Останні новини

Панікувати або вірити в гривню? Прогнози експертів щодо курсу української валюти

Чи вдасться Нацбанку втримати гривню - думки економістів розійшлися.

Березень 2021-го року запам'ятається українцям як новий початок локдауна, коли місцева влада запровадила жорсткі обмеження в регіонах, які потрапили в "червону зону". Малий і середній бізнес спрогнозували величезні збитки, а курс гривні повільно, але вірно пішов вгору.

Що очікувати від української валюти в квітні, панікувати чи ні - читайте в матеріалі Kyiv Live.

Читайте також: Локдаун "пройдеться катком": експерти підрахували збитки ресторанів у Києві

Вдалий початок

Останній тиждень березня для курсу почався досить позитивно: гривня припинила падіння та зберегла позиції проти долара й навіть трохи зміцнилася проти євро. Станом на 29 березня, долар коштував 27,97 грн, а євро - 32,95 грн.

При цьому за минулий тиждень курс долара до гривні впевнено виріс на всіх сегментах валютного ринку на 0,8-1,0%. Попит / пропозиція долара на міжбанку, за даними компанії "УкрДилінг", за цей же час зросли з 27,68/27,69 до 27,95/27,96 (+1,0%), а середні курси купівлі/продажу готівкового долара в банках за тиждень виросли з 27,60/27,77 до 27,82/28,03 (+0,8%/+0,9%). Спред між середньою продажем і середньої покупкою розширився з 0,6% до 0,8% за рахунок більш швидкого зростання курсу продажу в порівнянні з покупкою.

"Цього тижня ми очікуємо помірне зростання курсу долара до гривні. Долар на міжбанку може торгуватися через тиждень поблизу 28,1 грн, а готівковий долар в банках буде торгуватися поблизу 28,0/28,2 грн", - розповів старший аналітик Альпарі Вадим Іосуб.

Читайте також: Переговори з МВФ: які умови для співпраці, в Фонді нагадали Україні про обіцянки

Що буде далі?

В свою чергу ексзаступник голови правління НБУ, фінансист та економіст Олександр Савченко вважає, що курс буде трохи менше.

"Я думаю, дійде до 28, це максимум. Мій прогноз на найближчі два тижні", - зазначив він.

Економічний експерт Євген Невмержицький зазначив, що курс гривні знаходиться на стабільній позначці й зараз (станом на 29 березня) навіть нижче показника початку року (1 січня долар коштував 28,28 грн).

За його словами, Національному банку досить успішно вдається тримати курс гривні на стабільному рівні та не допускати різких коливань, як було, наприклад, в 2019 році, коли гривня аномально зміцнилася і досягла рекорду по зростанню в світі, зміцнившись на 20%.

"В даний момент ми спостерігаємо стабільність і це відповідає інтересам держави, інтересам суспільства. Як прогнозувати курс, що буде далі - я можу висловити лише сподівання, що він надалі буде стабільним. Тому що певні сезонні коливання, наприклад, під кінець року гривня укріплюється саме тому, що йдуть новорічні свята і люди здають готівкові долари. Відповідно попит на гривню збільшується, тому вона укріплюється", - пояснив Євген Невмержицький та додав, що зараз в Україні величезна доля готівкових доларів.

Читайте також: Коли настануть "важкі часи": наскільки українці готові до соціальних катаклізмів

Він упевнений, що сезонні коливання також можна контролювати і у НБУ для цього є всі необхідні інструменти.

"Зараз економічна ситуація характеризуються черговим локдауном, тобто подальше сповільнення економіки, подальше зниження купівельного попиту. Таким чином у людей є певні заощадження. Люди що роблять - продають залишки готівкових доларів, тому що банкам теж не дуже довіряють і більшу кількість своїх заощаджень люди тримають саме в готівкових доларах. Ці готівкові долари, коли бізнес та економічну діяльність призупинено, люди та приватні господарства використовують свої заощадження, таким чином гривня утримується на стабільному рівні. Тобто паніки не прогнозую: нема ніяких економічних підстав, нема ніяких зацікавленностей в тому, щоб ця паніка мала місце", - резюмував Євген Невмержицький.

Читайте також: Витримали пандемію: в Кабміні оцінили стан економіки та заговорили про зростання

При цьому аналітик TeleTrade Сергій Родлер вважає, що ситуація не така стабільна

"У відсутності серйозних приводів для оптимізму, курс гривні здатний найближчим часом перевалити за позначку в 28,00 за долар і відправиться вище", - зазначив він.

З такою негативною оцінкою не згоден аналітик RoboForex Андрій Гойлов.

"На наступному тижні (коментар від 28 березня - ред.) чекаю, що долар США до гривні впаде до рівня 27,90. Єдина європейська валюта, ймовірно, відновить зростання до позначки 33,15", - упевнений експерт.

Курс "під ялинку"

Відзначимо, що курс гривні до кінця 2021-го року, за прогнозами S&P Global Ratings, може досягти 29,5 грн/дол. При цьому в агентстві відзначають, що курс долара на кінець 2022 року становитиме 30 грн, на кінець 2023 - 30,5 грн, на кінець 2024 - 31 грн.

При цьому в держбюджеті на 2021-й рік Кабмін заклав курс в 29,1 грн і це був один з найбільш песимістичних прогнозів в минулому році. Тоді як Міжнародний валютний фонд восени 2020-го прогнозував вартість долара на рівні 28,12 грн/дол.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
18.05