Останні новини

Що відомо про вакцину Pfizer та які є альтернативи в Україні?

Американсько-німецька "генетична" вакцина Pfizer ефективна на 95%.

16 квітня в Україну прибули перші 117 тисяч доз американсько-німецької вакцини від коронавірусу Pfizer. Перша партія буде використана для людей похилого віку, що перебувають у спеціалізованих інтернатах та їхніх доглядачів. По регіонах вакцину мають розподілити 17 квітня, а щепити нею почнуть з 18 квітня.

Що відомо про цю вакцину, її ефективність та які нюанси у її використанні, розповість Kyiv Live.

2021-04-16 11.07.37.jpg

Pfizer – це так звана "генетична" вакцина, яка містить генетичні інструкції, щоб допомогти нашому імунітету захиститись від COVID-19. Pfizer ефективна на 95% та з такою ж вірогідністю знижує кількість симптоматичних випадків COVID-19 у людей.

Що відомо про виробника

Вакцину американського фарм-гіганта Pfizer, який відомий, зокрема, препаратом проти еректильної дисфункції "Віагра", вважають брендовою. Вакцина показала високу ефективність під час клінічних випробувань, її застосовують у США, країнах ЄС, Великій Британії та Ізраїлі. 

файз.jpg

Офіційна назва препарату — Тозінамеран або BNT162b2. Вакцину розробила німецька біотехнологічна компанія BioNTech разом з американським фармацевтичним гігантом Pfizer. Препарат належить до так званих РНК-вакцин. Основний компонент - молекула матричної РНК, в якій записана інформація про антигени - білок вірусу SARS-CoV-2, який є збудником COVID-19. Коли молекула потрапляє у людську клітину, там синтезується цей блок, і наш організм виробляє на нього імунну відповідь. Для вакцинації потрібно ввести дві дози з інтервалом у три тижні.

Ефективність вакцини проти коронавірусу

З перших фаз клінічних досліджень вакцина показала високу ефективність – у листопаді 2020 компанія Pfizer заявила, що ефективність їх препарату на завершальній стадії клінічних випробувань становить 95 %. У спільній заяві Pfizer і її німецького партнера BioNTech йшлось, що у понад 40 тис. випробовуваних дорослих, які отримали дві дози препарату, не було виявлено серйозних побічних ефектів. Зараз Pfizer показаний людям від 16 років. Також 31 березня компанії заявили про 100 відсоткову ефективність вакцини для підлітків – від 12 до 15 років. 19 березня Pfizer і BioNTech почали тестувати вакцину на вагітних, а 26 березня - на дітях від піврічного віку.

Які країни застосовують

Pfizer стала першою вакциною, яку почали застосовувати у США в рамках так званого дозволу на екстрене використання (Emergency Use Authorization, EUA). Pfizer також щеплюють у країнах ЄС та Великобританії. Уряд Ізраїлю, де вакцинували вже більшу частину населення, вкладав кошти у розробку вакцини, а згодом одним з перших закупив їх за вищою ціною.

карта.JPG

Карта кількості щеплень від коронавірусу. Джерело: Our World in Data

Чорні плями на бездоганній репутації

Pfizer, окрім позитивного іміджу - мав і "неоднозначні відгуки", під час щеплень у Норвегії. У січні 2021 там померли 23 людини. Про це повідомляли Eur News. Як зазначається, усі померлі були літнього віку з ослабленим імунітетом. Після проведення розслідувань, у ВООЗ зазначили, що співвідношення ризику і користі вакцини "залишається сприятливим для літніх людей.

"Повідомлення про смерть "відповідають очікуваним рівнями смертності від усіх причин в підгрупі ослаблених людей, людей похилого віку, і наявна інформація не підтверджує роль вакцини в зареєстрованих смертельних випадках" - зацитував заяву Глобального консультативного комітету ВООЗ з безпеки вакцин Bloomberg.

Ставлення до Pfizer в Україні

В Україні з початку масової вакцинації щеплювали індійським аналогом британської AstraZeneka та китайською CoronaVac. Через те, що препарати є "дешевшими" (до слова, вартість частини вакцин не розголошувалась) - українці, так би мовити, звиклись із думкою, що "брендовий" Pfizer нам просто не по кишені. Проте препарат часто фігурував у опитуваннях в мережі - дехто хотів вакцинуватись виключно цією вакциною.

medium.jpg

Прагнення українців отримати Pfizer мало "іміджевий" підтекст, як зазначали експерти. За словами епідеміолога Сергія Кравченка, в Україні є недовіра до індійських вакцин: “Зважаючи на те, що Україна рухається до Європейського Союзу, нам же протягом довгого часу розповідають, що ми європейці – європейські цінності, європейські вакцини, брендові сироватки, а натомість ми отримали індійську й китайську вакцину”. 

Особливості транспортування і зберігання

В американської вакцини Pfizer є особливі умови транспортування й зберігання – на відміну від більшості інших препаратів для щеплення, створених за старими технологіями, її потрібно зберігати при температурі -70 °C. Очевидно, що для цього потрібно спеціальне обладнання.

Про готовність надати спеціальне обладнання для Pfizer заявили в Агентстві США з міжнародного розпитку (USAID) Ukraine. Саме 6 квітня на сторінці USAID Ukraine написали про готовність надати підтримку вакцинації, зокрема й необхідним обладнанням. Поки що мова йде лише про транспортування й зберігання першої партії вакцини Pfizer – 117 тисяч доз. Як вирішуватимуть проблему з холодильниками для "обіцяних" 10 млн – поки що невідомо.

ковакс.jfif

Отримали раніше, ніж могли

За прогнозами аналітиків, Україна мала отримати Pfizer не раніше 2022 року. Щоправда, за всесвітньою ініціативою COVAX нам вже поставили 117 тисяч доз препарату. Однак, якщо врахувати, що щепити кожну людину потрібно двічі, то препарату вистачить трохи більше ніж для 50 тисяч людей.

Проте 6 квітня 2021 президент Зеленський зробив сенсаційну заяву – він особисто домовився із керівником компанії Pfizer про поставку в Україну 10 млн доз препарату. 

Що таке Covax 

Covax — це ініціатива, яку очолюють ВООЗ, альянс вакцин Gavi та Центр готовності до епідемій CEPI. ЇЇ мета - надати доступні вакцини кожній країні світу.

Країни, які не можуть собі цього дозволити, отримуватимуть вакцини безкоштовно через спеціальний фонд. Решта купуватиме, але при замовленні через Covax ціна має бути вигіднішою, ніж під час самостійної закупки.

Які в Україні є альтернативи

Вакцинація проти COVID-19 в Україні розпочалася з препарату Covishield. Він є ідентичним вакцині Oxford-AstraZeneca AZD1222, але виробляється за ліцензійною угодою в Індії.

Водночас  в деяких країнах ЄС використання вакцини AstraZeneca вже призупиняли через ризик розвитку рідкісного тромбозу після щеплень. Після того, як Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) заявило про безпечність препарату, більшість держав Євросоюзу поновили вакцинацію.

e468ea4-vaccination-covi-shield.jpg

Наразі у деяких країнах введені вікові обмеження щодо застосування препарату AstraZeneca. Зокрема, обмеження діє для осіб молодших за 60 років саме через небезпеку утворення тромбозів у цієї категорії пацієнтів.

25 березня до України прибула перша партія китайської вакцини від COVID-19 CoronaVac виробництва компанії Sinovac Biotech Ltd. На постачання цього препарату Україна уклала контракт на 1,8 мільйона доз ще наприкінці минулого року. Але зареєстрували вакцину в Україні лише 9 березня. 

У Всесвітній організації охорони здоров'я вакцина CoronaVac наразі перебуває на розгляді. Очікується, що на початку квітня ВООЗ оголосить своє рішення — схвалити її до використання чи ні.

синовац.jpg

Всього в Україні зареєстровані три вакцини: AstraZeneca (Covishield), Sinovac Biotech Ltd. (CoronaVac) та Pfizer/BioNTech.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є! 

Вийти в ефір
08.05