Останні новини

Страсний тиждень 2021: традиції, обряди та чого не можна робити перед Великоднем

Страсна седмиця цьогоріч відзначається з 26 квітня по 1 травня.

Останній тиждень великого посту називається Страсня седмиця - це тиждень перед Великоднем, який вважається найсуворішим для вірян. Цьогоріч він починається 26-го квітня і триватиме до 1-го травня.

Kyiv Live розповідає про традиції, обряди та заборони цього тижня.

Страсний тиждень.jpg

Ілюстративне фото - То є Львів

Читайте також: Чистий четвер 2021 - коли відзначається та як правильно провести цей день

Відомо, що цей тиждень називається страсним через те, що саме у цей час пройшли останні дні земного життя Ісуса Христа. Зокрема, відбулася зрада Юдою, побиття охоронцями та підняття розп'яття на Голгофу. 

Великий понеділок

Цей день відомий розповіддю про прокляту смоковницю – як образ старого Ізраїлю, що не дав плоду. Вірянам варто приділити увагу прибиранню вдома, фарбуванню, побілці, дрібному ремонту та читанню молитов.

Великий вівторок

Ісус викрив фарисеїв і книжників, а ще повідав апостолам притчі про Його друге пришестя, таланти, Страшний суд та про десять дів. У цей день варто привести у порядок одяг, речі та предмети побуту.

Велика середа

День, коли Юда вирішив зрадити Спасителя за 30 срібників. З цього дня можна займатися підготовкою до великодньої трапези, хоча піст іще триває.

Великий (Чистий) четвер

У четвер відбулися чотирі важливі для вірян події: Таємна вечеря, Омивання Христом ніг учням, молитва Ісуса в Гетсиманському саду і зрада Юди. Його називають "чистим", адже до сходу сонця варто обмити тіло та речі. Також можна починати готувати великодню випічку та крашанки.

Страсна п'ятниця

Значимий для християн день, хоча і сумний. Саме у цю п'ятницю Христа розіп'яли. Коли Ісусу на наступний день прокололи списом ребро, то звідти полилася кров і вода. За вченням церкви, кров очищає, а вода втамовує спрагу людського життя.

Це день суворого посту, деякі віруючі навіть не розмовляють, проводячи день в молитві. Пекти паски та фарбувати яйця в цей день не можна. Сам день Великої п’ятниці починається рано вранці, коли під час служби читаються Євангеліє страстей Господніх. Усередині дня (зазвичай – близько двох годин пополудні) здійснюється вечірня з виносом плащаниці.

Велика (Тиха) субота

Субота присвячена похованню Христа. Поки його тіло було у Гробі, душа спустилася у пекло та повідомила про перемогу над смертю. У храма проводиться освячення великодньої їжі та сходження благодатного вогню. У цей день також готують різні страви, паски та писанки.

Заборони страсного тижня

Увесь тиждень перед Великоднем не можна ігнорувати суворість Великого посту, а також об'їдатись. Забороняється їсти м'ясо, яйця, молочні продукти, рибу. Також не можна веселитися і розважатися, надаватися плотським утіхам та бажанням.

На Страсному тижні не можна нікому відмовляти в проханнях про допомогу, співчуттях і добрих справах. Вважається, що в цей період сам Господь звертається до людей із проханням. Також не можна сваритися з людьми, ображати когось, лихословити, брехати, заздрити та давати волю агресії. У церкві на Страсний тиждень не проводять таїнства хрещення і вінчання, не святкують дні святих, а також не поминають померлих.

Нагадаємо:

  • На Великдень, у неділю 2 травня, погода в Україні буде зовсім не весняною. У окремих частинах країни похолодання може бути аж до мінусових температур вночі, а у деяких регіонах пройде мокрий сніг.
  • Українські компанії "Укрпошта" та "Нова пошта" оприлюднили графік роботи на травневі свята та Великдень.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
09.05