Останні новини

Російська імперія не дозволила ні промов, ні співів: опубліковані унікальні фото похорону Лесі Українки в Києві

У мережі показали історичні фото похорону української поетеси Лесі Українки 7 серпня 1913 року на Байковому кладовищі у Києві.

Їх разом зі спогадами д-ра Романа Стефановича з номеру газети "Львівські вісті", датованого 8 серпня 1942 року опублікувала користувачка Валентина Коваленко на своїй сторінці у Facebook.

"7 серпня 1913 р. - похорон Лесі Українки на Байковому кладовищі в Києві. Російська поліція не дозволила ні промов, ні співів і супроводжувала похоронну процесію нарядом кінноти. Труну несли самі жінки. За труною йшов багатотисячний натовп", - написала Коваленко.

Фото: Facebook-сторінка Валентини Коваленко

Також вона опублікувала спомин. Зазначається, що у день похорону Лесі Українки в Києві була літня погода. Перед залізничим вантажним двірцем зібрався вранці величезний здвиг народу. Крім киян було багато делегатів з усіх сторін України. Трійця: я, др. Осип Назарук і др. Олександер Панейко виступали тоді як представники Галичини.

Фото: Facebook-сторінка Валентини Коваленко

"Серед глибокої тиші винесено з вагону тлінні останки Великої Покійниці і зложено на похоронний віз, який вкрито безліччю вінків та квітів. Промов не було, бо їх заборонила жандармська управа. Імпозантний похоронний похід рушив вулицями Києва. Попереду духовенство і гарний чоловічий хор, який цілу довгу дорогу вулицями міста аж на Байковий цвинтар співав похоронні пісні. Далі похоронний віз із домовиною, за нею рідня Покійниці, а ще дальше довжезні ряди учасників похорону. По обох боках похоронного походу — ряди кінних жандармів", - йдеться в спомині.

Фото: Facebook-сторінка Валентини Коваленко

Стефанович відзначив, що згодом процесія дійшла до Байкового цвинтаря. Тоді "кінні жандарми уставились біля входу" і вирішили пропустити лише частину людей. Втім, ті все одно вирушили вперед, "коні розскочилися, і народ хлинув густими рядами на цвинтар".

Фото: Facebook-сторінка Валентини Коваленко

В ресторані "Франсуа" зібралися Дмитро Дорошенко з дружиною, сільський священник Грушевський, Юхим Павловський, лікар з Катеринослава та голова тамошньої "Просвіти".

Нагадаємо,  до ювілею української художниці Катерини Білокур створили інтерактивну виставку. Вона розповість про долю мисткині-самоука.

Теги:
Вийти в ефір