Останні новини

Проблеми на голову, які важать кілька тонн: як врятуватись від снігової лавини та де їх очікувати у найближчі дні

Як вберегтись від лавини - поради рятувальників

У самому розпалі сезон катання на лижах і сноубордах – кияни масово виїжджають на популярні гірськолижні курорти. Проте через велику кількість снігу і зміни температури – на українських курортах можливе сходження снігових лавин.

Kyiv Live розповість, де є загроза натрапити на "великий сніг" та порадить, як врятуватись від снігової лавини й вижити під пеленою снігу.

лавина1.png

17-18 лютого можливе сходження лавин в українських Карпатах. Про це написали на Офіційній сторінці Відділу гідрологічних прогнозів Українського гідрометцентру про небезпеку сходження снігових лавин у Facebook.

Так, судячи з повідомлення 17 лютого є вірогідність сходження лавини на Львівщині. А 18 – в горах на Івано-Франківщині.

"Значна сніголавинна небезпека (3 рівень), у зв’язку з очікуваними снігопадами та хуртовинами, очікується:

-17-18 лютого - у горах Львівської області;

- 18 лютого - на високогiр'ї Івано-Франківської області.

Можливе сходження лавин при низьких додаткових навантаженнях, окремих природних середніх та великих лавин.

Радимо утриматись від походів на високогір'я!

Помірна сніголавинна небезпека (2 рівень) утримається:

-17 лютого - на високогiр'ї Івано-Франківської області.

17-18 лютого - на високогiр'ї Закарпатської області", - написали в повідомленні.

лавина2.png

Що таке лавини

Лавина – це неконтрольована маса снігу, котра "сходить" з гори. Швидкість сходження лавин в українських Карпатах становить приблизно 70-100 км/год., а сила удару може досягати 50 т на 1 кв. м.

Снігові маси можуть зсунутись через невеличкий землетрус, тривалий снігопад, раптову відлигу чи певні дії людини. Найстрашніше у такому випадку опинитися на шляху стихії, в самому її епіцентрі, а також засипаним великою товщею снігу.

Правила поведінки в горах

Загалом майже всі туристи, які вирушають взимку в гори – шукають екстриму. Але не варто забувати, що лавина – несе реальну небезпеку життю. Тому варто знати основні правила поводження в горах у час, коли там прогнозують сходження лавин.

Читайте також: У Києві через боротьбу з бурульками пошкодили побутову техніку 

Перше правило – будь в курсі

Рятувальники наголошують – вберегтись від лавини складно, а вижити під снігом, якщо вас накрила лавина – це вже показник величезного везіння. Тому найпростіше це не зустрічатись із лавиною. А для цього - бути в курсі прогнозів рятувальників. Рятувальні служби радять туристам бути на зв‘язку з ними – і цікавитись, де найбільш небезпечна ситуація і можливі сходження лавин. Ну і, власне, бажано обирати маршрут повз ці місцини. Також екстремалам слід зареєструватися в найближчому рятувальному підрозділі й вислухати рекомендації представників ДСНС.

лавина3.jpg

Фото - wikihow.com

Є основні правила, котрі допоможуть у скрутну мить, варто їх запам'ятати та намагатися дотримуватися у критичний момент, щоб урятувати своє життя.

Поради від рятувальників, які працюють в Карпатах

 • якщо ви все-таки опинились на шляху сходження лавини - якомога швидше відбіжіть із її шляху – у бік. Найперше – варто перебороти переляк і рушати зі шляху снігової маси. Якщо сходження лавини починається над вами, але на достатній відстані від вас, то у вас буде більше часу забратися з її шляху до того як вона наздожене;
 • сховайтеся за будь-яким укріпленням (скелею, міцним деревом тощо). Можна триматись за них – якщо лавина не великої сили, то це врятує вас від "затягування" сніговою масою

лавина5.jpg

Фото - wikihow.com

 • скиньте з себе важке спорядження (рюкзак, лижні палиці та інше) – це збільшить шанси не бути "втягнутим" лавиною. Якщо ви маєте радіопередавач, датчик або лопатка для розгрібання снігу - їх не варто викидати, ці речі, які допоможуть вижити та покликати на допомогу;

лавина4.jpg

Фото - wikihow.com

 • у момент найвищої небезпеки - коли можливий удар - прийміть горизонтальне положення, притисніть коліна до живота, закрийте рот і ніс шарфом або рукавичкою;

лавина6.jpg

Фото - wikihow.com

 • якщо лавина вас наздогнала, то намагайтесь триматись її краю, де менша швидкість руху - и імітувати плавання в воді. Почніть плисти - це допоможе залишатися на поверхні снігу. Постарайтеся залишатися на поверхні, здійснюючи рухи ногами і розводячи руками, симулюючи плавання. Пливіть на спині. У такому положенні ваше обличчя буде звернено до поверхні, підвищуючи шанси доступу кисню;

лавина8.jpg

Фото - wikihow.com

 • якщо вас накрило снігом - якомога швидше створіть простір навколо обличчя та грудної клітини – це допоможе вам дихати. Зробити це варто швидко, адже коли рух лавини зупиниться - сніг затвердішає. Вирийте канавку навколо вашого обличчя - використовуйте вільні руки або лопатку для снігу. Навіть невеличкий повітряний простір дасть вам можливість отримувати кисень, як мінімум, 30 хвилин;

лавина10.jpg

Фото - wikihow.com

 • за можливості тримайте руку прямо над головою в напрямку до снігової поверхні – це допоможе рятувальникам знайти Вас;

лавина7.jpg

Фото - wikihow.com

 • коли лавина зупинить рух - бажано визначити своє положення - де верх і низ. Це можна зробити, набравши слину і давши їй витекти з рота. Якщо є можливість, відчуваєте в собі сили - потихеньку розгрібайте сніг і просувайтеся вгору до поверхні;

лавина9.jpg

Фото - wikihow.com

 • у ситуації зі сходженням лавини - як це не дивно звучить, але в жодному разі не варто панікувати. Робіть, що хочете, але примусьте себе заспокоїтись і розмірковувати тверезо. Від цього залежить ваше життя. Не можна давати собі заснути;
 • якщо ви не чуєте голосів поряд - до не варто кричати. Сніго може цілковито поглинути звуки - і ви позбудетесь сил, не досягнувши жодного ефекту. 

І варто пам"ятати - рятувальники вас шукатимуть, і є великі шанси, що знайдуть. але багато чого буде залежати - як стверджують профі - від везіння.

Тож не грайтесь із долею - слухайте попередження про лавини! 

Що може збільшити шанси на виживання 

Є спеціальні предмети, які допоможуть вижити в горах:

 • Лавинний приймач і датчик. Приймач видає сигнал, за допомогою якого можна відстежити, де під снігом перебуває людина. Датчик використовують для визначення конкретного місця знаходження людини. Іноді спеціальні датчики є на гірськолижному одязі - проте, варто уточнювати, як саме працює система пошуку за цими "нашивками".
 • Маленька лопатка. Якщо ви матьорий любитель екстриму - возіть з собою в рюкзаку - може знадобитись
 • Шолом. Допоможе захиститись від травми голови - від час удару.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
27.02