Останні новини

"У нас всі рівні, але деякі - рівніші": політологи прокоментували відсторонення глави КСУ з посади у прямому ефірі Kyiv Live

19 січня охорона не впустила Тупицького до приміщення КСУ

У грудні 2020 року Офіс Генпрокурора направив повідомлення про підозру голові Конституційного суду у підкупі свідка та введенні в оману суду у справі колишнього голови Вищого господарського суду Віктора Татькова. Згодом президент Зеленський підписав указ про відсторонення Тупицького, судді закликали цей наказ скасувати, мовляв, підстав для цього немає. 19 січня держохорона не пустила Тупицького до приміщення КСУ.

У студії Kyiv Live були політологи Валерій Димов та Олексій Якубін та прокоментували особливості цього процесу.

Читайте також: ДБР повідомило про підозру главі КСУ Тупицькому

19 січня державна охорона не пустила Тупицького до приміщення Конституційного суду. В свою чергу суддя заявив, що це перешкоджання роботі державного діяча і перевищення повноважень з боку посадових осіб. Також він додав, що має намір і далі ходити на роботу.

"Ніхто так більше не дискредитував та дестабілізував роботу Конституційного суду України, як сам Олександр Тупицький. Його звинувачують у певних порушеннях закону. Він практично легітимізував документи окупаційної влади в Криму, переєстрував до законодавства Росії свою ділянку у 2008-му році. Якщо ж Тупицький заради хатинки легітимізував документи російської окупаційної влади, то, очевидно, інтереси його там, а не тут, у відстоюванні закону та Конституції України. Крім того, НАЗК звинувачує Тупицького у незаконному збагаченні. Тим часом, він рішенням суду знімає можливість НАЗК перевіряти суддів. Насправді, рівень довіри до судової гілки влади у нас найнижчий. У нас всі рівні, але деякі, виявляється, рівніші",- зазначив Валерій Димов.

Чи має право президент відсторонювати з посади голову КСУ?

Якщо говорити про Управління державної охорони України, ми розуміємо, що ця служба знаходиться під керівництвом президента. Але є інституція президента та інституція Конституційного суду. Наразі те, що ми зараз з вами бачимо, це ситуація, коли цю подальшу історію можна розглядати, як спробу президента розширити свої повноваження. Ніде в конституції не зазначено, що він має право відсторонювати від посади у Конституційному суді. Тут є два відкритих питання: хто надав розпорядження УДО та чи має право ДБР давати неможливість голові Конституційного суду заходити до приміщення. Це спроба налякати або змусити пана Тупицького самому піти у відставку. Інших виходів немає: Офіс Президента не може звільнити суддю, а відсторонення з посади може бути лише за ініціативи самого Тупицького",- відповів політолог Олексій Якубін.

Натомість, як прокоментував Димов, президент, відповідно до кримінально-процесуального кодексу, у межах своїх повноважень, може видавати укази. Він видав указ не про звільнення, а про відсторонення. 

"Наразі ми споглядаємо ситуацію, коли під різними приводами спробу однієї гілки влади перейти свої конституційні повноваження і не властиві їй повноваження привласнити собі щодо іншої інституції",- підсумував Якубін.

Дивіться сюжет Kyiv Live, аби дізнатися більше:

<iframe width="1349" height="488" src="https://www.youtube.com/embed/emh3eBoT4Lg" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо: 

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.03