, коли бізнес потребує гнучких рішеннях, відкриті простори складають серйозну конкуренцію офісам, не змушуючи орендарів переплачувати за "стіни", коли ті не користуються приміщенням.

Нагадаємо:

  • У четвер, 18 березня, мер Києва Віталій Кличко на терміновому онлайн-брифінгу оголосив про введення в столиці жорстких карантинних обмежень, які вступлять в силу з 20 березня і триватимуть три тижні - до 9 квітня. Найсильніше обмеження позначаться на роботі торгово-розважальних центрів та кафе.
  • У зв'язку з пандемією коронавірусу, яка стала головною подією 2020 го року, терміни "карантин" і "локдаун" стали неприємними весняними подарунками для українців, яким довелося підлаштовуватися під нову економічну ситуацію в країні.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.04