Останні новини

Як народ скаже, так по-своєму і буде? Що насправді передбачає закон про референдум та як його ухвалювали

Законопроєкт про референдум підтримали 255 депутатів

26 січня Верховна Рада України у другому читанні прийняла запропонований президентом законопроєкт "Про народовладдя через всеукраїнський референдум". Цей закон дозволяє проводити референдуми, в тому числі й за народною ініціативою. Крім того, документ передбачає можливість електронного голосування.

Kyiv Live спробував розібратись, чи зможуть прості українці змінювати державу.

Як приймали закон?

Проєкт закону "Про народовладдя через всеукраїнський референдум" був поданий президентом в Раду як невідкладний ще влітку. А легалізувати референдуми Володимир Зеленський обіцяв ще з початку своєї каденції. Проте, прописав документ лише через рік після приходу до влади. У першому читанні документ ухвалили ще в червні 2020 року.

Далі робота над документом заблокувалась через 2 тисячі поправок. Справа в тому, що Зеленському цей законопроєкт був необхідний задля повноцінного впровадження ринку землі. Адже такі епохальні зміни президент публічно обіцяв узгодити саме на референдумі. Але противників легалізації продажу землі вистачало...

За даними ЗМІ, напередодні глава фракції Давид Арахамія в партійному чаті закликав колег проголосувати "за" й наголосив на важливості закону для президента. В результаті 226 депутатів від монобільшості підтримали ініціативу про референдум. Ще 20 голосів додала група "Довіра" та ще 9 позафракційних, включаючи депутатів, близьких до Ріната Ахметова.

Зазначимо, що під час розгляду депутати відхилили правку про те, що змінювати територію України можна тільки шляхом її збільшення. Тож, теоретично, референдум можуть провести й щодо питання про зменшення території України.

Читайте також: Стали відомі дати реєстрації на ЗНО 2021

парламент.jpg

Що нового у цьому законопроєкті?

Законопроєкт передбачає дві особливості:

  • Електронне голосування. Центрвиборчком повинен створить автоматизовану інформаційно-телекомунікаційну систему. При цьому буде збережена можливість голосувати й по-старому - з використанням паперових бюлетенів
  • Обов'язковий характер. Досі рішення референдумів не були обов'язковими до виконання. Однак тепер вони будуть обов'язковими для виконання органами державної влади

Згідно з законом, на один референдум можна виносити не більше одного питання. Питання, які підтримали на референдумі, наступне опитування може включати тільки через три роки. А ті, що не були прийняті - не раніше, ніж через рік.

Крім того, з'явиться можливість виносити на референдум питання про скасування вже ухвалених законів, а також про ініціювання нових законів.

Читайте такожЗаміські маєтки та квартири в центрі: скільки заробляють та чим володіють зірки

Які питання не можна буде ініціювати?

На референдумі не можна буде розглядати питання, які:

  • Суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, які закріплені Загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основних свобод, протоколами до неї.
  • Спрямовані на ліквідацію незалежності України й порушенню державного суверенітету і територіальної цілісності держави.
  • Створюють загрозу національній безпеці України, розпалюють міжетнічну, расову й релігійну ворожнечу.
  • Стосуються питань податків, бюджету й амністії.

Нагадаємо: 

  • Тема зброї в Україні широко обговорювана останні двадцять років. Більшість людей, що виступають проти вільного обігу, наголошують, що “суспільство до цього не готове”. А останні кілька тижнів на часі питання: "Чи дозволить Верховна Рада легалізацію зброї в Україні?". Профільний комітет парламенту вже схвалив відповідний законопроєкт. Парламент планує розглянути його вже у четвер, 28 січня. 

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.04