Останні новини

Провал з планом видатків: у Рахунковій палаті розповіли, на що це може вплинути

Це тягне за собою "дірки" у бюджеті.

У 2020 році Рахункова палата не виконала план видатків на 68 млрд гривень. Це найгірший показник з 2015 року. Відповідно, через це утворився дефіцит державного бюджету.

Про це заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан, повідомляє Kyiv Live з посиланням на пресслужбу РП.

Читайте також: У НБУ розповіли, що відбувається на валютному ринку

"Невиконання плану видатків державного бюджету в 2020 році є найбільшим за останні 5 років і становить 68 млрд грн. При цьому суми видатків за окремими програмами переглядали кілька разів", - заявив Пацкан.

рахункова палата.jpg

Джерело: Рахункова палата

З Фонду COVID-19 не використали 12 млрд грн (15 %). Крім того, у 2020 році на 4,6 млрд грн (2,8 %) менші від плану видатки державного бюджету на трансферти місцевим. Це наслідок ненадання 5 субвенцій на суму 2,9 млрд грн і невиконання плану видатків на надання 27 субвенцій на суму 1,7 млрд грн. Також зросла заборгованість за позиками, наданими з єдиного казначейського рахунку на покриття тимчасових касових розривів Пенсійного фонду для виплати пенсій і допомоги. Загалом, станом на 1 січня 2021 року не повернені 62 млрд гривень.

Невиконання плану видатків потягнуло за собою дефіцит державного бюджету на 83 млрд грн (27 %) менше від плану, що становить 218 млрд грн. При цьому, порівняно з 2019 роком, він зріс у 2,7 раза і став найбільшим за останні 10 років як за обсягом, так і відносно ВВП.

Зменшений на 74 млрд грн план доходів держбюджету був перевиконаний на 8,7 млрд (0,8 %). Порівняно з 2019 роком доходи збільшились на 78 млрд грн (7,8 %), проте з урахуванням цінового чинника, або реально – зменшились на 1,8 %.

“Прорахунки і недоліки прогнозування та планування доходів при складанні законопроєкту про державний бюджет і внесенні змін до нього спричинили виконання плану окремих платежів на вкрай низькому рівні. Деяких доходів, що передбачались у законі, зовсім не отримали, зокрема, 4,4 млрд грн плати за ліцензії у сфері азартних ігор”, – зауважив Пацкан.

37 % фінансових ресурсів держбюджету у 2020 році становили державні запозичення. Внаслідок девальвації гривні та перевищення надходжень від запозичень над витратами на погашення боргу, загальний обсяг державного і гарантованого державою боргу збільшився на 554 млрд грн (28 %) – до 2 трлн 552 млрд грн і становив 61 % ВВП. Витрати на його погашення і обслуговування збільшилися, порівняно з 2019 роком, на 8 % – до 512 млрд грн і становили майже третину всіх витрат державного бюджету в 2020 році.

Нагадаємо:

  • НБУ оприлюднить оновлений макропрогноз після оголошення облікової ставки 15 квітня. Для цього Нацбанк розглядає кілька сценаріїв локдауну - карантину в “червоних зонах”.
  • Україна може орієнтуватися на два транші від Міжнародного валютного фонду. Однак про обсяги кредитів поки що не йдеться.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!Вийти в ефір
17.04