Останні новини

Революція Гідності - як це було і чому вона надважлива сьогодні

Хронологія кривавих подій на Майдані Незалежності 2014 року - "за що стояв Майдан"

У Києві вшановують пам‘ять загиблих героїв Небесної Сотні, які віддали життя під час Революції Гідності (мирні виступи українців восени 2013, які переросли у криваве протистояння з силовиками, що тривало до весни 2014 року – ред.). Щоденно, до 21 лютого, у каплиці на місці розстрілів правитимуть панахиду за загиблими, встановлюватимуть свічки й лампадки. Повну програму заходів можна переглянути тут.

Через 7 років після кривавої розправи над протестувальниками, покарали лише 1 рядового міліціонера.

Kyiv Live згадує найбільш трагічну сторінку новітньої історії України – розстріли на Майдані Незалежності. Присвячуємо публікацію меншому поколінню, яке не пам‘ятає подій 2013-2014, а також усім, хто забув "за що стояв Майдан" і "втомився від війни". Основним гаслом подій 2014 після розстрілів мирного протесту стало "Герої не вмирають!".

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/M34tKv9TKuw" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Днями Верховна Рада прийняла постанову, якою визнала Революцію Гідності однією з основоположних подій, які вплинули на формування української держави. "За" проголосували 295 депутатів.

Євромайдан – початок Революції Гідності

Події осені 2013-весни 2014 років в Україні почались із мирного протесту студентів 21 листопада 2013 року. Тоді президент Янукович відмовився підписати угоду про асоційоване членство України в ЄС. Українські студенти вийшли Майдан до стели Незалежності, щоби відстояти проєвропейський курс України. Вже 30 листопада їх жорстоко розігнала поліція за вказівкою влади. Студентів жорстоко били кийками та виганяли з Майдану. На захист студентів до центру столиці приїхали сотні тисяч людей.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/ftuGniaxG2E" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Перші масові виступи

Після розгону студентів 30 листопада до Києва почали стікатись протестувальники з усієї України – всім хотілось виступити проти свавілля. Ніхто не хотів терпіти побиття НАШИХ ДІТЕЙ. Акції протесту почали збиратись у центрі міста. Активісти Майдану від політики, серед яких був і нинішній столичний голова Віталій Кличко, закликали паралізувати центр міста. Так протестувальники хотіли домогтись відставки очільника МВС Захарченка, всього уряду Азарова та президента Януковича.

Поки мітингувальники заполонили вулиці – КМДА намагалась заборонити масові виступи, суд підтримав КМДА.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/puO-zSSBHJU" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Коли Майдан став масовою силою

1 грудня в акції протесту вже брали участь до 1 млн людей, почали розбирати загородження біля новорічної ялинки. До слова, ялинка стала таким собі символом злочинного режиму Януковича (не останню роль зіграло відео в якому тодішній президент намагався пригадати "ялинка" українською, але зрештою сказав "йолка" - ред). Ялинку на Майдані завішали жовто-блакитними прапорами. Із негативного символу вона перетворилась на один із символів Майдану.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/sLxYCJcg3Eg" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Перші розстріли людей

22 січня на майдані пролунали перші постріли – загинули двоє активістів – білоруський журналіст Михайло Жизневський та Сергій Нігоян. За кілька днів до смерті Сергія зняли на відео – він читав вірш Шевченка. Кадри із "Борітеся – поборете" облетіли мережу.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/oUWqUacyDtI" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

18 лютого мирний наступ активістів на ВР з метою повернути Конституцію 2004 року переріс у зіткнення з силовиками. Підрозділ силовиків "Беркут" розігнав демонстрантів на підступах до Парламенту і розпочав штурм. Сутички між учасниками революції та правоохоронцями відбувались в Маріїнському парку, на вулицях Шовковичній, Липській, Інститутській. За день загинули 22 людей, а тисячі зазнали поранень.

Активісти розгромили й спалили офіс "Партії регіонів". Натомість "Беркут" розігнав демонстрацію та розпочав штурм Майдану. Силовики штурмували Жовтневий палац та Український дім, підпалили наметове містечко та Будинок профспілок. Ввечері МВС відкрило резервні склади, беркути та тітушки отримали велику кількість зброї. Криваві протистояння тривали ще 2 дні, поки Янукович чартерним рейсом не втік в Росію.

22 лютого ВР підтримала постанову про самоусунення президента від виконання конституційних повноважень та позачергові вибори глави держави.

Небесна Сотня 

Загалом на Майдані загинули 107 активістів - їх називають Небесною Сотнею. За 7 років перед законом за цей злочин відповів лише один рядовий міліціонер.

Значення Революції Гідності прокоментував гість ефіру Kyiv Live – журналіст, музикант, доброволець "Правого сектору" Олексій Бик.

"Майдан це не просто вулична акція. Бої, це звісно й трагедія – але це найперше – героїчна сторінка української нації за становлення, за те, щоби мати владу в своїх руках. Поки що ми не змогли реалізувати те, що би хотілось, личило й пасувало нашій нації – владу ми не взяли. Ми в певному сенсі навіть програли, в силу того, що різні негідники, які тільки завдяки цьому Майдану стали депутатами, тепер по ньому топчуться. Цей Майдан – боротьба проти узурпації влади, зрештою ми вільні люди, і коли нам говорять – "от, ви не можете стояти на майдані, не можете вийти, не маєте права голосу – не можете того, або іншого"… Бо вільну людину від невільника відрізняє що? Невільник зітхає й каже – от негідники і йде собі на кухню – поговорити про це з дружиною, чи з друзями за пляшкою. Авільна люлина каже: "Ти хто такий? Чого маєш мені щось заборонити?" Приходять і дають копня тим, хто пробує їм щось заборонити. Ніхто не має права мені вказувати, що мені робити, якщо не порушую закон, якщо не завдаю шкоди суспільству. Майдан – сторінка, яка має стояти на рівні з подіями перших визвольних змагань, має стати в один ряд із боротьбою "Холодноярців", з героїзмом УПА та з усіма нашими стоірнкаим боротьби за становлення нації, за становлення нашої держави, історичної справедливості. Маємо героїзувати його, використовувати у вихованні подальших поколінь українців. Бо лише ті покоління, які вірять в цю націю, в її обраність – тільки це робить країну й націю великими", - сказав Олексій Бик.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/NlEr051l718" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Події 18-20 лютого 2014 року - хроніка

18 лютого:

·    оголошений напередодні лідерами опозиції мирний наступ активістів Майдану на Верховну Раду з метою заклику парламенту повернути Конституцію 2004 р. переріс у масові зіткнення між євромайданівцями і силовиками. Активісти розгромили і спалили офіс "Партії регіонів".

·  "Беркут" розігнав демонстрантів на підступах до парламенту і розпочав штурм Майдану. На боці міліції активно діяли найомники-провокатори - "тітушки".

·    З'явилися перші за день постраждалі - в сутичках поранено не менше 10 осіб. Велика частина поранень у голову. Одному з протестувальників гранатою відірвало кисть руки. Міліція практично впритул кидала гранати, до яких були прив'язані гвинти. Бригади швидкої допомоги відмовлялися вивозити поранених.

·    до обіду силовики витіснили євромайданівців з урядового кварталу і приступили до "зачистки" Майдану Незалежності.

·    щоб відрізати Майдан від підмоги, у Києві зупинили метро та обмежили рух на в’їздах до міста. Призупинили рух поїздів із Західної України. Частину рейсових потягів зупинили в Шепетівці, Фастові.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/VRaOIe1wkEE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

·    до 18.00 силовики штурмували Жовтневий палац та Український дім.

·    близько 20.00 "Беркут" спробував штурмувати барикади за допомогою двох БТР-ів, але майданівці підпалили одного з них коктейлем Молотова.

·    силовики підпалили наметове містечко та Будинок профспілок. Люди рятувалися, вистрибуючи з верхніх поверхів палаючої будівлі. Будинок профспілок горів цілу ніч. Після пожежі знайшли кілька тіл загиблих, одне з яких опізнати не вдалося.

·    на підходах до Майдану активізувалися "тітушки", які нападали на поодиноких євромайданівців та їхні невеликі групи. Саме так було смертельно поранено журналіста В’ячеслава Веремія.

·    за день загинуло щонайменше 22 особи, тисячі зазнали поранень. Частину поранених було доставлено в лікарні, іншим надавали допомогу в Михайлівському золотоверхому соборі.

·    ввечері відкрито резервні склади МВС. "Беркут" та "тітушки" отримали велику кількість зброї.

 <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/pmIK8v5w-tE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

19 лютого:

·    протистояння на Майдані тривало всю ніч. Мітингуючі стримували силовиків за допомогою барикад із палаючих автомобільних шин. "Беркут" серйозно відтіснив євромайданівців. Лінія протистояння змістилася майже до центру Майдану Незалежності.

·    О 4.15 ранку Янукович звернувся до протестувальників з ультиматумом – здатися.

·    До ранку силовики "зачистили" більшу частину Майдану, але повністю захопити площу їм так і не вдалося. На світанку на Майдан прорвалося кілька автобусів із підкріпленням із Західної України.

·    СБУ оголосила про проведення антитерористичної операції на території всієї держави.

·    Біля 11.00 стало відомо про відправку десантників до Києва із Дніпропетровська.

·    Ввечері "Укрзалізниця" скасувала всі поїзди зі Львова до Києва "через розмиття колії Південно-Західної залізниці на ділянці Тетерів–Коростень".

·    у цей час активісти Євромайдану в Києві захопили будівлі Головпоштамту, консерваторії і Держкомтелерадіо. Самооборона Майдану повернулася в звільнену раніше будівлю КМДА й почала облаштовувати в ній пункт обігріву і відпочинку. У свою чергу, силовики звели бетонне укріплення навколо Верховної Ради і барикади на Грушевського.

·    ескалація насильства в Києві спричинила нову хвилю протистояння в регіонах. У низці обласних центрів повторно захоплено будівлі обласних державних адміністрацій, управлінь МВС та СБУ. Штурмували адміністративні споруди у Львові, Івано-Франківську, Тернополі, Чернівцях, Ужгороді, Черкасах, Дніпропетровську, Хмельницькому, Житомирі, Вінниці та інших обласних центрах. Штурми супроводжувалися блокуваннями, підпалами будівель силових структур.

·    на 18.00 влада готувала черговий штурм Майдану, але його відклали. Було оголошено перемир’я і розпочався новий раунд переговорів.

20 лютого:

·    близько 9 години ранку "Беркут", який всю ніч штурмував Майдан, несподівано покинув зайняті позиції і рушив у напрямку вулиці Інститутської. Активісти сприйняли це як відступ і, пішовши слідом, потрапили в пастку – під прицільний обстріл. Кількість загиблих миттєво зросла до десятків. Люди гинули від прицільних пострілів у шию, голову, груди. Снайпери стріляли в медиків, священиків. На першому поверсі готелю "Україна" облаштували госпіталь для поранених та вбитих.

·    удень голова КМДА Володимир Макєєнко заявив про свій вихід із "Партії регіонів" і пообіцяв зробити все, щоб зупинити кровопролиття. Незабаром було відновлено роботу метро.

·    тимчасово припинено продаж квитків не лише зі Львова до Києва, але й зі столиці в західному напрямку – нібито через розмивання колій.

·    керівник МВС Захарченко підписав наказ про видачу бойової зброї співробітникам міліції.

·    опівдні Олег Турчинов закликав депутатів Верховної Ради зібратися на екстрене засідання, незалежно від партійної приналежності, з метою зупинити кровопролиття.

·    до вечора 236 народних обранців зібралися в будинку парламенту. Вони заборонили проведення антитерористичної операції і проголосували за роботу Верховної Ради в безперервному режимі. 18 депутатів вийшли із "Партії регіонів". Члени парламенту прийняли рішення відкликати всіх правоохоронців з Києва.

·    біля опівночі лідери опозиції Віталій Кличко, Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок пішли на переговори з президентом Януковичем за участю очільників міністерств закордонних справ Польщі, Німеччини та Франції, а також представника Російської Федерації Володимира Лукіна, уповноваженого у правах людини. Результатом переговорів став проект "Мирної угоди".

У цей ж день окремі підрозділи Збройних сил Російської Федерації, порушуючи порядок перетину державного кордону України, незаконно проникли на територію Автономної Республіки Крим, з метою подальшої окупації півострова.

Під час сутичок 18-20 лютого загинули 73 мирні жителі, кожен з них віддав життя заради нової України.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/3afvyGNbGoE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

21 лютого об 19.00 на Майдані Незалежності відбулося прощання із загиблими героями - Небесною сотнею. Символом прощання з героями стала народна лемківська пісня "Пливе кача по Тисині".

Нагадаємо:

  • Вночі 19 лютого лікарі Київської міської клінічної лікарні на лівому березі пересадили нирку 22-річному киянину, що 13 років перебував на діалізі. Родичі 46-річного чоловіка, що помер від крововиливу в мозок, погодилися на донорство двох нирок, печінки та серця. Другий орган-фільтр пересаджували 30-річній жінці, власні нирки якої не працювали 3 роки. Серце небайдужого донора тепер б'ється майже у його ровесника, а операцію зробили в Інституті Шалімова. 
  • Після обурення Генштабу ЗСУ, Укрпошта перенесла презентацію марок, присвячених українським військовим на 14 березня. Випуск поштових марок "Збройні Сили України. Сухопутні війська" був запланований на 23 лютого. 
Вийти в ефір
24.02