Останні новини

Save ФОП: чому протестує малий бізнес

Напередодні під Верховною Радою відбувся протест підприємців через карантин вихідного дня та введення апаратів для фізичних осіб підприємців. Учасники руху Save ФОП перекрили вулицю Грушевського і підходи до парламенту. Під час мітингу відбулося декілька сутичок протестувальників з поліцейськими. 

Kyiv Live розповідає чому протестує малий бізнес

Карантин вихідного дня

Після запровадження урядом карантину вихідного дня, Верховна рада розглянула постанову про пом'якшення обмежень (4381). Вона передбачала перегляд заборон на:

  • відвідування барів, кафе й ресторанів
  • відвідування торгово-розважальних центрів
  • відвідування магазинів
  • роботу залів, фітнес-центрів й басейнів
  • діяльність установ культури (кінотеатри, театри, виставкові зали)

Однак парламент не прийняв постанову. За проголосували лише 149 народних депутатів з мінімально необхідних 226.

original (1).jpg

За даними виконавчого директора Центру економічної стратегії Гліба Вишлінського, для підтримки бізнесу в умовах повного локдауну державі довелося б витрачати 17 млрд грн на місяць. Це близько 20% всіх надходжень до бюджету. Таких коштів немає, тому бізнес може розраховувати тільки на себе.

За підрахунками кожні вихідні приносять тільки столичному ресторанному ринку втрати в розмірі близько 30 млн гривень (40-50% продажів). Доставка компенсувати ці витрати не може. Тож, ресторани будуть закриватися: кожен третій заклад під загрозою. Адже лише в Києві працює близько 2,2 тисяч закладів громадського харчування.

Страждатимуть й інші галузі:

"З березня ми намагаємося "вижити". На сьогоднішній день кінотеатри працюють лише на 50%, ми позбавлені очікуваних прем'єр", - зазначає представниця “Планети кіно” Катерина Терехова.

За її словами, глядачі в основному ходять до кінотеатрів у суботу та неділю, тож компанія втратить 40% прибутку. 

"Кінотеатри, як галузь, дуже швидко може зникнути. Ми не виживемо в цих умовах", - додала Терехова.

 Касові апарати

17 листопада Верховна Рада розглянула компромісний проект закону. Мів мав би дозволити працювати малому бізнесу без касових апаратів до 2022 року. Однак голосування народні обранці провалили - “за” проголосувало лише 17 осіб. 

Місяць тому - 17 жовтня - президент Володимир Зеленський підписав законопроект, що зобов'язує застосування касових апаратів (РРО) у сферах торгівлі, харчування та надання послуг. У бізнесу буде можливість використовувати в якості РРО смартфон, планшет, ноутбук, комп'ютер. Податкова служба безкоштовно надасть бізнесу програмний РРО. Крім того, замість паперового чека, бізнес зможе надавати електронний фіскальний чек. У своєму електронному кабінеті покупець зможе переглянути чеки. Якщо у ньому буде відсутня одна чи декілька позицій, то покупець зможе заповнити скаргу, аби отримати компенсацію - "кешбек". В такому випадку, підприємець має заплатити штраф у розмірі 150% від вартості товару. Частина з них "кешбеком" йде до клієнта, а частина - в державний бюджет. 

original.jpg

Це одна з найрезонансніших ініціатив влади щодо малого бізнесу. Закон ще не набув чинності, але вже спричинив протести і навіть спровокував створення руху #SaveФОП.

Фіскалізація має набір боротися з “тіньовим” бізнесом, контрабандою й виключити людський чинник у спілкуванні підприємця з податковою шляхом диджиталізації 

Однак є нюанси:

  • це не вирішує проблему "псевдо-ФОПів"
  • якщо податкова не знає про існування підприємця, то інспектор не прийде його перевіряти
  • використання РРО руйнує принцип спрощеної системи оподаткування і робить усіх малих підприємців порушниками, даючи контролерам привід нищити ФОПи.
  • можливість заробити через механізм "кешбеку" стимулюватиме недобросовісних покупців скаржитися на роздрібного торговця за реалізацію товару без РРО.

Згідно з опитуванням соціологічної групи “Рейтинг”,  51% українців вважають, що розширення застосування касових апаратів (РРО) - це скоріше наведення порядку у сфері сплати податків, водночас 37% переконані, що це швидше утиски малого підприємництва. Водночас думка про утиски малого підприємництва особливо поширена серед тих, хто має власну справу (63%).

Нагадаємо, вівторок завершився зростання долара і євро на валютних торгах на міжбанку. Проте регулятор стримує долар, знизивши його вартість у середу на 1 копійку. Євро стрибнув на 15 копійок вгору. Національний банк України встановив офіційний курс валют на 18 листопада наступним чином: долар - 28,10 грн, євро - 33,39 грн.


Вийти в ефір
27.11