Останні новини

"Ритуальна жертва" або "компроміс": Чи принесе зміна глави "Нафтогазу" нові проблеми

Навколо звільнення Коболєва вже виникло кілька теорій з "російським" і "американським" факторами.

Кабінет Міністрів України, 28 квітня, узгодив рішення про звільнення голови правління НАК "Нафтогаз України" Андрія Коболєва та призначення на його місце Юрія Вітренка, який до цього займав посаду виконуючого обов'язки міністра енергетики.

Kyiv Live зібрав всі подробиці цього резонансного рішення уряду та які наслідки воно може мати.

Читайте також: Для “Нафтогазу” 2020 рік став збитковим - у компанії опублікували звіт

Грім серед ясного неба

Першою про звільнення Коболєва повідомила народна депутатка від "Слуги народу" Ольга Василевська-Смаглюк. Після того, як цю інформацію ретранслювали ряд українських ЗМІ, з'явилася заява самого Коболєва на його сторінці в Facebook.

"Про "звільнення" дізнався з новин. Коментувати не можу. ПС. Жодних заяв не писав", - зазначив він.

Слід зазначити, що Коболєва було призначено головою правління "Нафтогазу" ще у березні 2014 р., а у березні 2020 р. з ним продовжили контракт до 2024 р.

Читайте також: “Нафтогаз” буритиме нові свердловини - де та коли це відбудеться

Плата за "незадовільну роботу"

Пізніше з'явилася офіційна інформація на сайті Кабінету Міністрів. Так, під час засідання уряду було розглянуто звіт про діяльність НАК, згідно з яким група компаній "Нафтогазу" отримала за 2020 р. чистий консолідований збиток у розмірі 19 млрд грн. При цьому у затвердженому Кабміном фінансовому плані компанії передбачалося отримання 11,5 млрд грн прибутку. До того ж, цей план був запропонований самим керівництвом НАК у грудні 2020 р. Таким чином, за результатами засідання загальних зборів акціонерів роботу наглядової ради та правління "Нафтогазу" у 2020 р. було визнано незадовільною.

Повноваження незалежних членів наглядової ради НАК, представників держави у наглядовій раді, а також голови правління Андрія Коболєва припиняються 28 квітня 2021 р. При цьому за результатами засідання загальних зборів акціонерів нинішніх незалежних членів наглядової ради та представників держави у наглядовій раді було переобрано в такому самому складі. Водночас, оголошено конкурсний відбір кандидатів на зайняття посад 4 незалежних членів наглядової ради. Відповідно, нинішні незалежні члени та представники держави продовжать здійснювати свої повноваження до обрання та визначення нових представників.

Також прийнято рішення про обрання та призначення з 29 квітня 2021 р. Юрія Вітренка головою правління НАК. Йому поставили завдання щодо системного збільшення видобутку українського газу, а також сприяння у формуванні повноцінного та справедливого ринку газу в Україні. При цьому замість Вітренка тимчасовим виконувачем обов’язків міністра енергетики призначили його заступника Юрія Бойка.

Читайте також: Чому не настав “кінець епохи бідності” - голова партії "Слуга народу" назвав причини

В очікуванні економічних проблем

У свою чергу в "Нафтогазі" назвали сьогоднішнє рішення Кабміну "юридичною маніпуляцією".

"Звільнення наглядової ради на дві доби заради прийняття рішення про звільнення голови правління є наругою над засадничими принципами корпоративного управління державними підприємствами. Згідно зі статутом "Нафтогазу" та закону "Про акціонерні товариства", подання загальним зборам пропозицій щодо призначення або звільнення голови правління разом з відповідним рішенням наглядової ради належать до виключної компетенції наглядової ради та не можуть бути передані на рівень загальних зборів акціонерів", - зазначили у компанії.

В НАК вважають, що ухвалена серія рішень сьогодні демонструє повернення до практики ручного управління державними підприємствами.

"Незважаючи на кризу та нарощування боргів контрагентами через лазівки, створені державним регулюванням, компанія забезпечила 141 млрд грн надходжень до державного бюджету у 2020 році, що складає 13 % доходів країни за минулий рік", - стверджують в "Нафтогазі".

За даними НАК, менеджмент забезпечив наявність ліквідності на рахунках компанії в еквіваленті 57 млрд грн. У компанії побоюються, що безконтрольний доступ до цих коштів та їхнє нецільове використання ставлять під загрозу підготовку України до проходження наступної зими. Крім того, рішення Кабміну може негативно вплинути на інвестиції у цінні папери українських емітентів.

Читайте також: Запрошення Путіна: чи їхати Зеленському в Москву?

"Ритуальні жертви" Кремлю

Колишній міністр інфраструктури Володимир Омелян знайшов в сьогоднішньому рішенні уряду "російський слід" і вважає, що це зроблено спеціально перед зустріччю президентів України та Росії.

"Це повний юридичний треш, знищення системи корпоративного управління і виклик Заходу. Після такого, персонально Зеленському залишається лише один шлях, без повернення – в Москву", - заявив експосадовець.

Омелян вважає, що звільнення Коболєва та призначення Вітренка не просто "кулуарні ігри чи боротьба за грошові потоки", а підготовка до "розриву наших відносин із Заходом".

"Ці призначення і звільнення - ритуальні жертви, щоб задовільнити кремлівського ведмедя з КГБ-шною пикою. Далі ми матимемо замороження конфлікту і відсутність пострілів, припинення комунікації з Заходом, російський газ і електроенергію. Далі нас будуть переконувати, що Євроазійський союз краще за ЄС, а відпочивати в Сочі краще, аніж в Туреччині", - зазначив він.

Читайте також: Далеке "економічне диво" - чи вірять на Заході в Україну або вже "махнули рукою"

Кандидат для зовнішніх партнерів України

В свою чергу народний депутат Сергій Лабазюк не виключає, що відставка Коболєва стала певним компромісом між Україною та її західними партнерами, зокрема з США.

"Чому от так у швидкому форматі терміново звільнено Коболєва і призначено Вітренка - я переконаний, що це політичне рішення. Воно не може базуватись на якихось виробничих чи економічних показниках… Мав би бути публічний звіт керівника "Нафтогаз України"… Як мінімум, він (Коболєв - ред.) буде оскаржувати в суді своє звільнення. Як максимум, можливо буде втручання зовні якихось сил", - зазначив Лабазюк.

При цьому, коментуючи допис Коболєва, що він не писав заяви на звільнення й дізнався про свою відставку з новин, парламентар підкреслив, що "погодження відставки не існує", а є лише процедура звільнення.

"Але думаю, сьогодні-завтра ми будемо бачити якесь продовження даних подій. Вітренко, як спеціаліст в першу чергу і, як політична особа, він також може бути тією фігурою, яка задовольняє наших партнерів. Те, що Вітренко, як спеціаліст однозначно відповідного рівня – це факт. Це людина, яка в принципі вже відома в даному секторі і те, що ця людина може задовольнити наших зовнішніх партнерів (МВФ та інші зацікавлені сторони - ред.) – це факт. Можливо, це якраз був і компроміс, що Коболєва забирають по якихось причинах, я на його місце ставиться Вітренко", - зауважив нардеп.

Читайте також: Співпраця з МВФ: в уряді розповіли про "успіхи" в переговорах

Чи "образиться" МВФ?

Член парламентського комітету з питань енергетики та ЖКП Інна Совсун навпаки вважає, що зміна глави правління "Нафтогазу" може негативно позначитися на відносинах України з Міжнародним валютним фондом.

"Документ, яким приймали це рішення, виглядає щонайменше дивно. Як прописане розпорядження, яким звільнено Коболєва і призначено Вітренка? Кабінет Міністрів вказує на незадовільні показники "Нафтогазу" за минулий рік. Після цього звільняє наглядову раду, після цього заново призначає наглядову раду, і так само звільняє Коболєва і призначає Вітренка. Це порушує статут "Нафтогазу" і порушує наші зобов’язання, зокрема перед МВФ, щодо забезпечення незалежності "Нафтогазу", - підкреслила депутатка.

Під загрозою мільйонних компенсацій

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич побоюється, що якщо дії Кабміну суперечать контракту з Коболєвим, останній може відсудити в України велику грошову компенсацію.

"Навіть не зрозуміло, чим взагалі керувався Кабмін, оскільки з Коболєвим підписаний контракт на чотири роки. Ми його не бачили, це інформація з обмеженим доступом, але цікаво почитати, що в ньому. Я сподіваюся, що Коболєву не вдасться відсудити своє повернення на роботу, оскільки тоді він "скачає" з держави не те, що премію за Стокгольмський арбітраж (у 2018 р. "Нафтогаз" вирішив преміювати 41 співробітника на загальну суму 46,3 млн дол. за внесок у перемогу над РФ у Стокгольмському арбітражі - ред.), а за двадцять Стокгольмських арбітражів", - зазначив експерт.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
09.05