Останні новини

Старий Новий рік та Щедрий вечір: головні українські традиції та заборони

Щедрий вечір відзначають 13 січня

Напередодні Старого Нового року, 13 січня, в Україні відзначають Щедрий вечір. Вітальників, що ходять із поздоровленнями називають щедрувальниками, а пісні, які вони виконують - щедрівками. Щедрують, зазвичай, дівчата та діти, а вже на наступний день, Старий Новий рік, посівають хлопчики.

Kyiv Live зібрав головні правила та заборони традиційних обрядів українського народу.

Щедрування в Україні: коли та як потрібно співати святкових пісень

Щедрівки, як і колядки, величають господаря, господиню та їхню родину, зичать достатку, багатого врожаю, приплоду худоби, доброго роїння бджіл.

Щедрують із вечора до півночі в переддень Святого Василя, чи, як ще кажуть – Старого Нового року, тобто 13 січня. Компанії вітальників, найчастіше дівчат, ходять від хати до хати, виконуючи щедрівки – веселі пісеньки з побажаннями господарям багатого врожаю, процвітання й безлічі інших благ.

щедрівки2.jpg

Фото з відкритих джерел

Коли та як прийнято посівати в Україні

Посівають на Старий Новий рік (на Василя), 14 січня вранці. За традицією, посівальниками мають бути хлопчики, оскільки в народі вважали, що першим на Новий рік мав зайти в хату чоловік, щоб все було добре. Посівають оселю, зазвичай, зерном – житом або пшеницею.

Посівати починають з самого ранку 14 січня: за прикметою чим раніше, тим краще. Хлопчики та юнаки обходять хати, розсипаючи зерно та співаючи посівальні пісні з побажаннями здоров'я й добробуту. Здавна вважалося, що такий ритуал може посприяти отриманню багатого врожаю.

посівання.jpg

Фото з відкритих джерел

Традиції посівання

  • завжди потрібно запитати дозволу у господарів увійти до помешкання, щоб розсипати зерно й заспівати посівалку.
  • прийнято посівати зерном різноманітних сортів: чим більше видів, тим краще. Можна використовувати пшеницю, жито, ячмінь, рис – крупи складають у спеціальний мішечок або просто кладуть до кишені.

Заборони під час посівання

  • не можна розсипати зерно голими руками. За правилом, це потрібно робити в рукавицях.
  • не можна прибирати зерно від посівання до заходу сонця, щоб не вимести щастя з дому.
  • не можна давати гроші посівальникам: це вважається поганою прикметою, згідно якої можна збідніти. Замість цього рекомендується пригостити солодощами або фруктами.

Нагадаємо, 13 січня за календарем віряни вшановують Щедрий Вечір або Маланки. Ввечері готують щедру кутю та планують святкування нових свят, а дівчата ходять на гостину до хлопців. Також у світі відзначають День гумової качечки (тої, з якою чи не всі купалися в дитинстві).

Вийти в ефір
19.01