Останні новини

У прокат вийшов фільм "Номери" Сенцова і Сеітаблаєва: про що він та чи варто дивитися

Іронічну антиутопію можна переглянути в кінотеатрах України з 19 листопада

В український прокат з 19-го листопада виходить одна з найбільш очікуваних стрічок осені - "Номери" від режисерів Олега Сенцова і Ахтема Сеітаблаєва. Це - театралізована іронічна антиутопія про ув'язнене суспільство.

Kyiv Live зібрав матеріали про фільм, відвідав допрем'єрний показ і розповідає, чому варто його подивитися.

5912.jpg

Фото - Пресслужба

Спецільний допрем'єрний показ "Номерів" пройшов в середу, 18 листопада, в столичному кінотеатрі "Київська Русь". Відразу після цього відбулася пресконференція за участі співрежисера Ахтема Сеітаблаєва, продюсерки Анни Паленчук, актора Віктора Андрієнка, заступника міністра культури та інформаційної політики Ростислава Карандєєва, а також В'ячеслава Стешенка, співвласника мережі АЗС, яка стала парнером стрічки.

Примітно, що самого Олега Сенцова, який написав оригінальну п'єсу і дистанційно режисував "Номери" з російської тюрми, на показі не було. Причина в тому, що в цей час він зайнятий на зніманнях свого нового фільму "Носоріг", які проходять в Кривому Розі.

PressKonf.jpg

Фото - Пресслужба

"Мені п'єса дуже сподобалася, я в принципі люблю театр парадоксу. Вона дуже сильно нагадала мені п'єсу, якою я захоплювався в студентські роки, - "В очікуванні Годо" Семюеля Беккета. Мені якось відразу здалося, що я знаю, про що кожна сцена, і досить ясно побачилось, що рухає персонажами цієї історії. І для мене воно зав'язалося в якесь загальне відчуття, що це по-своєму дуже пристрасні люди, які бажають змінити світ навколо себе і знайти в глибині себе те, що, може бути, допомогло б знайти якщо відповіді якщо не на все питання, то хоча б на один - "хто я", - зізнався Ахтем Сеітаблаєв.

Актор Віктор Андрієнко, який зіграв Нуля, верховного правителя, під час прессконференції поділився власним баченням свого персонажа, який, до речі, за весь фільм не промовляє вголос жодного слова:

"Мій герой бачив Номери як своїх малих дітей, які не розуміють, що відбувається, і він певною мірою експериментує над ними, намагається спрямувати у певному напрямку. І коли з однією з Номерів трапляється біда, це для нього такий же шок, як і для інших. Я відчував для себе, що він не може бути товстошкірим, він також відчуває біль".

На допрем'єрному святі також були присутні лідер гурту "Океан Ельзи" Святослав Вакарчук, телеведучий Тимур Мирошниченко, сценаристка Наталія Ворожбит, бізнесмен Іраклій Макацарія, політик Олексій Гончеренко та інші.

6019.jpg

Фото - Пресслужба

Про що фільм "Номери" та чи варто його дивитися.

Однойменну п'єсу Олег Сенцов написав ще у 2011-му році, після чого вона була поставлена в театрі. Та вже пізніше, коли режисер перебував під ув'язненням в російській тюрмі, почалася робота над повнометражною стрічкою. Постановкою Сенцов займався через електронне листування, а вже в Україні реалізував задуми Ахтем Сеітаблаєв, якого Сенцов називає своїм "кримським братом". 

Сюжет розповідає про людей, які живуть в межах спортивного манежу, не мають власних імен, але кожному з них присвоєні власні номери. "Зверху" за ними спостерігає верховний правитель "Нуль", для якого все, що відбувається в його міні-суспільстві, схоже неначе на телешоу. Проте він має вплив на перебіг подій. Ось, наприклад, він може пустити сніг, блискавку, якщо гнівається, закриває сонце в кінці дня (його роль виконує прожектор) та і те, коли день закінчиться, він також вирішує сам. Якщо коротко, він виконує роль так званого Бога, який не вимовляє ані слова, його ніхто не бачить, але до нього звертаються, згадують його ім'я всує та виконують його правила, які записані у відповідній книзі. Все життя Номерів вистроєне за принципом спортивних змагань: вони дисципліновані, бігають кругами, беруть участь в коротких стартах, їдять за розкладом, носять тільки спортивний одяг та передають один одному естафети. 

andrienko2.png

Фото - Пресслужба

Та правилам, як виявляється, слідувати згодні не всі. Дехто хоче перехопити владу, хтось марить вільним життям, а все це співпадає з появою ще одного члена їх суспільства - Одиннадцятого, який насправді є дитиною двох номерів та дорослішає буквально не по роках, а по днях. Новенький також виявляє свій бунтарський дух, чим надихає на зміни свого батька та його друга на те, щоб влаштувати революцію та повністю змінити систему. 

Насправді подій в стрічці значно більше, адже Номери закохуються, дружать, сваряться та навіть зраджують один одного. Зміни, на які деякі з них вже налаштовані, також вдаються їм далеко не з першого разу, адже для цього також потрібні жертви.

Важливо розуміти, що все, що відбувається на екрані, - це абсурд або ж драматургія парадоксу, яка з кожним сюжетним поворотом лише пробиває дно свідомості. Антиутопія - це завжди дослідження людської сутності, дослідження автором самого себе. І Сенцов своєю історію не вигадує велосипед, але саме з цим "велосипедом" він вирушує в інші умови, поміщаючи своїх персонажей не просто в "ідеальний" світ, в якому все чітко врегульовано, а в "спортивні змагання". Варто зробити помилку - будеш покараний, велику помилку - вб'ють судді, які постійно поруч. Проте, варто людині "позбутися" наглядачів та перестати помічати цього "Бога", забравши в нього владу, як з'являється на шанс на зміни, на життя, яке звичайне для когось, але все ще не для них.

Події, якими насичена стрічка, точно змусять думати і робити висновки. Але для кожного вони будуть різними, більш особостими. Справа в тому, що сприймати сюжет стрічки не можна однозначно, він - це абстракція. Питання лише в тому, чи зможе стрічка виконати ті рефлексійні задуми режисерів через надмірку театральність та камерність. Але це вже буде залежати від рівню сприйняття. 

003_1.jpg

Фото - Пресслужба

Відгуки зіркових глядачів.

Одним з перших, хто побачив "Номери" в Україні, став співак Святослав Вакарчук, який поділився своїми враженнями.

"Це складний фільм, не треба очікувати від нього розваг. Він змушує замислитись. І це важливе кіно, тому що воно про людську гідність і людську свободу. Кожен, хто вважає свободу і гідність своїми основоположними цінностями, просто зобов’язаний його подивитись", - зазначив лідер гурту "Океан Ельзи".

"Я насправді вражений фільмом. Він, з одного боку, абсолютно нереалістичний, така антиутопія, а з іншого боку – він настільки реалістичний аж до таких моментів, коли стає моторошно, особливо у фіналі. Класна гра акторів, багато ідей закладено у фільмі, є над чим порозмірковувати і під час перегляду фільму, і після нього. Думаю, у фільму буде гарний післясмак, і я хочу його розпробувати. Я раджу подивитись “Номери” всім, хто любить думати, дивлячись кіно, і любить думати після того, як кіно подивися", - розповів про власні враження політик Олексій Гончаренко.

В п'ятницю, 20 листопада, в київському кінотеатрі "Жовтень" відбудеться спеціальний показ фільму за участі творчої команди, представники якої відповідатимуть на питання глядачів після показу.

<iframe width="651" height="352" src="https://www.youtube.com/embed/JXLrEZhdROA" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо, що частину зборів з проданих квитків фільму "Номери" буде перераховано у громадський рух "Кримська Солідарність". Грошові кошти направлять на допомогу політичним в’язням та їхнім сім’ям.

Вийти в ефір
07.03