Останні новини

"Сюрприз" для Ахметова: як влада вирішила вдарити по бізнесу олігарха

Уряд пропонує збільшити податкові ставки для видобувачів руди.

Кабінет Міністрів розглядає зміни до законодавства, за якими олігархи платитимуть більше податків. Одна з найбільш помітних правок завдає відчутного удару по бізнесу Ріната Ахметова - збільшення ренти за видобуток залізної руди.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на Економічну правду.

Читайте також: Піар чи конструктивна пропозиція: навіщо Зеленському закон про статус олігарха?

За рахунок збільшення ренти за видобуток залізної руди розраховують отримати додатковий реусурс до бюджету обсягом 3 млрд грн. Зараз компанії, які видобувають залізну руду, з кожної тонни сплачують 11-12 % від собівартості продукту. База оподаткування формується з безпосередніх витрат на видобуток руди і оплати праці робітників приблизно 20-30 доларів на тоні. Відповідно за діючими правилами сплати ренти держава отримує приблизно 3 долари з кожної тони видобутої з надр України залізної руди.

“Ставки в 11 % чи 12 % залежать від вартості продукції з 58-відсотковим вмістом заліза на світовому ринку. Точніше по індексу FE CFR China, який розраховує інформаційне агентство Platts. Якщо у звітному податковому періоді ціна становила вище 70 доларів за тонну, то ставка виходить 12 %. Якщо нижче - 11 %", - пояснюється в матеріалі.

Якщо Верховна Рада підтримає ініціативу Міністерства фінансів, то вже з 1 липня 2021 року компанії платитимуть ренту не від собівартості, а від тієї самої ринкової ціни. При цьому застосовуватиметься ціна на руду з більшим вмістом заліза - 62 %.

Пропонується встановити наступну градацію розміру рентної плати:

  • якщо ціна менше 65 доларів за тону – 0,1 %;
  • якщо ціна від 65 до 85 доларів за тону – 3 %;
  • якщо ціна від 85 до 120 доларів за тону – 8 %;
  • якщо ціна від 120 до 150 доларів за тону – 12 %;
  • якщо ціна від 150 до 180 доларів за тону – 14 %;
  • якщо ціна більше 180 доларів за тону – 16 %.

"20 квітня вартість однієї тони залізної руди зросла на 3,82 дол - до 178,54 дол. Тобто, якби нові правила діяли вже сьогодні, то застосовувалася б ставка в 14 %. При цьому фактично бюджет отримав би майже 25 дол з кожної тони, замість 3-х доларів. Отримані кошти в пропорції 60 на 40 отримали б державний і місцеві бюджети відповідно", - додають у статті.

В Україні є з десяток підприємств, які займаються видобутком залізної руди. Практично всі вони належать олігархам. І найбільшу частку в цьому бізнесі займає Рінат Ахметов - більше 50 %. Група "Метінвест" (71,24 % - СКМ Ахметова і 23,76 % Вадима Новінського) повністю контролює Північний гірничо-збагачувальний комбінат (ГЗК), Інгулецький ГЗК та Центральний ГЗК. Також група має 46 % акцій Південного ГЗК та 29,5 % Запорізького залізорудного комбінату (через меткомбінат "Запоріжсталь").

"Метінвест" також є власником 50 % акцій Криворізького залізорудного комбінату. Другу половину заводу контролює група "Приват" Ігоря Коломойського. Останній у 2019 році пропонував встановити 75 % ренту на видобуток залізної руди, яку продають закордон, а не переробляють в Україні.

Натомість єдиною компанією, яка не належить до сфери інтересів жодного українського олігарха і займається видобутком залізної руди, є "АрселорМіттал Кривий Ріг". Її власником є світовий металургійний гігант - група ArcelorMittal індійського бізнесмена Лакшмі Міттала.

Зазначається, що ще одна норма законопроєкту, яка б’є по бізнесу найбагатшого олігарха країни - скасування пільги зі сплати земельного податку для гірничодобувних підприємств. Йдеться, зокрема, про компанії, які видобувають корисні копалини та розробляють родовища.

"Сьогодні підприємства цього сектору сплачують до бюджетів місцевих громад лише 25 % від ставки, яку місцеві ради встановлюють. Автори "антиахметівського" законопроєкту пропонують прибрати відповідну пільгу з Податкового кодексу. В Мінфіні підрахували, що це дозволить додатково залучити близько 4-5 млрд грн. В Асоціації міст України скромніші оцінки - 2-3 млрд грн”, - пишуть автори.

Найбільше від цього потерпає саме Ахметов, який має вдосталь шахт та рудників. Більше 50 % земельного податку, який сплачує гірничодобувний сектор, приходиться саме на підприємства олігарха.

Зокрема, в топ-10 платників земельного податку, наприклад, постійно фігурує криворізький "Північний гірничо-збагачувальний комбінат", який входить до складу "Метінвесту". Тобто, власник найбільшого метхолдингу країни через цю норму втрачає мільярди гривень.

Хто автор нових ініціатив?

Номінальним розробником змін є Мінфін, проте ініціатива "розширити базу та адміністрування податків" належить Офісу президента.

Відповідав за наповнення нової податкової концепції також голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

"Президентську ініціативу офіційно називають "податковою реформою", але більш вживаною серед розробників є інша назва – "антиахметівський законопроєкт", - додають автори.

Документ може бути внесений на розгляд парламенту після травневих свят . Від змін податкового законодавства в уряді загалом розраховують отримати додаткові 50 млрд грн. І це лише за один рік

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.05