Останні новини

Революційний тризуб – 43 гіпотези значення гербу та нове слово в мові

Як символ українських князів став гербом Незалежної України

19 лютого відзначаємо свято Державного Герба. Герб України – золотий Тризуб на блакитному тлі. Це так званий "малий герб" і основний елемент великого герба, який ще не затвердили на державному рівні.

З Тризубом пов‘язано багато легенд і неоднозначних історій виникнення. Так, український герб настільки прогресивний, що дехто, скажімо, пов‘язує його із "знаком сатани". Також науковці досі не можуть "знайти першого власника" монет, на яких за княжої доби карбувався "тризуб".

Тож Kyiv Live вирішив розвіяти деякі міфи про герб і подати цікаві факти про український тризуб.

тризуб2.webp

Спочатку був "двозуб"

Гіпотези щодо значення "тризубу" почали з’являтись ще у XIX сторіччі. Про це в одному з інтерв‘ю radiosvoboda розповів український історик, геральдист Олександр Алфьоров.

"Тризуб" навіть вважали за сатанинський символ. Так, любителі відшукати "гостренького" навіть там, де його нема - стверджували, що "тризубець" - постійний атрибут не лише бога Нептуна, але й прародителя зла.

А от дослідники сперечались про те, кому з князів належать перші срібники (гроші) із зображенням тризуба – Володимирові Великому чи Володимирові Мономаху. Загалом науковці нарахували 43 гіпотези стосовно значення тризуба. До речі, сама назва "тризуб" стала мовним новотвором - слово виникло у XIX сторіччі – "тризуб", "тризубець".

тризуб.webp

Достеменно відомо, що "тризуб" походить від "двозуба", який лежить в основі усіх княжих знаків. Третій елемент до символу додав князь Володимир Великий, який охрестив Русь. Третій "зубець" він додав, щоби розрізняти княжі знаки Святослава, Володимира та інших членів князівської родини.

тризуб4.webp

"Запатентували" тризуб

Тризуб як княжий знак історики "закріпили" за постаттю X століття - князем Святославом Хоробрим (князь династії Рюриковичів, син князя Ігоря та княгині Ольги – ред.). На його печатках був також "двозуб".

Нащадки князя Володимира спершу використовують саме "тризуби", але інших модифікацій. А от із другого покоління від князя Володимира Великого - династія припинила використовувати "тризуб" - окрім так званої династії Ростиславичів які утвердились на заході сучасної України.

тризуб3.webp

Тризуб як державний герб УНР

У березні 1918 року Українська Центральна Рада офіційно ухвалила саме Тризуб як державний герб УНР.

"Для утвердження молодої держави їй потрібні не лише державні інституції, закони тощо, а й державні атрибути, такі як герб і прапор, і це розуміли тодішні політики з Центральної Ради. Якщо з прапором все було більш-менш зрозуміло, тому що з XIX сторіччя сині та жовті кольори увійшли у свідомість українців, то з гербом усе було значно складніше, - сказав Олександр Алфьоров. - 

Так, серед представників соціалістів переконували усіх, що УНР мусить мати герб, на якому були би зафіксовані певні соціалістичні гасла. Одним із проектів герба було зображення робітника і селянки. Також у Раді розглядали герб із зображенням Архистратига Михаїла, але його відкинули. Спершу думка розмістити на гербі тризуб – знак з монети князя Володимира – особливого ентузіазму у політиків не викликала. Ідею підтримав Михайло Грушевський (український історик, голова Центральної Ради УНР – ред.), і в одній зі своїх статей він написав, що на гербі молодої української держави чудово би виглядав тризуб".

Читайте також: 10 міфів про великий герб України

Поступово саме тризуб став основним претендентом на роль герба УНР.

А із авторів українських грошей художник Георгій Нарбут зобразив його на банкнотах. 

тризуб5.webp


"Зазначу: тризуб був княжим знаком Володимира Святославича і до, і після хрещення. Через кілька сотень років тризуб став знаком УНР та держави гетьмана Павла Скоропадського, й не змінився, як державний атрибут!

Вже у 1920-і роки українство не уявляє собі іншого символу, ніж тризуб. Тризуб відтоді об’єднує всю Україну, це не є регіональний знак, він має історичну тяглість і пов’язує нас з тією Руссю, від якої нас "відрізав" "сусід", - сказав Алфьоров. 

тризуб6.webp

Великий герб України

В Україні з самих початків Незалежності проводять конкурс на кращий проєкт Великого герба. Є кілька умов – ескіз має містити тризуб – як головний елемент. Також на великому гербі мусить бути герб Війська Запорізького – запорожець із мушкетом. У 2020 пройшов черговий етап конкурсу. Переможцем визнали проєкт графіка Кохана. Його жорстко розкритикували в мережі – через "карикатурні" зображення щитотримачів- Архангела та Галицького Лева.

Герб


Нагадаємо

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
24.02