Останні новини

Щедрий вечір або Маланка 2021: історія свята та прадавні традиції

В Україні прийнято готувати "щедру" вечерю

13 січня в Україні відзначається Щедрий Вечір, а за християнським календарем 13 січня шанують пам'ять преподобної Меланії. У народі ці свята об'єднали, і тепер маємо Щедрий Вечір, або, як ще його називають — свято Маланки. Ввечері 13 січня відбуваються урочисті Богослужіння. Як і на святвечір перед Різдвом 13 січня готують святкову вечерю.

Kyiv Live розповідає про історію виникнення та головні традиції свята.щедрий вечір 2.jpg

Щедрий вечір: історія свята

За прадавнім міфом, у язичницького бога Ладо, котрий відповідав за порядок і сімейне щастя та став першим із богів, що оселилися на землі, була донька. За її красу і чарівність її прозвали Миланка, або Леля (Ляля). Одного разу, коли коханий дівчини, Місяць, був на полюванні, її викрав злий змій і полонив у підземному царстві. Врятував Лелю відважний богатир Васильчик, що згодом став її чоловіком – тому 13 січня святкують і Василя.

Ще існує версія, що свято виникло через розбіжності в календарях: григоріанському і юліанському. До революції Російська імперія жила за старим стилем (юліанським календарем, введеному в 45 році до нової ери римським імператором Юлієм Цезарем). Юліанський календар був неточним та за майже двадцять століть відстав від реальності приблизно на два тижні.

Так, Європейські країни ще в 1582 році почали поступово переходити на реформований календар, який назвали григоріанським – на честь Папи Григорія XIII.

У січні 1918 року взялися реформувати російський календар, а православна церква користуватися ним відмовилася – дурниці, мовляв.

Чому саме Щедрий вечір?

Люди вважали, що цього вечора з неба сходить Щедрий бог, оглядає все господарство і входить до хати. Там його зустрічають духи предків та дух-Ладо, які вже з Святого вечора перебувають в оселі (в Рай-Дідухові, сіні та соломі). Побачити Щедрого бога може ще й домашня живність, яка в цю пору має здатність розповідати Богові про те, як господар її утримує та годує. Тоді як Святвечір був дякою за минулорічний урожай, то 13 січня, встелена збіжжям та сіном долівка, мала символізувати Щедрому богові багаті хлібні ниви та луки, які від нього очікуватимуть в Новому році.

Традиції Щедрого вечора в Україні 

  • Щедру вечерю 13 січня готували переважно із таких страв: печеня, смажене м’ясо, ковбаси, млинці з салом, пироги, вареники з сиром. У деяких місцевостях України, як і на Святвечір, на стіл ставили теж 12 страв, варили другу щедру кутю, але заправлену вже смальцем. На стіл ставили книші й калачі та запалювали одну або три свічки. Обов’язковим було приготування млинців. У ході чого господині примовляли: “Щоб усе так росло в Новому році, як млинці на дріжджах та, щоб сонце добре гріло ниви, як вогонь пече млинці”.
  • щедрий вечір.jpg

Фото з відкритих джерел

  • Після заходу сонця, коли, згідно з повір'ями, починає розгулювати нечиста сила, молодь вирушає щедрувати. Цей звичай вважався своєрідним захистом від злих духів.
  • У деяких регіонах України зберігся звичай "водити Маланку": хлопці виряджаються в костюми та маски тварин і обходять хати з добрими побажаннями, веселими піснями та жартівливими сценками.

маланка2.jpg

Фото з відкритих джерел

  • Дівчатам у Щедрий вечір прийнято ворожити на долю, весілля і на судженого, хоча церква виступає проти будь-яких занять магією.

Заборони на Щедрий вечір

  • Не можна подавати до столу рибу: вважалося, що в цьому разі щастя може поплисти з дому.
  • Допускати недобрі думки та вчинки, лаятися, сперечатися.
  • Брати і давати гроші в борг.

Нагадаємо, напередодні Старого Нового року, 13 січня, в Україні відзначають Щедрий вечір. Вітальників, що ходять із поздоровленнями називають щедрувальниками, а пісні, які вони виконують - щедрівками. Щедрують, зазвичай, дівчата та діти, а вже на наступний день, Старий Новий рік, посівають хлопчики.

Теги:
Вийти в ефір
15.01