Останні новини

Перезавантаження відносин: чи вдасться Маї Санду налагодити дружбу з Україною

Нова лідерка Молдови не боїться називати Крим українським

12 січня 2021 року новообраний президент Молдови Мая Санду здійснила свій перший закордонний візит до Києва. За результатами переговорів сторони сподіваються розблокувати дипломатичні відносити та підписати низку двосторонніх документів.

Kyiv Live розповідає що не так між Україною та Молдовою та як сторони планують поновити відносини.

Проросійський Додон

У 2016 році президентом Молдови став політик Ігор Додон, якого звинувачують у симпатії Російській Федерації. У своїй передвиборчій програмі він обіцяв дружбу з Росією та відновлення економічних відносин із нею у повному обсязі. Як кандидат він заявляв про намір федералізувати Молдову і скасувати угоду про асоціацію з Євросоюзом. 

Напередодні виборів в ефірі телеканалу RTR Moldova Ігор Додон заявив, що Крим належить Російській Федерації:

- Питання, на якому наполягав наш телеглядач, ваш знайомий Андрій Баштанник. Питання, який є вирішальним для нього. Кому належить Крим? - запитав ведучий.

- Російській Федерації, - відповів Додон.

- Тобто в вашому розумінні...

- Я вже відповів, - сказав Додон. 

Саме це висловлювання стало причиною замороження дипломатичних відносин між країнами. З 2016 року з ним, як президентом не зустрічався жоден політик й дипломат, а на всі запити про офіційний візит до Києва українська сторона відповідала відмовою. 

Україна стала не єдиною країною, з ким Додон зіпсував відносини. Проросійський президент жодного разу не відвідував Бухарест з офіційним візитом. І це, зважаючи на те, що Молдова має лише дві країни-сусідки: Україну й Румунію. Президенту Молдови вдалося посваритися з обома.

Другий тур виборів

15 листопада у другому турі президентських виборів у Молдові Ігор Додон зустрівся зі своїм прем’єром Маєю Санду. Там політикиня переконливо виграла вибори, набравши на 15% більше. Вона виграла і в столиці, і в більшості регіонів, і тим більше за кордоном.

Однак є регіони, де виборці взагалі не сприймають Санду. Наприклад, у Придністров’ї за Додона проголосувало майже 86%, на півдні країни – 93-94,5%. Тож, найбільшим викликом для новоспеченого президента стане розкол в країні. 

Позиція Санду

Мая Санду публічно заявляє про підтримку України та її територіальної цілісності.

Для перших візитів після свого вступу на посаду Санду обрала країни-сусіди Україну й Молдову:

“Ми повинні відновити, "полагодити" відносини між нашими державами після того, куди вони зайшли за останні чотири роки, за президентства Ігоря Додона. На жаль, мій попередник не просто не зміг побудувати відносини з Україною, а й, по суті, ізолював нашу державу", - сказала Санду.

зе и са.jpeg

фото: Офіс Президента

Крім того, політикиня зазначила, що стверджувати, ніби "Крим є частиною Росії" - це форма державної зради, особливо в умовах Республіки Молдови, де є окупований регіон (Придністров’я).

За її словами, не усі люди в Молдові поділяють її позицію через наявність великої кількості російських ЗМІ:

"Причина в тому, що люди отримують інформацію з різних джерел, від різних ЗМІ. Треба визнати, що в Молдові взагалі дуже мало інформації про події в Україні. Присутність українських ЗМІ також дуже низька. Зате російські ЗМІ дуже широко присутні, і є чимало людей, на яких вони впливають. Як результат, у нас суспільство поділене щодо Криму", - сказала президент.

Перший закордонний візит

Приїзд Маї Санду до Києва фактично може означати перезавантаження відносин між Україною та Молдовою

“По-перше: головною новиною вже є те, що свій перший закордонний візит президент Молдови здійснює саме до України...Це говорить про визнання Молдовою авторитету України”, - наголосив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. 

Сторони наголосили на бажанні відновити діалог на найвищому рівні:

“Підкреслюємо спільний намір України та Республіки Молдова відновити діалог на високому рівні та надати йому динамічного характеру, створити необхідні передумови для стратегічного двостороннього співробітництва в інтересах наших держав та народів”, - йдеться у спільній заяві президентів України та Молдови.

зе и сануд.jpeg

фото: Офіс Президента

Під час виступів глави Республіки Молдова запросила Володимира Зеленського з візитом у відповідь до Молдови. А український лідер офіційно запросив Маю Санду на святкування 30 років Незалежності України. 

Глави держав підписали Меморандум щодо розвитку транспортно-транзитного потенціалу України та Республіки Молдова з метою зміцнення співпраці між Україною та Молдовою у сфері розвитку інфраструктури та створення нових робочих місць. Для цього передбачено створення автомобільного транспортного коридору, що поєднає Київ і Кишинів. Він зменшить шлях між двома містами до п’яти-шести годин. Крім того, сторони планують офіційно оформити будівництво мосту “Ямпіль – Косеуць”.

Нагадаємо, Україна та Молдова мають намір побудувати сучасну магістраль. Президент Володимир Зеленський заявив про це після підписання з Президентом Республіки Молдови Маєю Санду у Києві двосторонніх документів.

Вийти в ефір
19.01