Останні новини

Сезонне явище чи локдаун? Як пандемія вплинула на ринок заміського житла

Попит на недорогі будинки зріс, а на елітне житло навпаки впав.

З настанням весни традиційно починається збільшуватись попит на заміську нерухомість. У березні українці починають приглядати котеджі й таунхауси, а в квітні цікавитись дачами. Більше того, цю тенденцію посилює й пандемія та введення локдауна.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на “Сегодня”.

Читайте також: Яке місце посідає Київ у рейтингу зростання цін на житло

Фахівці з нерухомості підтверджують: навесні дійсно спостерігається збільшення попиту на нерухомість. Так відбувається практично щороку, так буде, найімовірніше, і зараз.

Що стосується сплеску минулої весни, аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький вважає, що чутки про це були занадто перебільшені. За його словами, під час локдауна ринок просто завмер. І на тлі цього повернення попиту на нерухомість після закінчення локдауна міг здатися "сплеском".

"У період коронавірусу нічого особливого не відбувалося. Просто в той період, коли почався локдаун, ринок нерухомості не працював. Щоб були якісь угоди - це нонсенс, не було ніяких угод взагалі. Зрозуміло, що, коли 1 червня відкрили ринок, почалося пожвавлення. Але не можна сказати, що це був сплеск. Це тривало буквально місяць-два, а потім знову все стало, як зазвичай", - говорить експерт.

Тож цього року Костецький також не передбачає істотних змін, попит і пропозиція мають залишитись на минулому рівні.

Керівник проекту Park Lake City Олег Перегінець все ж прогнозує незначне зростання попиту на нерухомість навесні.

"Ближче до кінця березня на ринку очікується істотне пожвавлення: в порівнянні з останньою частиною грудня 2020 року, зростання попиту може вирости до 5%. В той же час пікові показники активності на ринку первинного житла очікуються протягом наступних 3-4 місяців: в травні - першій половині червня зростання попиту на якісні об'єкти може перевищити 25% від грудневих показників", - говорить Олег Перегінець.

Яке житло найпопулярніше?

"Як і раніше найбільший попит, а це близько 55% всіх покупців передмістя, припадає на об'єкти, що будуються на віддаленості від 5 км до 10 км від межі Києва. Переважно це приватні домоволодіння (будинки), таунхауси і багатоквартирні будинки малої поверховості нових форматів. Об'єкти на віддаленості від 10 км до 20 км популярні у 35% покупців, а попит на багатоквартирні будинки, що зводяться на відстані понад 20 км від Києва, становить всього 10% від загального числа покупців житла в передмісті", - розповів Олег Перегінець.

Сергій Костецький в свою чергу зазначив, що найпопулярніший вид заміської нерухомості - це приватні домоволодіння.

"Якщо говорити про сегменти заміського житла для постійного проживання, в котеджних селищах будинки і дорожче, і, в принципі, я б не сказав, що вони дуже якісні. У Київській області в середньому продається близько 100 будинків у котеджних селищах. А по приватним домоволодінням полягає близько тисячі угод на місяць", - розповідає аналітик.

Скільки готові заплатити?

Найчастіше українців цікавить порівняно недорога заміська нерухомість: більшість угод укладаються в межах від 30 до 200 тисяч доларів. Такі суми цілком посильні, якщо продати квартиру в столиці, а частина грошей накопичити.

Бувають і більш дешеві покупки - від 5 тисяч доларів. А ось елітними, дорогими будинками українці зараз цікавляться мало.

"Елітну нерухомість ніколи не розглядали масово. А останнім часом, навпаки, намагалися позбавлятися від неї. Тому що це пов'язано з декларуванням, податками, НАБУ", - розповідає Сергій Костецький.

А ось попит на житло для літнього відпочинку - на дачі - дуже навіть сезонний. Найбільша активність в цьому сегменті ринку спостерігається зазвичай в кінці квітня - на початку травня. І закінчується з настанням осені.

Ціни можуть вирости

Експерт прогнозує, що в 2021 році приміське житло може відчутно подорожчати.

"Що стосується цінової динаміки, то в 2021 році приміське житло може подорожчати, в залежності від локації, формату і якості будівництва, на 15-20%. За підсумками січня-лютого на первинному ринку передмістя в деяких найбільш затребуваних у покупців об'єктах ціни вже були переглянуті в бік збільшення, але середнє зростання не перевищило 3,5-4%", — говорить Олег Перегінець.

Нагадаємо:

  • Матеріальні збереження українців знецінюються, оскільки інфляція вже досягла 7,5%. Відтак, гроші краще не просто зберігати, а вкладати, наприклад в нерухомість. Найвигіднішим варіантом для інвестиції є квартири невеликої площі на первинному ринку нерухомості.
  • В Україні можуть з'явитися земельні торги.  Відповідний законопроєкт винесений на розгляд у другому читанні у Верховній Раді 16 березня. У першому читанні його підтримали 252 нардепи. Продаж земельних ділянок та здавання їх в оренду зможуть проводити через електронні аукціони.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
14.04