Останні новини

Такі бажані транші: чи отримає Україна кредити від МВФ або допоможе "везіння"

Ряд експертів не поділяє оптимізму останніх заяв української влади.

Україна продовжує сподіватися на кредити Міжнародного валютного фонду. У середу, 7 квітня, глава Національного банку України Кирило Шевченко заявив, що Київ розраховує на два транші до кінця року.

Kyiv Live вивчив, на якому етапі зараз довгі переговори з головним міжнародним кредитором та чи є надія на їх швидке завершення.

Читайте також: Скільки Україна виплатила за неотримані транші МВФ за 6 років і чому так сталося

Транші, на які давно чекали

В інтерв'ю ЗМІ глава Нацбанку заявив, що головним припущенням макропрогнозу залишається продовження співпраці з МВФ.

"З огляду на більш тривалий час переговорів, ми можемо орієнтуватися на два транші... Навіть в разі зниження обсягів (хоча я не готовий говорити про обсяги) немає нічого загрозливого. Ці кошти можуть бути заміщені розміщенням євробондів. Ми ж з вами знаємо, що МВФ - це перш за все не про гроші, а про довіру до країни. Це потужний сигнал інвесторам", - підкреслив Шевченко.

Він також сподівається, що Верховна Рада зможе прийняти ті закони, які були обумовлені на переговорах з МВФ.

Нагадаємо, програма stand-by для України була розроблена МВФ влітку 2020 р. на загальну суму близько 5 млрд доларів і терміном на 18 місяців. Після першого траншу планувалося провести низку переглядів програми, однак цей план було порушено. В результаті програму заморозили через дії української влади.

Читайте також: Чим загрожує Україні "розставання" з МВФ

Порозуміння десь близько

Кілька днів тому в Кабінеті Міністрів доповіли про позитивний сигнал в переговорах з МВФ.

"Ми дивимось оптимістично у напрямку перемовин, останнім часом вони досить успішні, і останній дзвінок, який був у прем'єр-міністра, свідчить про те, що ми наближаємося до порозуміння по деяких питаннях з МВФ, які ще буквально місяць-два тому було складно реалізовувати. Тому Україна йде за основним сценарієм співпраці. І до нього вже максимально наблизилась", - зазначив міністр фінансів Сергій Марченко.

При цьому ще в кінці березня радник президента з економічних питань Олег Устенко заявляв, що в Україні "достатній рівень стійкості" і без кредитів МВФ. За його словами, золотовалютних резервів України може вистачити на 5 місяців відносного спокою.

Читайте також: В Нацбанку назвали умови припинення співпраці з Фондом та наслідки

Тягар незавершених реформ

МВФ наприкінці березня нагадав Україні про її зобов'язання, зокрема про реформи, які допоможуть забезпечити стійкість бюджету та стабільність фінансового сектора.

"Порядок денний на наступні кілька місяців полягає у тому, щоб продовжити обговорення цього набору реформ", - сказав представник Фонду Джері Райс.

За його словами, програма реформ залишається незавершеною щодо домовленостей з Фондом, тому для України важливо продовжувати рухатися вперед у створенні умов для інклюзивного зростання та зростання після кризи.

Зазначимо, що на початку квітня МВФ поліпшив прогноз для світової економіки в 2021 р., в тому числі і для України. За оцінками Фонду, варто очікувати зростання ВВП України на рівні 4 %, тоді як в прогнозі за жовтень 2020 р. оцінка була менше - тільки 3 % зростання. У 2022 р. зростання ВВП України очікується на рівні 3,4 %.

При цьому за поточний рік інфляція в Україні має зрости до 7,9 %, а у 2022 р. складе 6,8 %. По безробіттю в МВФ прогнозують 8,6 % в 2021 р. і 8,4 % у 2022 р.

Читайте також: Чи вірять на Заході в Україну або вже "махнули рукою"

"Спадщина від бабусі"

Інвестиційний банкір Сергій Фурса вважає, що Україна далека від виконання програми з МВФ.

"Не варто очікувати просування по програмі, коли в нас два основних проблемних моменти, а саме судова реформа і антикорупційна інфраструктура, заблоковані", - зазначив він.

При цьому економіст вважає, що Україні може "пощастить" у зв'язку з останніми заявами МВФ.

"Зараз МВФ під орудою G20 роздає всім країнам світу гроші… МВФ буде якось емітувати 650 млрд доларів і частка України в цьому буде 2,8 млрд доларів. Тобто, теоретично, навіть без просування по програмі, без виконання жодних забов’язань, Україна може отримати просто як спадок від якоїсь троюрідної бабусі 2,8 млрд доларів, що вирішить дуже багато проблемних питань для країни в цьому році", - розповів Фурса.

За його словами, таке "везіння" не означає, що Україна просувається по програмі, а означає, що поза програмою "може таке щастя звалитися".

Читайте також: Зеленський створив новий національний фонд, як це допоможе економіці

Оптимізм є, прогресу немає

У свою чергу доктор економічних наук Олексій Плотніков вважає, що оптимістичні заяви влади робляться для того, щоб заспокоїти українців.  

"Заява глави Нацбанку характеризується як такий декларативний оптимізм. Він повинен постійно декларувати, що все в порядку, претензій немає, все врегульовано... Я не бачу будь-якого прогресу, якщо чесно. Були пропозиції, що потрібно поміняти програму, поточну завершити, відкрити нову… Заяви глави НБУ, що прийде два транші, - це така приємність для Мінфіну, тому що тоді легше буде балансувати бюджет", - розповів експерт.

За його словами, подібними діями влада намагається залучити приватних інвесторів, хоча реального прогресу поки не видно.

Читайте також: Яких "перемог" чекати Україні від "катарського вояжу" Зеленського

Боротьба за довіру

На думку директора Асоціації учасників ринків капіталу Олександра Гончарова, відносини з МВФ - це звичайний бізнес і нічого особливого в цьому немає.

"Наші відносини з МВФ - це відносини позичальника з кредитором... За великим рахунком, відмовлятися від кредитних грошей МВФ не можна, так як вони відносно дешеві. Крім того, це маркер наших взаємин з іншими міжнародними фінансовими організаціями. Адже, якщо вони бачать, що країна співпрацює з МВФ, значить є довіра до уряду цієї країни. При цьому, жоден великий інвестор до нас не зайде, поки ми не створимо цивілізовані і прозорі правила гри", - підкреслив експерт.

Читайте також: В Кабміні розповіли, скільки інвестицій може отримати Україна у 2021 році

Заважає корупція, але вихід є

Економічний експерт Євген Невмержицький вважає, що Україні за допомогою МВФ необхідно відрегулювати економіку для спокійного розвитку.

"Україна, на жаль, залишається країною з дуже високим рівнем корупції. Тут виходить так, що Міжнародний валютний фонд дбає про розвиток України набагато більше, ніж наша влада. Головне питання - продовження судової реформи, адже наші суди є ручними, з дуже низьким рівнем довіри від суспільства. У нас незбалансовані тарифи на комунальні послуги, величезна заборгованість, яка лише зростає, зависокий дефіцит державного бюджету, який створено штучно. Держава може це вирішити", - підкреслив експерт.

Він упевнений, що умови МВФ складні й комплексні, але їх можливо виконати.

"Головне питання: як фінансується дефіцит бюджету? Я можу сказати, що це пряма, відкрита і цинічна корупція, бо відбувається зі зневагою до суспільства. 12% річних наша держава платить за облігаціями внутрішньої державної позики в той час, коли внутрішня ставка Національного банку 6,5 %. Це означає, що в державі майже неможливі нормальні кредитні стосунки… Всі питання мають вирішуватися системно. Будь-хто і на будь-яку суму повинен мати можливість купити облігації… Україна має всі важелі, інструменти, щоб позбутися корупційної складової, тоді й покращаться стосунки з МВФ", - резюмував Невмержицький.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
14.04