Останні новини

"Палички, стаканчики, кульки - і каналізація вже не працює": дигер розповів про проблеми столичних підземних комунікацій

На повний ремонт каналізації та водопроводу в Києві необхідно 30 млрд грн, підрахували фахівці

Під вулицею Мечникова, що в Печерському районі Києва, розташовані цілі водоспади та річки. Ці таємничі підземелля вже давно вивчили, як свої п'ять пальців, столичні дигери - люди, що лазять у такі глибини. У 2018 році кияни, які цим захоплюються, створили ГО, яка досліджує "низи" Києва. 

Про те, як виглядає столиця з-під землі, дізнавалася журналістка Kyiv Live Рімма Дузенко.

Читайте також: Київрада дозволила відвідувати комунальні музеї безкоштовно

Разом з кореспонденткою тунелями блукав Феодосій Печерський - дигер, що вже побував у підземеллях Нью-Йорку, Токіо та Москви. Почали свою подорож вони в одному з найстаріших зливних колекторів Києва - Кловському. Йому вже 200 років і побудувалий його, аби не підтоплювало Хрещатик. Остаточно рішення прийняли, коли після повені у 1840 році загинули кияни, що жили у квартирах на цій вулиці - вода сягнула другого поверху, розповів Печерський. Річка Хрещатик, що так досаджала жителям яру, нині тече під головною вулицею - потрапили у підземний полон і інші малі річки Києва; такими були наслідки розбудови.

"Усі знали, що це споруди, які відносяться до першого механізованого водопроводу, ще казенного, не міського, який обслуговував тільки Арсенал. Ми за допомогою архівів, власних досліджень, розчищень деяких завалених ходів змогли показати, як цей водопровід функціонував, показати, які споруди до нього відносяться. Якісь дивні колодязі, скажімо, ми змогли пояснити, для чого вони будувалися - навіть знайти креслення. Є один бункер, який досі не знайшли - це командний бункер того ж укріпрайону, він знаходиться в районі Академмістечка, де саме - невідомо. Бо, як водилося в ті роки, спочатку одні люди будували, потім їх розстріляли, потім розстріляли тих, хто розстрілював інженерів", - поділився Печерський, коли блукав разом з журналісткою притоками річок Клов та Хрещатик.

А ось у старій частині колектора "Хрещатик" ходити довелося фірмовою київською жовтою цеглою, яка викладена "ялинкою". Подекуди схили тунелю були нижче людського зросту.

Саме у ці колектори під час злив потрапляє вода, і якщо це справжнісінький потоп - вона сягає стелі, дізналася Дузенко. За словами Печерського, підтоплення залежать від конкретного місця: відсутність каналізації, її малий діаметр тощо.

"Проблема в чому: дощ несе з собою поверхнею не тільки воду, а й сміття. Якщо це потужна злива з вітром - сміття видуває з баків і навіть якщо суперчиста ця решітка, хоп-хоп, паличка до палички, кавовий стаканчик, кульок - і вона вже не працює", - пояснив дигер.

У Києві, на відміну від інших європейських міст, роздільна каналізація. Суміщені комунікації - це коли побутові та зливові стоки течуть одним тунелем, сказав Печерський. 

А за інформацією Київводоканалу, майже у третини підземних комунікацій вже вичерпався термін експлуатації. Щороку трапляється близько 8 тисяч аварій. Тим часом на потреби ЖКГ у столиці виділили 2,5 млрд грн.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/PdhLKKJosb0" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Теги:
Вийти в ефір
01.03