Останні новини

Плата за "суверенну економіку": чим загрожує Україні "розставання" з МВФ

Розроблена МВФ влітку 2020-го року програма підтримки України "забуксувала" відразу після видачі першого кредиту.

У вівторок, 30 березня, глава представництва Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста Люнгман заявив, що не може назвати терміни завершення переговорів з Києвом щодо перегляду програми stand-by. Відзначимо, що остання місія МВФ закінчила свою роботу в Україні ще в лютому й складається враження, що з тих пір нічого суттєвого в переговорному процесі не сталося.

Kyiv Live вирішив розібратися, наскільки Україні необхідна "дружба" з МВФ та чого чекати, якщо програму так і не вдасться розблокувати.

Що хоче МВФ?

За словами представника Фонду, дискусії щодо першого перегляду програми тривають і все ще залишається ряд невирішених питань.

"На цьому етапі неможливо зробити будь-які передбачення щодо часу завершення перегляду. Це залежить від того, наскільки швидко буде досягнуто прогресу у вирішенні питань", - заявив Люнгман і відзначив наявність проблем, які скасовують досягнення минулих програм.

Так, серед проблемних питань залишаються:

  • прийняття закону про Вищу раду правосуддя;
  • зняття побоювань МВФ щодо втручання в роботу антикорупційних органів;
  • прийняття вже внесених до Верховної Ради нових поправок до закону про НБУ і банках;
  • відмова від обмеження цін на енергоносії;
  • неясність бюджетних планів на 2022-й рік і аудиту COVID-фонду.

Нагадаємо, програма stand-by для України була розроблена влітку 2020-го року на загальну суму близько 5 млрд доларів і терміном на 18 місяців. Після першого траншу планувалася провести низку переглядів програми, однак план був порушений. В результаті програму заморозили через дії української влади.

Читайте також: За неотримані транші теж треба платити: скільки Україна виплатила МВФ за 6 років і чому так сталося

Зобов'язання "не горять"

У понеділок, 29 березня, міністр фінансів України Сергій Марченко заявив про потребу повернутися до виконання зобов'язань перед МВФ, щоб відновити програму співпраці.

За його словами, мова йде про відновлення прав Антикорупційного агентства та Антикорупційного бюро, проведенні судової реформи, а також про питання енерго- і газових ринках.

При цьому Марченко зазначив, що перевиконання бюджету дозволило зменшити необхідність запозичень.

Умови "прощання" з МВФ

Минулого тижня заступник голови НБУ Дмитро Сологуб зазначив, що Україна могла б відмовитися від кредитів МВФ, але для цього повинні скластися певні умови - збереження сприятливого зовнішнього середовища для України і зміни в макроекономічній політиці.

"За відмову від співпраці з МВФ і право проводити "суверенну економічну політику" Україні доведеться платити зменшенням витрат на важливі бюджетні проекти", - зазначив банкір.

Читайте також: Зовнішній борг України: скільки в 2021 році маємо сплатити коштів та на коли припадають пікові виплати

Можемо й самі, але чи надовго

При цьому радник президента з економічних питань Олег Устенко заявив, що в України "достатній рівень стійкості" і без кредитів МВФ.

"Це 28,5 млрд доларів золотовалютних резервів, які у нас є, які перекривають 5 місяців нашого імпорту, вважається ризикованою зона менше 3 місяців. Фактично зараз у нас є на 70% більше того, що вважається допустимим мінімумом", - зазначив він.

"Три кити" стабільності України

На думку інвестиційного банкіра Сергія Фурси, Україна до вересня 2021-го року ще має запас часу та міцності економіки, але без відновлення співпраці з МВФ країні загрожують негативні наслідки.

"Поки інвестори дозволяють нам перекредитовуватися, тому що вони бачать Україну як країну, яка співпрацює з МВФ. Власне, в такому режимі ми протримаємося до літа. Потім стане погано - буде рости тиск на гривню. Умовно кажучи, якщо до вересня не буде відновлено співпрацю з МВФ, ми це вже відчутний в економіці", - зазначив експерт.

За словами Фурми, прогноз на 2021-й рік передбачає відсутність локдаунов, стабільність зовнішньої кон'юнктури та співпрацю з МВФ

"Але якщо хоч щось з цих складових зникне, ми не отримаємо очікуваного економічного зростання", - резюмував він.

Не так сталося, як гадалося

Ще на початку березня в Офісі президента прогнозували, що Україна в найближчі місяці зможе успішно вирішити ключові питання в переговорах з МВФ, але судячи з відсутності будь-яких конкретних заяв за останні тижні - прориву в переговорах так і не відбулося.

В середині березня міжнародне рейтингове агентство S&P підтвердило рейтинг України "B/B" зі стабільним прогнозом, проте відзначило, що рейтинги можуть погіршитися в разі перебоїв з грошима від міжнародних фінансових організацій, так як це поставить під питання здатність українського Кабміну виконувати свої зобов'язання з обслуговування боргу.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
15.04