Останні новини

Піар чи конструктивна пропозиція: навіщо Зеленському закон про статус олігарха?

Законом про статус олігархів Зеленський прагне знизити їхній вплив на українську політику і економіку.

На початку березня Володимир Зеленський взяв курс на деолігархізацію країни. Наразі президент не планує звертати з наміченого шляху. Зокрема, про це свідчить внесена ним на засіданні РНБО пропозиція розробити фундаментальний законопроєкт про статус олігарха. Ним планується унеможливити вплив багатіїв на економіку, закони та органи влади.

Kyiv Live спробував розібратись, чи можливо ініціативу Зеленського реалізувати на практиці і чи допоможе вона побороти олігархію.

"Іду на Ви!"

Чи не вперше у коридорах влади заговорили про боротьбу з олігархами після санкцій проти Віктора Медведчука і оголошення підозри колишнім топ-менеджерам "Приватбанку". Тоді прессекретарка президента Юлія Мендель заявила: "Зеленський готовий кинути виклик владі українських олігархів у всіх сферах - від енергетичного і банківського секторів до політики і засобів масової інформації". Озвучена владою майже два місяці тому повістка дня залишається актуальною. Санкції РНБО, рішення уряду та ініціативи Офісу президента лише підтверджують плани Зе!команди рухатися по наміченому шляху.

Новий сигнал до олігархів надійшов з Банкової 15-го квітня. Напередодні чергового засідання Радбезу у ЗМІ з'явилася інформація, що, окрім загострення на Донбасі і санкцій проти контрабандистів, на ньому будуть розглядатися "спеціальні питання від глави держави". Ними виявилася пропозиція Зеленського розробити закон про статус олігарха.

1.png

Засідання РНБО. Фото: Слово і діло

"Запропонував РНБО та Офісу президента разом із Антимонопольним комітетом розробити фундаментальний законопроєкт про статус олігарха в нашій країні. Будуть впроваджуватися санкції, олігархи будуть перетворюватися на бізнесменів, тому що ми підтримуємо великий бізнес, а вплив олігархів на економіку України, закони, Верховну Раду допускати більше не можна", - повідомив президент після засідання Радбезу.

Читайте також: Зеленський проти ОАСК: чи ліквідує Рада "суд Вовка"?

Традиційними ознаками, за якими людину можна записати до касти олігархів, є великий бізнес, який часто займає монопольне становище на ринку, телеканали і свої представники у Верховній Раді, Кабінеті Міністрів, судах і т. д. Чи будуть відповідні критерії вписані у президентський законопроєкт і яким буде механізм покарання для осіб, які відповідатимуть "статусу олігарха", наразі залишається здогадуватись. Поки проєкт закону не опублікований, доводиться давати оцінки не йому, а словам Зеленського. І таких оцінок чимало. Вони різні - від різко негативних до оптимістичних.

Популізм чи серйозні наміри?

Трохи конкретики про нову президентську ініціативу озвучив радник голови ОПУ Михайло Подоляк. Він зазначив, що закон передбачатиме інструментарій з переформатування олігархів у бізнесменів.

"Щоб перетворити олігархів у звичайних великих бізнесменів і підпорядкувати їх обов'язковим загальним правилам, які діють в будь-якій демократичній державі, повинен бути системний підхід. Саме про це слова Володимира Зеленського. Великий бізнесмен - це перш за все конкуренція серед рівних, а не використання адміністративної кулуарщини. Якщо вважаємо, що олігархізація - це загроза нормальному розвитку країни і суспільства, значить, треба систематизувати всі інструменти для боротьби з такою загрозою. Зараз часто не вистачає правових підстав, щоб приймати рішення, які повертають цих людей в звичайне правове поле. Навіть якщо є конкретні фактажні дії в інших юрисдикціях проти наших олігархів, ми часто не можемо чинити аналогічно. Тому президент і доручив апарату РНБО, Офісу президента у співпраці з Антимонопольним комітетом розробити відповідний законопроєкт, який систематизує і посилить інструментарій держави. Тобто дозволить дати чіткі визначення явищу, визначити ключові дефініції, напрацювати нормативну базу, як оцінювати ті чи інші дії", - розповів радник Єрмака.

2.jpg

Михайло Подоляк. Фото: УП

Втім, пояснень Зеленського і Подоляка виявилося недостатньо для колишнього генпрокурора Руслана Рябошапки, який після відставки регулярно критикує владу. 

Читайте також: Зеленський відзвітував про результати засідання РНБО 15 квітня: які питання розглядали

"Офіс президента підготує закон про статус олігарха. Закон про статус контрабандиста уже, мабуть, підготували. Загалом, мені здається вже очевидним, що основна загроза для України не війна на порозі нашого дому. Основна загроза для нашої держави - інтелектуальна слабкість та відсутність мужності говорити "ні" у чиновників Офісу президента та апарату РНБО, які готові виконувати будь-яку волю нового українського самодержця", - написав він у соціальній мережі.

Ще один колишній топ-чиновник, екс-міністр економіки Віктор Суслов також доволі критично оцінив слова Зеленського.

"Закону про статус олігархів немає у жодній країні. Я не знаю, що може записати президент у свій закон. Що треба робити, коли є бажання обмежити владу олігархів? Потрібно, наприклад, ввести прогресивну систему оподаткування - на великі доходи мають накладатися більші податки. Натомість, в Україні олігархи мають податкові пільги. У нас 18% - податок на прибуток, зате з дивідендів ми знімаємо лише 5%. Заяви, слова президента говорять про несерйозність засідання РНБО", - сказав Суслов в ефірі одного з телеканалів.

3.jpg

Віктор Суслов. Фото: Mind

У свою чергу, політичні експерти, з якими поспілкувався Kyiv Live, дали різні оцінки планам президента напрацювати спеціальний закон щодо подолання олігархії.   

За словами політолога Володимира Фесенка, деолігархізація потрібна, оскільки є запит суспільства і без неї неможливі євроінтеграційні процеси, які підтримує влада. Щоправда, він вважає, що одного законопроєкту буде замало.

"Можуть бути різні варіанти політики деолігархізації, але треба вибирати оптимальний для нас в нинішніх умовах. Оцінка Зеленського правильна. Питання в тому, як цього домогтися, кого можна вважати повноцінними олігархами, а кого тільки "напіволігархами". Застережу Офіс президента від спрощених і суто декларативних дій в цьому напрямку. Одним "базовим законопроєктом" проблему олігархату в Україні не вирішити, потрібні комплексні дії в області економіки, в регулюванні медійної сфери і боротьбі з політичною корупцією", - наголосив політолог.

Читайте також: "Членство України - посилення для НАТО": чи зможе Зеленський привести країну до Альянсу

Однак, політолог Олеся Яхно переконана, що Банкова обрала хибний шлях, оскільки не розуміє природи олігархії.

"Проблема впливу олігархів на процеси існує не сама по собі, а в контексті всіх інших проблем. Простий приклад - держпідприємства. Формально вони у власності держави, а неформально - менеджмент часто від олігархів. І таких прикладів тіньової участі багато. Якщо реально є бажання зменшити вплив олігархів на економіку, то для цього не треба приймати закон про олігархів. Потрібно забезпечити роботу інституцій, того ж Антимонопольного комітету. І якщо якась інституція не працює, то треба змінювати правила. Щоб олігархи не впливали на парламент, потрібно змінювати виборче законодавство і методи роботи самих партій", - вважає політолог.

Не так давно з "Центренерго" був звільнений менеджмент, лояльний до Ігоря Коломойського, а "ДТЕК" Рината Ахметова отримав рекордні понад 5 мільйонів гривень штрафу від НКРЕКП. Чи є це імітацією боротьби з олігархами? Навряд чи. Не рідко ініціативи Банкової, які опоненти називали звичайним піаром, були втіленні в життя і мали практичні наслідки. Час покаже, як буде у випадку з законом про статус олігарха.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.05