Останні новини

Щедрий вечір або Маланка: традиції, історія та чому в цей день треба готувати страви зі свинини

13 січня молодь щедрувала, а 14 - засівала

Напередодні Старого Нового року, 13 січня, в Україні відзначають Щедрий вечір. Цього дня дівчата щедрують та ворожать на майбутню долю, а взагалі свято походить з язичницьких часів. Проте згодом з прийняттям християнства за святом закріпилась ще одна назва - Маланка, на честь святої, пам’ять якої вшановують цього дня.

Kyiv Live розповідає про історію свята, головні традиції та заборони.

маланка.webp

Історія Щедрого вечору

За давніми міфами, у язичницького бога Ладо, який відповідав за єдиний порядок та сімейне щастя була дочка. За її красу і чарівність її прозвали Міланка, або Леля (Ляля). Одного разу, коли коханий дівчини, Місяць, був на полюванні, її викрав злий змій і полонив в підземному царстві. Спас Лелю відважний богатир Васильчик, що згодом став її чоловіком.

На честь повернення Міланки наші предки розігрували спектаклі та влаштовували щедрі застілля, оскільки вважали, що разом з ними святкують боги та душі померлих родичів.

З приходом на українські землі християнства, свято стали пов’язувати з шануванням преподобної Меланії Римлянки та різдвяними традиціями Святок.

Як відзначають свято

Щедрий вечір здавна відзначали багатими застіллями: наші предки вірили, що це обіцяє достаток і благополуччя на весь рік. Обов'язковими були страви зі свинини: холодець, ковбаси, кров'янка, сало. Ця тварина з давніх часів символізувала достаток. Господині також випікали млинці, пироги та вареники, якими обдаровували щедрувальників та хлопців, які засівали.

Після заходу сонця, коли, згідно з повір'ями, починає розгулювати нечиста сила, молодь відправляється щедрувати. Цей звичай вважався своєрідним захистом від злих духів. Щедрувальники виконують щедрівки - пісеньки з побажаннями сім'ї багатого врожаю, добробуту та здоров'я.

У деяких регіонах України зберігся звичай "водити Маланку": хлопці вбиралися в костюми і маски тварин і обходили будинки з добрими побажаннями, веселими піснями та жартівливими сценками.

Дівчата в Щедрий вечір ворожили на долю і на судженого, хоча церква виступає проти будь-яких занять магією.

Що не можна робити в Щедрий вечір:

  • ворожити
  • сваритися та лаятися
  • готувати до столу рибу (вважалося, що в цьому випадку щастя може спливти з дому)
  • брати та давати в борг

Нагадаємо, 11 січня, віряни вшановують пам'ять святих 14 тисяч немовлят Вифлеємських, за Христа вбитих та Міжнародний день "дякую". До кінця року залишається 354 дні.

Вийти в ефір
27.01