Останні новини

Ризики для української економіки: НБУ підвищив облікову ставку і назвав причини

Нова ставка може зберегтися незмінною до кінця року.

Правління Національного банку України в четвер, 15 квітня, вирішило підвищити облікову ставку на 1 відсотковий пункт до 7,5 % річних.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на сайт НБУ.

Читайте також: ЗМІ назвали головні чинники, які можуть вплинути на курс гривні

Як пояснив регулятор, це допоможе поступово сповільнити інфляцію в другому півріччі 2021 р. і поверне її до очікуваних 5 вже в першому півріччі 2022 р.

За оцінкою НБУ, у березні зростання споживчих цін у річному вимірі прискорилося до 8,5 %, а базова інфляція - до 5,9 %. Динаміка показників перевищила прогноз за січень 2021 р. При цьому наголошується, що стрімке прискорення інфляції зумовлювалося здебільшого тимчасовими чинниками - зростанням світових цін на продовольство та енергоносії. Пожвавлення глобальної економіки та ефекти від гірших врожаїв і далі підштовхували ціни вгору.

У той же час фундаментальний інфляційний тиск посилювався через подальше зростання споживчого попиту, зокрема за рахунок підвищення зарплат. Роздрібний товарооборот стабільно перевищував докризові рівні. У лютому він був на 5,6 % більшим, ніж в аналогічному місяці минулого року. Унаслідок подорожчання товарів щоденного вжитку інфляційні очікування залишаються підвищеними.

Читайте також: На Банковій заговорили про високе зростанні ВВП і боротьбу з бідністю

Нацбанк очікує пік інфляційного сплеску у III кварталі 2021 р. Утім, надходження на ринки нового врожаю, вичерпання ефекту від низької бази порівняння для окремих товарів, а також підвищення облікової ставки НБУ поступово розвернуть інфляційну динаміку. Восени інфляція почне знижуватися та повернеться до цільового діапазону 5 % ± 1 в. п. в першому півріччі 2022 року, де й залишатиметься надалі.

Серед інфляціонних ризиків регулятор зазначив:

  • низький темп вакцинації в Україні;
  • ескалація військового конфлікту на сході країни чи її кордонах;
  • волатильність на глобальних ринках капіталу;
  • різке погіршення умов торгівлі.

Прогноз НБУ передбачає збереження облікової ставки на рівні 7,5 % до кінця року. З огляду на поточну інфляційну динаміку, цього має бути достатньо для приведення інфляції до цілі 5 % у першому півріччі 2022 р. Водночас більш відчутне зростання фундаментального інфляційного тиску, ніж очікується зараз, та погіршення інфляційних очікувань можуть вимагати подальшого посилення монетарної політики.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
16.05