Останні новини

Розкол у партії Вакарчука: чи почуємо ми ще "Голос"?

У "Голосу" небагато шансів залишитися справді єдиною партією.

Не пройшло й двох років від моменту створення, як молода і перспективна партія Святослава Вакарчука опинилася на межі розколу. Нещодавно шістьох народних депутатів керівництво "Голосу" попередило про можливе виключення з лав політсили. Формальною підставою стало неузгоджене голосування парламентарів за направлення до КСУ законопроекту, який передбачає розширення повноважень президента при призначенні голів НАБУ і ДБР.

Натомість "опозиціонери" розповідають, що розкол зріє не перший місяць, а причина – бажання керівництва партії отримувати вигоду від співпраці з Банковою.

Kyiv Live з'ясував, чи переживе "Голос" внутрішньопартійну кризу і яким буде його політичне майбутнє.

Проблема стабільного керівництва в "Голосі"

За доволі скромний період свого існування "Голос" пережив вже не одне оновлення у складі керівництва партії. Перед парламентськими виборами політсилу очолювала Юлія Клименко, яка активно займалася пошуком і залученням коштів на виборчу кампанію. "Обличчя" і "голос" партії Святослав Вакарчук офіційно очолив її лише після проходження до Верховної Ради. Тоді ж на перші ролі вийшов Сергій Рахманін, якому доручили керувати парламентською фракцією. За якийсь рік Вакарчук залишив Раду і відмовився від лідерства у політсилі. Партію очолила Кіра Рудик. Зміна "першого номера" призвела до ряду важливих кадрових перестановок. Спочатку фракцію у ВРУ очолив Ярослав Железняк, а згодом партія оновила склад політради, виключивши з неї шоумена Сергія Притулу і народних депутатів Ярослава Юрчишина, Романа Лозинського та згаданого Рахманіна.

2.jpg

Кіра Рудик. Фото: Українська правда

Оновлення керівництва не зміцнило "Голос". У партії навпаки почалися відцентрові процеси. То частина фракції демонстративно підтримала Притулу, то окремі народні депутати заявили принципово відмінне від позиції своїх керівників ставлення до подій на Банковій, коли прихильники Сергія Стерненка розмалювали фасад Офісу президента. Апогеєм внутрішньопартійного протистояння стала заява Ярослава Юрчишина про можливе виключення з політсили шістьох народних депутатів.

Читайте також: Вибори мера Харкова: хто буде наступником Кернеса?

Як з'ясувалося, 18 березня політрада партії винесла суворе попередження Роману Лозинському, Соломії Бобровській, Ользі Стефанишиній, Олександрі Устіновій, Володимиру Цабалю і Ярославу Юрчишину. Причиною відповідного рішення стало голосування депутатів за направлення до Конституційного суду законопроекту №5133, який передбачає розширення повноважень президента при призначенні директора НАБУ і голови ДБР.

До слова, проект закону, який став яблуком розбрату "молодих і прогресивних", дійсно дещо скандальний і в разі ухвалення не сприятиме розвитку в Україні незалежної антикорупційної інфраструктури. У законопроекті прописана непрозора процедура формування конкурсної комісії з відбору директора НАБУ. Пропонується, щоби трьох осіб до комісії делегувала РНБОУ, яка повністю підконтрольна президенту, а ще шістьох – Кабінет міністрів. Таким чином Зеленський зможе отримали лояльного очільника Антикорупційного бюро.

3.jpg

Ярослав Юрчишин. Фото: партія "Голос"

Відповідаючи на закиди Юрчишина, у "Голосі", щоправда, уточнили, що нікого не збиралися виключати, а лише попередили, що "у разі повторного вчинення публічних політичних дій, які грубо суперечать політичній позиції або завдають істотної шкоди репутації партії, політична рада повинна поставити питання про виключення таких осіб з партії"

Офіційна позиція керівництва "Голосу" щодо критичних висловлювань Юрчишина лише підлила масла в вогонь. Опозиційне крило партії звинуватило своїх керівників у перекручуванні фактів. Так, Олександра Устінова зазначила, що парламентарі, які отримали попередження, аж ніяк не підтримують президентський законопроект, а просто направили його до КСУ, щоби суд дав оцінку щодо відповідності документу нормам Конституції.

Читайте також: Погром Офісу президента: кому дісталися політичні дивіденди?


"Захищаючи НАБУ та незалежність антикорупційних органів, не могла навіть уявити, що керівництво моєї партії оберне це проти мене. Ми голосували лише за направлення звернення в КСУ, яке вже один раз визнало неконституційним можливість призначення голів НАБУ та ДБР президентом. Це технічний і тактичний крок, щоб не дати швидко проголосувати провладний законопроект, щоб знести керівництво НАБУ та зробити його залежним політичним органом. Це називається "домахатися до мишей", вибачте на слові", - написала вона у соціальній мережі.

"Голос" розколола Банкова

У свою чергу, Соломія Бобровська переконана, що "танці" навколо законопроекту №5133 – не більше, ніж формальність. Насправді, за її словами, розкол у партії проходить по зовсім іншій лінії. "Головна причина розколу – небажання половини депутатів "Голосу" йти в коаліцію зі "Слугою народу". Непорозуміння між крилом, яке домовляється з Офісом президента про коаліцію, та депутатами, які не готові об'єднуватися з монобільшістю. Всі інші звинувачення – надумані підстави, щоб позбутися нелояльних депутатів", - заявила вона. 

Юрчишин погоджується, що не всі депутати "Голосу" вважають за допустиме співпрацювати з Офісом президента. За його словами, Железняк неодноразово ходив на Банкову домовлятися про голосування за кандидата "СН" до КСУ та погоджував з Єрмаком законопроект, який урізає можливості НАЗК перевіряти фінанси партій.

4.jpg


Ярослав Железняк. Фото: Українські новини

Ще однією можливою причиною непорозумінь у партії ЗМІ називають Віктора Пінчука. Він начебто схиляє підконтрольних йому депутатів до співпраці з Банковою. Щоправда, з такими оцінками журналістів не погоджується Бобровська. "Я б сказала, що Пінчук тут ні при чому. Наші депутати, про яких думають, що вони підконтрольні Пінчуку, насправді непідконтрольні йому", - розповіла вона.

Частина парламентарів від "Голосу" не готові ні до фактичної, ні до формальної коаліції з владою, а тому політсила продовжує колотись. Шансів вціліти у партії не так багато.

Що буде з "Голосом"?

Політолог Володимир Цибулько переконаний, що у партії Вакарчука немає політичного майбутнього, а подальший розкол призведе до того, що її депутати розбіжаться до "Європейської солідарності" і "Слуги народу".

"Електоральна підтримка від "Голосу" перетікає на користь "Європейської солідарності". Партія заходила у політику, як антитеза саме "ЄС". Згодом виборець розібрався і зрозумів спойлерську суть "Голосу". Партія немає власної візії, вона виживає у пошуку балансу з більш потужними гравцями. Зараз "Голос" балансує між "ЄС" і "Слугою народу". Ці більш потужні гравці рано чи пізно призведуть до остаточного розтягування партії. Оскільки політсилою не займаються харизматичні орговики, вона приречена бути спойлером. Це одноразова партія, яка немає перспективи на наступних виборах. Депутатський корпус розтечеться на два полюси – в "ЄС" і "СН". Те, що зветься "Українська Галицька партія" приречене розчинитися в "ЄС". Група Кіри Рудик буде дрейфувати в сторону "СН". Ця політсила придумана в київських коридорах, вона зреалізована через телевізор, а не партійну мережу, тому немає шансів піднятися вище досягнутого", - заявив він у коментарі Kyiv Live.

Директор Соціологічної служби "Український барометр", політолог Віктор Небоженко погоджується, що в "Голосі" поглиблюються процеси розпаду. Щоправда, він переконаний, що їх причиною не може бути співпраця з Банковою.

"У всіх фракціях існують свої групи, які орієнтуються на владу. Але це не ідеологічні чи політичні розбіжності, а кон'юнктурно-комерційні. Вони не можуть бути причиною для розпаду партії. Треба шукати не особистісні чи комерційні непорозуміння всередині фракції, що, мовляв, хтось бігає на Банкову і отримує конверти за голосування, а ідеологічні – відношення до влади, реформ, Заходу, РФ. Поки що такі розбіжності між членами "Голосу" неочевидні. З часом все стане явним", - сказав він у розмові з Kyiv Live.

Читайте також: Юля хоче влади: чи готовий Зеленський до коаліції з Тимошенко?


Після бурхливих дискусій і взаємних звинувачень пристрасті щодо можливого розпаду "Голосу" дещо уляглись. Партія - єдина, але розколота. "Бунтівники" не готові залишати ряди політсили і наполягають, що піти з керівних посад мають Рудик і Железняк. Покидати парламентську фракцію також ніхто не поспішає. По-перше, всім дорогий депутатський мандат. А по-друге, партія представлена у ВРУ найменшою кількістю депутатів. Позбувшись частини із них, для збереження фракції прийдеться залучати нардепів зі сторони, що може виявитися не простим завданням.

Баталії всередині партії Вакарчука лише підтвердили закономірність, яка сформувалася за роки незалежності. Живучішими в Україні, чомусь, виявляються політичні проекти лідерського типу. Натомість політсили з демократичними принципами управління і ліберальною ідеологією розпадаються через кілька років. Схоже, "Голос" не стане виключенням. 

Нагадаємо:

  • Святослав Вакарчук презентував першу пісню нового проекту "Оранжерея". Екс-депутат створив його спільно з групою "Океан Ельзи".
  • Володимир Зеленський підписав указ про введення в дію рішення Ради нацбезпеки і оборони про націоналізацію підприємства "Мотор Січ".
  • Володимир Зеленський підписав закон “Про Бюро економічної безпеки”. Документ створює умови для захисту економічних процесів від тиску силових органів.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
18.05