Останні новини

"Пірати хабарного моря": до комп'ютерних тестів для моряків виникли питання. Що сталося

Без декількох тисяч доларів можна навіть не намагатися склати самостійно.

Комп’ютерні тести, які ввели на заміну усним іспитам при дипломування моряків, керуються у ручному режимі та запорукої їхнього складання є хабар. Українських моряків змушують і далі платити тисячі доларів за підтвердження диплому чи підвищення кваліфікації.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на розслідування Bihus.Info.

Читайте також: Журналісти дізнались, скільки коштує маршрутка в Києві та як на ній заробляти

Журналісти разом з моряками провели експеримент: один з моряків зняв на відео, як навмання відповідав на тест, заплативши перед цим за його складання, інший готувався і складав без хабаря. 

Один з них заплатив 4 тисячі доларів за 2 дипломи, що дозволяють йому працювати електромеханіком на танкері. У цю суму увійшла оплата курсів, на які моряк не ходив, та гарантія складання тесту.

Щоб довести, що тест керується у ручному режимі, він із 75 питань 50 разів тиснув на перший варіант відповіді – в більшості випадків обраний ним варіант був неправильним. Але вже за 15 хвилин система видала, що моряк іспит склав успішно. Причому система не зафіксувала помилок по жодному розділу. І врешті решт моряк отримав повний комплект оновлених документів.

Натомість другий учасник експерименту іспит без хабаря не склав, хоч готувався і думав над питаннями годину. Його тестування, зафіксоване на камеру телефона, показує тільки червоні результати, ніби він помилився всюди. Офіційно повний перелік відповідей після тестування Олександру не дали, тож довести комісії щось він не може.

Приблизно з літа 2020-го, як стверджують моряки, скласти іспит без хабарів неможливо. Усі гроші – і офіційні платежі, і хабарі – збирають так звані “агенти” – посередники, які гарантують складання іспиту навіть без фактичної підготовки. Залежно від спеціальності і кількості необхідних дипломів один моряк сплачує від 2 до 10 тисяч доларів. Тобто за приблизними підрахунками, за місяць моряки передають 6 мільйонів доларів хабарів – за 2 тисячі дипломів у середньому по 3 тисячі доларів кожен.

У січні 2021-го міністр інфраструктури Владислав Криклій у коментарі виданню визнав, що корупція у сфері дипломуванні моряків є. І заявив, що міністерство працює над впровадженням комп’ютерного тестування для оцінювання рівня знань моряків. У лютому тестування в електронному вигляді ввели, але корупція не зникла. 

Журналісти поділились результатами експерименту з міністром інфраструктури. Криклій визнав, що йому відомі аналогічні факти втручання у комп’ютерну систему тестування та пообіцяв, що найближчим часом на законодавчому рівні система дипломування моряків буде модернізована, зокрема, буде запроваджена міжнародна система тестування CES 6, що мінімізує усі корупційні ризики.

Крім того, Криклій обіцяє скоротити регулярність тестів на підтвердження кваліфікації моряків. За його словами, відповідний наказ має бути підписаний “на наступному тижні”.

Нагадаємо:

  • Замовлена у 2016 році система управління збройними силами “Дзвін” для військових має величезну кількість вад та проблем, що її впровадження в армії може виявитися недоречним та неможливим. Проте на розробку софту витратили 4 роки часу та 600 млн грн бюджетних коштів.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
11.04