Останні новини

У Києві декомунізують “Батьківщину-Мати”: в Інституті нацпамʼяті назвали термін та умови

На процес потрібен приблизно рік.

Для зняття зі щита "Батьківщини-Матері" радянських серпа та молота має бути чітке рішення уряду. А ось декомунізація моста Патона просувається активніше — аналогічні символи на в'їзді до переправи можна прибрати поки йде реставрація.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на інтерв'ю директора Інституту національної пам'яті Антона Дробовича виданню Chas News.

батьківщина мати.jpg

"Батьківщина-мати". Фото: Wikipedia

Читайте також: Чому в Україні з комуністичними символами не все так просто

Ще до пандемії Інститут проконсультувався з меценатами, які були готові демонтувати "радянщину" з "Батьківщини-Матері", утім через пандемію усім було не до цього.

"Щодо "Батьківщини-Матері", перш за все треба чітке рішення уряду або міністерства, яке буде для музею відправною точкою. На процедуру демонтажу потрібен орієнтовно рік. Щойно буде чітке рішення або Міністерства культури й інформаційної політики, або Кабінету Міністрів, я думаю, це питання зрушиться з мертвої точки", — зауважив Дробович.

дробович.jpg

Антон Дробович. Фото: Костянтин Поліщук

Аби вести серйозну розмову з інвесторами демонтажу, треба політична воля згори, адже музей не може самостійно ухвалити таке рішення. Дробович також поділився, чим можуть замінити серп та молот. 

"Може бути чистий щит, взагалі без нічого. Це може бути якийсь знак за результатами конкурсу. Це може бути чистий щит плюс лазерна проєкція".

До речі, зараз вночі постамент підсвічують то вишиванкою, то гербом.

Відомі недекомунізовані об'єкти Києва: пам'ятник Щорсу, міст Патона, зірки на ВДНГ, — усі мають свій кейс. За словами Дробовича, у Щорса все ускладнюється "пропискою".

"Коли на ВДНГ хотіли створити комплекс, куди б перемістили найбільш знакові пам’ятки мистецтва, які є одночасно елементами пропаганди тоталітарного режиму, тоді обговорювали, щоб туди "переїхав" і Щорс. Але не знайшлося коштів на створення цього парку, і, відповідно, Щорса нема куди перевозити. Хіба що в Спадщанський ліс на Сумщині, де є парк радянського періоду, але це теж коштовний процес", — розказав директор ІНП.

Прибрати радянські символи на мосту Патона сподіваються "під шумок" реставрації. Мають надії на зрушення, адже зараз з цього приводу ведуться переговори з київською владою, сказав Дробович. А ось зірки на ВДНГ не підлягають демонтажу, зауважив він.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.04