Останні новини

"Україна продовжує купувати у Росії газ через європейські "прокладки", збільшуючи ціну на 35-40 відсотків" - політолог

Політолог Микола Мельник пояснив, чому за Зеленського продовжує дорожчати комуналка - і як це регулюється

Нові платіжки за тепло, газ та електроенергію збурили українців. У багатьох виникає питання – чому за президента, який прийшов до влади із програмою, де основним пунктом було зниження "комуналки", відбувається суттєве її здорожчання.

Про тарифи пишуть всюди – навіть у коментарях до нейтрального посту Володимира Зеленського про сніг у Києві.

Kyiv Live поспілкувався з політологом Миколою Мельником, щоби зрозуміти, чому в платіжках виставили нові ціни і який механізм утворення тарифів за газ, електроенергію та тепло.

15676145_364758630583034_5581649939691114241_o.jpg

Чому піднімають тарифи

"Збільшення тарифів відбувається через корупційну складову. Кожна політична сила, що перебуває в опозиції, зі старту заявляє, що буде знижувати "комуналку". Щойно політик приходить до влади, то паразитувати на цій темі вже нема сенсу. І він максимально швидко "перефарбовується". Бо є корупційна складова: оператор завжди зацікавлений, щоб збільшити тариф і доходи від громадян, а там уже "всі діляться". Риторика політиків змінюється на: "Якщо ви хочете тепло в батареях - то маєте платити ринкову ціну". Тут виникає питання, а чи є в Україні ринок? Якщо говорити про ринок постачання газу – 80 відсотків облгазів та облтрансів (новостворені структури, які прокачують газ по трубах), належать одному олігарху – Дмитру Фірташу та його компанії. Тож маємо монополію. Зараз продовжується боротьба за ринок між Фірташем і Коболєвим – вона може бути на краще, оскільки лишається примарна можливість зменшити вартість газу в трубах, який ми споживаємо. Скажімо, якщо купувати паливо напряму у компанії Нафтогаз - це вже механізм створення хоч якихось ринкових умов. Хоча з цим виникають певні питання – оскільки такі домовленості є дещо поза межами повноважень Нафтогазу.

Чий газ ми купуємо

"6 років українцям розповідають, що Україна не купує російський газ – насправді це брехня. Ми його купуємо, просто за паперами проганяємо через фірми-прокладки, які розташовані в Угорщині, Словаччині та Польщі. І такий ретранзит збільшує ціну газу на 35-40 відсотків. Причому, очевидно, цей газ навіть не виходить за територію України.

Тому зараз ми зможемо зменшити тарифи на газ, просто прибравши корупційну складову".

Ринок електроенергії

"Світло здорожчало через зменшення електроенергії від атомних електростанцій.

Розбираючи тариф, треба розуміти, з чого він утворюється. Якщо ми говоримо про світло – то він утворюється з генеруючих компаній. Генеруючі компанії це гідроелектростанції, ТЕЦи, атомні станції та "зелений тариф" (зараз він задорогий для України). Нинішнє збільшення тарифів почало відбуватись через те, що півроку тому Кабмін вирішив зменшити кількість електроенергії, яку отримуємо від атомних станції. Натомість збільшили кількість електроенергії за рахунок ТЕЦів, які працюють на вугіллі. ТЕЦи в Україні належать кільком групам, один із постачальників - пан Ахметов. Шляхом олігопольної (олігополія - конкуренція між порівняно невеликим числом конкурентів - ред.) змови власники ТЕЦів встановлюють єдину ціну і "штовхають" її українцям.

Так побудована у нас економіка. Це ж стосується й ринку паливно-мастильних матеріалів. Всі АЗС виставляють майже одну й ту саму ціну, але коли їх просить президент – чомусь її скидають. Тож, фактично, не маємо ринку, є змова, яка регулюється в ручному режимі".

Який вихід із ситуації

"Ціни будуть формуватись без законів ринку - поки антимонопольний комітет України не штрафує за такі речі. Інституція, яка має це контролювати, поки в Україні не є ефективною і діє лише спорадично, тобто проти тих, хто не має провладної "криші".

Раніше ми писали, що в Києві затримали посадовця-корупціонера. Начальника управління Київтранспарксервіс вимагав хабар 2 тис. доларів. 

Вийти в ефір
05.03