Останні новини

“Україна не має жодної держпрограми, яка б підтримувала мову”, - Тарас Кремінь в ефірі Kyiv Live

Що має зробити держава для популяризації української мови

Частина статей закону про державну мову почали діяти ще у 2020 році, а саме це стосується наукової сфери, проектно-технічної документації та транспорту. Що стосується сфери побуту - то в ній кожен може говорити, так як бажає, оскільки це питання індивідуальне і не може жодним чином порушуватись.

Про це в ефірі телеканалу Kyiv Live розповів уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/pO2VTuVpexU" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

"Хочу сказати, що частина із статей мовного закону вже працюють. Проте на них ніхто не звертав уваги, мабуть, через те, що уповноважений з'явився тільки півроку тому”, - говорить чиновник.

За його словами, протягом 2020 року мова імплементувалась для таких сфер, як наука (відтепер дисертації захищаються тільки українською мовою, за вибором паралельно можна захищатися англійською мовою). Також вона є обов'язковою для сфери транспорту, тому і в таксі, і в маршрутних автобусах, і на залізниці, і в літаках - тільки українська мова. Це - мова проектної та технічної документації.

Також великим досягненням Кремінь вважає те, що з 2020 року школи з російською мовою навчання почали надавати освітні послуги українською.

Він розповів, що державна програма розвитку та опанування української мови повинна була з’явитись та бути затвердженою ще на початку 2020 року, тобто рік тому. Закон зобов'язав владу у 2020 році розробити стратегію безкоштовних курсів з вивчення української мови, але їх досі немає - існують лише волонтерські проєкти та курси на окремих інтернет-платформах. Такі курси потрібні не лише громадянам України, а й українцям, які є громадянами інших держав.

“За межами країни мешкає понад 10 млн громадян інших країн українського походження. У нас була зустріч з представниками Світового конгресу українців, які просять нас: допоможіть із розробкою дистанційних курсів, які би ми хотіли запропонувати нашим громадам, нашій діаспорі”, - розповідає уповноважений.

Він нагадав, що українській діаспорі в Канаді - 130 років, в Бразилії - 110 років. Це 4-5 поколінь людей, які вимушено були переміщені до заокеанських країн, але вони збереглися передусім завдяки мові, культурі, традиціям, недільним школам ну і звичайно церкві.

“Роблячи величезні акценти на тому, що об'єднує український народ, на тому що об'єднує світове українство, не треба забувати, що українська мова - це питання нашої ідентичності”, - підкреслив він.

Нагадаємо, Дата 16 січня 2021 в народі овіяна здогадами, упередженнями й майже легендами. Дехто з українців вважає, що від цього дня магазинами та аптеками (також і їхніми сайтами) ходитимуть спеціальні "ревізори", які перевірятимуть, чи продавці й продавчині розмовляють із клієнтами винятково державною мовою. Ходять чутки про "агентів", штрафи та суворі покарання за непослух.

Чи справді, все сильно зміниться із 16 січня та як діятимуть нові норми – читайте в матеріалі.

Теги:
Вийти в ефір
08.03