Останні новини

Сфера обслуговування заговорить українською: що зміниться із 16 січня, чи будуть штрафи й покарання

Із 16 січня 2021 набувають чинності норми закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної"

Дата 16 січня 2021 в народі овіяна здогадами, упередженнями й майже легендами. Дехто з українців вважає, що від цього дня магазинами та аптеками (також і їхніми сайтами) ходитимуть спеціальні "ревізори", які перевірятимуть, чи продавці й продавчині розмовляють із клієнтами винятково державною мовою. Ходять чутки про "агентів", штрафи та суворі покарання за непослух.

Чи справді, все сильно зміниться із 16 січня та як діятимуть нові норми – з‘ясував Kyiv Live.

Без названия.jpg

Що змінюється 16 січня, кого стосуються зміни

Із 16 січня 2021 набуває чинності стаття 30 Закону про мову. У ній сказано, що мовою обслуговування споживачів в Україні є державна мова. Тепер інформацію про товари та послуги на території України мають надавати тільки українською.

Винятково українською мовою будуть

 • надаватись інформація про товари й послуги, здійснюватись обслуговування - підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, підприємців й інших суб’єктів господарювання.
 • наповнюватись інтернет-магазини та інтернет-каталоги.
 • надавати інформацію й обслуговувати клієнтів усі виробники, а також виконавці та продавці.
 • інформація на цінниках, в інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо.

Суб’єкти електронної комерції, зареєстровані в Україні, будуть зобов’язані забезпечити надання усієї інформації, визначеної законом, зокрема і щодо предмету електронного договору, державною мовою.

Закон про мову

Але є кілька "але"

 • інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися іншими мовами. В такому разі обсяг інформації українською не може бути меншим за встановлений законом про захист прав споживачів обов’язковий обсяг.
 • може здійснюватися обслуговування клієнта недержавною мовою, якщо на цьому наполягає клієнт і знайдено прийнятну для обох сторін мову комунікації.
 • у інформації про товари, роботи чи послуги, наданій державною мовою - можуть бути слова, скорочення та позначення англійською мовою та/або з використанням літер латинського та/або грецького алфавітів.

Якщо клієнт виявляє, що його відмовляються обслуговувати українською - він може:

 • Якщо вас відмовляться обслуговувати українською - можна звернутись на гарячу лінію та до керівництва установи. 
 • Якщо це не допомогло - порушення можна зняти на відео та відправити уповноваженому із захисту державної мови. 
 • За порушення - секретаріат мовного омбудсмена оголосить закладу попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів.
 • Якщо інцидент повториться - можна отримати штраф від 5100 до 6800 гривень. 

Закон про мову

В ефірі Kyiv Live нові норми мовного закону прокоментував Уповноважений Тарас Кремінь:

"Закон жодним чином не обмежує спілкування будь-якою мовою в побуті, - наголосив омбудсмен, - Натомість говоримо про державну мову у професійній діяльності. На 30-му році української Незалежності, в рік, коли згадуємо 25 років голосування за Конституцію України, 10 статтею якої визначено українську, як єдину державну, альтернатив державної мови бути не може - так само як питання нацбезпеки, оборони.

Хочу нагадати, що 7 років триває війна на Сході України, яка забрала 13 тисяч життів українців - це величезна світоглядна відповідальність для кожного з нас.

16 січня не лише дата, коли впроваджується 30 стаття, це також день пам'яті захисників Донецького аеропорту, тому для мене впровадження норм закону - ніяка не трагедія для тих, хто досі не навчився поважати українську мову і спілкуватись нею", - сказав Тарас Кремінь. 

Омбудсмен розповів, що на офіційному сайті є зручна електронна форма, яку просто і швидко можна заповнити тим, хто вважає, що у сфері обслуговування порушили їхні мовні права.

"Потрібно вказати ініціали, проблему, контактні дані, і - по можливості - прикріпити файл із аудіо- або відеодоказом", - пояснив омбудсмен.

Тарас Кремінь пояснив, що правоохоронців, всупереч чуткам, викликати не потрібно. 

Омбудсмен наголосив, що з 1 грудня 2020 проводилась кампанія, за якою власникам бізнесів нагадували, про те, що норми мовного закону незабаром наберуть чинності, тож всі охочі мали час довести це до відома співробітників. 

"Захист української мови це не лише питання уповноваженого, в команді якого працює 33 фахівці, передусім це питання гідності й честі кожного громадянина, який не повинен дозволяти порушувати свої права - на освіту, на безпеку, на соціальний і медичний захист, у тому числі - на отримання інформації та послуг державною мовою", - сказав уповноважений.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/oCO8G4ngI14" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Адвокатка Надія Шуляк вважає, що конфліктів перший час оминути не вдасться.

"Вважаю, що конфліктні ситуації будуть, бо це нововведення, ситуація є незвична. З іншого боку треба з розуміти, що ми як громадяни - і при наданні послуг (особливо адміністративних), маємо користуватись державною мовою - це незаперечно", - наголосила юрист.

Закон про мову

"Однак, оскільки інший закон - Закон про захист прав споживачів - передбачає, що споживач має отримати інформацію тією мовою, яка є для нього зрозумілою, тому споживач може вимагати обслуговували тією мовою, якою він просить. Не варто робити з цього мемів, кликати поліцію, треба розуміти, що ми відновлюємо свою культуру, яка була заборонена, відновлюємо історичне коріння, тому це правильно", - сказала юристка. 

Окрім того, фахівчиня із захисту прав людини наголосила, що дієвими можуть бути не лише заборони, але й нагороди. Тим бізнесам, які активно спілкуються українською - можна надавати винагороду, вигідну для їхнього подальшого розвитку. 

Закон про мову

Про фейки

Нещодавно Тарас Кремінь наголосив на великій кількості фейків і мемів у мережі, які стосувались впровадження 30 статті.

"Зараз деякі ЗМІ розповсюджують фейки про те, що, після 16 січня заклади сфери обслуговування будуть патрулювати з поліцією, розповсюджують міфи про величезні штрафи. Мене як тільки не називали – і "шпрехенфюрер", і "наглядач", і "агент мережі стукачів". Як тільки не називали рекомендації, як діяти у разі порушення права на отримання інформації державною мовою – і "інструкція для стукачів", і "методички павликів морозових"…

Але все це не більше ніж робота "п'ятої колони", те, що називається антиукраїнська підривна діяльність.

Мовний закон треба захищати конкретними діями, ефективною державною мовною політикою. Треба займатися контрпропагандою, боротьбою з фейками, очищувати інформаційний простір, протистояти інформаційним вірусам, законодавчим ініціативам, які мають на меті звузити мовне законодавство. Пандемія робить з людьми одне, а інформаційні віруси роблять ще гірше - вони ламають свідомість, - каже уповноважений із захисту державної мови", - написав у соцмережах Тарас Кремінь.

Чи є запит на курси української мови 

Засновниця програми для вивчення української мови за 21 день Наталя Федичко приєдналась до обговорення через відео-зв‘язок. Курс допомагає викладачам позашкільних навчальних закладів. Вона поділилась спостереженнями, що запит на вивчення мови великий, часто люди просто соромляться говорити, бо не мають мовної практики.

"Звичка говорити українською формується 21 день. До нас нещодавно звернулась викладачка з Ізюму (Харківщина). На початку проєкту важко було спілкуватись, а на третій тиждень - говорила вже винятково українською. Багато її учнів теж перейшли на українську, щоби підтримати", - розповіла Наталя.

Раніше ми писали, що на Майдані Незалежності відбулась акція за зниження тарифів. Кияни назвали мітинг “Проти геноцидних тарифів”.

Вийти в ефір
04.03