Останні новини

Проблема накопичувальної пенсійної системи: на Банковій назвали ризики

Радник президента говорить про демографічну кризу та нерозвиненість фінансового ринку.

Радник Президента з економічних питань Олег Устенко вважає, що Україна поки не готова до другого рівня пенсійної системи, а саме обов’язкових пенсійних накопичень. Він навіть звернувся до Міністерства соціальної політики.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на РБК-Україна.

Читайте також: Як працює накопичувальна пенсійна система

В Україні хочуть запустити другий рівень пенсійної системи - обов’язкові накопичення. Це, як заявляють у Мінсоцполітики, забезпечить населення гідними пенсіями у розмірі близько 7 тисяч гривень. Однак Устенко не вважає, що країна готова до такого механізму.

Всього в Україні, згідно з пенсійною реформою 2003 року, мали запрацювати три рівні пенсійної системи. Проте, поки не реалізований навіть другий.

Першим ризиком, на думку Устенка, є погіршення демографії. Адже потрібно тягнути солідарну систему, коли на одного пенсіонера припадає вже мало не один працівник.

Зараз в Україні менше ніж 13 мільйонів працюючого населення, у той час, як пенсіонерів – 11,1 мільйона осіб. Загалом, експерти прогнозують демографічний спад в Україні найближчим часом, а отже солідарні пенсії будуть лише зменшуватись.

Система солідарних пенсій передбачає, що за всіх працюючих сплачуються внески до Пенсійного фонду України й одразу з цих коштів виплачуються пенсії нинішнім пенсіонерам. Тут працює принцип солідарності поколінь. Фактично молоде покоління сплачує пенсії старшому.

Радник президента впевнений, що підприємці та працівники почнуть йти “в тінь”. Устенко вважає, що в Україні зараз й так досить велике податкове навантаження, у той час, як пенсії невеликі. Радник не впевнений, що українці будуть готові самі доплачувати в накопичувальні фонди, як і роботодавці платити більше. У той самий час просто перерозподілити, забравши частину ресурсу із солідарної системи, Устенку теж здається трохи дивним.

Третім ризиком Устенко вважає нерозвиненість фінансового ринку в Україні. Його цікавить, куди далі гроші будуть інвестовані, як вони будуть збережені та в які інструменти будуть вкладати кошти населення.

Натомість уряд планує, що накопичення українців не лежатимуть без діла, чекаючи їх виходу на пенсію, а одразу вкладатимуться в економіку країни. Але Мінсоцполітики одразу ж наголосило, що гроші українців будуть інвестуватись лише в ті інструменти, що визначені законодавством, як найнадійніші (державні цінні папери, в тому числі цільові на реалізацію довгострокових проєктів, муніципальні цінні папери, акції та облігації підприємств, депозити в надійних банках, банківські метали, нерухомість, земля тощо). Всі зароблені інвестиційні прибутки накопичувальні інвестиційні фонди розподілятимуть між майбутніми пенсіонерами.

Як бути?

Радник президента Устенко вважає що нині краще рухатися в бік третього – добровільного – рівня пенсійної системи. Коли кожен сам вирішує, коли, де і скільки йому накопичувати. Але тут також є багато питань та прогалин на думку радника. Зокрема, чи планує уряд допустити на ринок іноземні пенсійні фонди та яким саме фондам будуть готові довіряти власні накопичення українці.

Нині добровільні пенсійні внески мають лише 9 % населення, тобто менше мільйона людей .

Чиновник вважає, що уряд повинен забезпечити населення гарантіями, що будуть регулювати роботу приватних пенсійних фондів та контролювати їх діяльність. Також необхідно паралельно розвивати фінансовий ринок.

Нагадаємо:

  • Пенсійна реформа передбачає впровадження накопичувальної системи. Згідно з нею, людина буде власником своїх пенсійних накопичень, сама вибиратиме, в якому фонді накопичувати, може змінити фонд у будь-який час, якщо щось не подобається, залишити пенсійні накопичення у спадок, скористатись ними в критичних випадках, наприклад для лікування.
  • В Україні зросла кількість пенсіонерів. У 2020 році Пенсійний фонд забезпечив виплати 11,1 млн громадян, з яких 2,7 млн ​​- працюють. Також призначили 351,4 тис. нових пенсій. Загалом пенсія минулого року зросла на 24,53 грн або на 13,8 %: з 3 082,98 грн на 1 січня 2020 року до 3 507,51 грн на 1 січня 2021-го.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.05