Останні новини

Ринок праці після пандемії: чого чекати і чого побоюватися українцям

Наші співгромадяни вірять у вітчизняну агро- і харчову промисловість, а також енергетику.

Яким буде світ після епохи пандемії та пов'язаної з нею економічної коронакризи, що радикально змінили життя мільярдів людей. Західні експерти пророкують трансформацію економіки, появу нових спеціальностей та згасання старих професій.

Kyiv Live розбирався, яких економічних зрушень чекати та на що сподіватися в Україні.

Читай також: Чи вірять на Заході в Україну або вже "махнули рукою"

Економіка стане "гібридною", але "здоровою"

Видання The Economist вважає, що ряд аналітиків дарма поспішає приписати майбутньому постпандемічному ринку праці високий рівень нерівності та безробіття. Аналізуючи дані з 37 країн, видання стверджує про помилкові увлення людей про економіку. COVID-19 може допомогти трансформувати ринок праці швидше, так як висвітлює його недосконалі сторони.

Зазначається, що економіка до початку пандемії була відносно успішною. У 2019 р. рівень безробіття в багатьох країнах був нижче рівня, зафіксованого з початку 60-х рр. XX століття. В кінці 2019 р. зарплати в багатих країнах росли майже на 3% в рік.

Зараз експерти кажуть про декілька факторів, за якими піде відновлення світового ринку праці:

"Гібридна модель роботи". Перехід значної частини населення на дистанційний тип роботи привів до поліпшення рівня комунікації між співробітниками, а також підняв давно назріле питання змін в трудовому законодавстві.

"Здоровий ринок праці". Колосальні економічні втрати змусили уряди всіх країн оперативно шукати виходи з кризи, таким чином фокус їх уваги зосередився на підтримці зайнятості населення. Надалі це може призвести до зменшення нерівності та посприяти поліпшенню прав працівників і збільшенню соціальних виплат.

При цьому питання про те, як швидко постраждалі від коронакризи ринки праці зможуть прийти в норму, поки залишається відкритим.

Читайте також: В Кабміні оцінили стан економіки та заговорили про зростання

"Подвійне потрясіння", яке може допомогти

Згідно з доповіддю Всесвітнього економічного форуму Future of Jobs 2020 ("Майбутнє робочих місць 2020") нові технології знищать 85 млн робочих місць до 2025 р., проте при цьому створять 97 млн ​​нових.

Аналітики прогнозують прискорену автоматизацію робочого процесу, що разом з викликаною COVID-19 рецесією створить ситуацію "подвійного потрясіння" для працівників. Близько 43% опитаних компаній вказали, що мають намір скорочувати свою робочу силу внаслідок впровадження технологій, при цьому 34% навпаки планують розширити робочий штат. Таким чином, через 5 років роботодавці будуть ділити роботу між людьми та машинами приблизно порівну.

Крім цього, очікується еволюція на ринку праці та зростання попиту на робочі місця в "зеленій" економіці, сфері штучного інтелекту та інженерії, маркетингу, продажах і виробництві контенту, а також соціальній роботі. У 2025 р. в число найбільш затребуваних навичок увійдуть аналітичне мислення, творчий потенціал і гнучкість. Як вважають роботодавці, в найближчі роки все більшого значення набуватимуть критичне мислення, аналіз і рішення задач.

У найближчі роки найбільш конкурентоспроможні компанії зосередять увагу на зростанні кваліфікації своїх працівників. При цьому майже половині тих, хто наступні 5 років буде як і раніше виконувати свої функції, знадобиться перепідготовка щодо їх базової кваліфікації. Державному сектору доведеться створити стимули для інвестицій в ринки та робочі місця завтрашнього дня, передбачити більш надійні системи соцзахисту та провести реформи в системах освіти і підготовки кадрів.

Експерти впевнені, що дистанційна робота зміцнить свої позиції на ринку праці. Приблизно 84% компаній будуть робити прискорену цифровізацію робочих процесів, зокрема значно розширювати дистанційну роботу. За словами роботодавців, є можливості перевести з офісу додому 44% співробітників. При цьому 78% провідних представників ділових кіл побоюються негативних впливів на продуктивність працівників, а багато компаній намагаються допомогти своїм співробітникам адаптуватися.

Читайте також: Як останній рік "змінив" українців

Робота майбутнього для українців

Експертна платформа з кар'єрного розвитку Career Hub взимку 2021 р. провела онлайн-опитування української молоді, присвячене майбутній роботі у 2030 р.

Згідно з опитуванням, найважливішими з soft навичок для роботи українці назвали: креативність, оригінальність і ініціативність (59,5%); критичне мислення і аналіз (57,1%); аналітичне мислення та інновації (56,4%); витривалість, стійкість до стресів і гнучкість (54%). З hard навичок молодь вказала: знання іноземних мов (71,3%); вільне володіння базовими цифровими навичками (64,7%); маркетинг, продаж та створення контенту (46,9%).

Серед популярних способів отримати навички українці вибрали масові відкриті онлайн-курси (55,5%), короткострокові практичні тренінги (48,9%) і менторство від фахівців конкретної галузі (47,2%). При цьому майже половина вказали також саморозвиток (46,9%) і навчання в закладах вищої освіти (46,3%).

Що стосується самих перспективних сфер роботи майбутнього в світі українці назвали IT-технології (70,2%), фармацевтику та охорону здоров'я (47,8%), сферу послуг (37,6%) і енергетику (35,9%). При цьому пріоритетними для України в 2030 р. молодь вважає агропромисловість (52,8%), IT (50,4%), харчову промисловість (36,4%) і енергетику (34,7%).

Читайте також: Наскільки українці готові до соціальних катаклізмів

Сувора реальність або "з небес на землю"

На думку українських експертів, від вітчизняного ринку праці поки не варто чекати особливого прогресу і сподіватися лише на повернення докризових показників.

"Ситуація з ростом зарплат, як правило, стабільна з року в рік. Зараз економіка кардинально не змінилася, тому змін чекати не варто. Можна зробити висновок, що в 2021-му зарплати будуть швидше рости в тих сферах, де зростання вже було раніше, в 2018-2019 роках", - зазначив колишній в.о. міністра економіки Павло Кухта.

При цьому експерт із ринку праці Сергій Марченко стверджує, що в цьому році не варто побоюватися на хвилю звільнень, яка була під час першого локдауну в 2020 р. Він вважає, що зараз нікого звільняти, бо штати працівників вже оптимізовані, тому більшість українців під час локдауну зможуть зберегти робочі місця.

На думку президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, важливим фактором залишається попит на українських трудових мігрантів в країнах Європи, особливо після скасування карантинних обмежень.

Читайте також: Кому в Україні локдаун може "піти на користь"

"Це пов'язано в першу чергу з тим, що в Європі демографічна криза, і не вистачає вільних робочих рук. Тому економіки Польщі, Чехії, країн Балтії, Німеччини розраховують на приплив нових робочих рук з країн, що не входять до складу ЄС. Це перший момент. А другий - якщо порахувати, що всього в Євросоюзі проживає приблизно 512 млн населення, а кількість українців, які працюють в Європі, приблизно 3-3,5 млн осіб, тобто менше 1%. Тому говорити, що для українців не знайдеться там роботи, це недалекоглядно, я впевнений, що українці зможуть знайти собі роботу в Європі", - зазначив Воскобойник.

HR-експертка Тетяна Пашкіна вважає, що "трендом і прокляттям" періоду пандемії стала невизначеність.

"Крім гнучких стратегій компаніям доведеться серйозно зайнятися персоналом. Професійне вигорання - одна з глобальних проблем раптового переходу на віддалену роботу. І, якщо не працювати системно з її наслідками, з психологічної проблеми вигорання стане економічною реальністю. У співробітників просто не залишиться сил на 100% продуктивність - і відновлювати їх доведеться довго і дорого", - зазначила вона.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.05