Останні новини

В'язень коштуватиме державі у 10 разів дешевше: що означає нововведення Мін'юсту щодо покарання

Пробація буде альтернативним способом покарання

У Міністерстві юстиції планують запровадити новий вид покарання. Пробаційний нагляд має на меті соціалізацію злочинця, контролює його роботу, лікування або інші сфери життя, при цьому людина залишається на волі.

Про це розповів міністр юстиції Денис Малюська.

Пробаційний нагляд - вид покарання, за якого людина не потрапляє до закладів обмеження волі, а контролюється відповідним органом. Вона має певні обов'язки, лишаючись на свободі - має влаштуватися на роботу, пройти лікування або навчання. Іноді за нею спостерігають за допомогою електронного браслета.

Мінюст має намір замінити традиційне обмеження волі, за якого людина перебуває у відповідному пенітенціарному закладі і може покинути його лише у виняткових випадках, пробацією.

Таким чином влада хоче знизити кількість рецидивів та полегшити ресоціалізацію злочинців.

"Наразі система виконання покарань в Україні сфокусована на ізоляції людини, на фізичному унеможливленні вчинення нею повторного злочину протягом певного періоду. В той час, як основний фокус, що підтверджується міжнародним досвідом, має бути на ресоціалізації злочинця, на корегуванні його поведінки у суспільстві", - зазначив Малюська.

Пробацію назначатимуть за нетяжкі злочини, наголошує міністр. Вона буде і основним, і додатковим покаранням у разі арешту чи обмеження волі. Позбавлення волі, тобто в'язниця, не буде конкурентом пробації.

"Пробацією ми не замінюватимемо позбавлення волі. В якості ж додаткового покарання пробація може бути застосована, якщо суд призначив людині інший вид покарання, наприклад, виправні роботи чи штраф", - пояснив голова Мінюсту.

У міністерстві наголошують, що такий підхід зробить виховну функцію "пенітенціарки" більш індивідуальною, і водночас - скоротить виплати на утримання арештантів з кишень українців. Якщо за в'язня держава платить до 10 тисяч гривень, пробаційний метод може обійтися у 900.

Водночас юристи, хоча й погоджуються з таким нововведенням, як сучасним засобом пенітенціарного нагляду, побоюються, що громадськості треба як слід пояснити та показати приклади перевиховання засуджених та ефективності системи, аби не виникало відчуття безкарності та несправедливості. Також правники не згодні, що пробація має замінити обмеження волі, оскільки вони можуть спокійно співіснувати.

"Відповідно до Кримінально-виконавчого кодексу, особи, засуджені до обмеження волі, відбувають покарання у виправних центрах, як правило, у спеціально призначених гуртожитках із обов'язковим залученням до праці. При цьому засудженим дозволені короткочасні виїзди за межі виправного центру, але тільки з поважних причин і з дозволу адміністрації", - Олексадр Кудрявцев, "Клочков і партнери".

При цьому поза гуртожитком проживають лише сім'янини, та й то через півроку показової поведінки, а працювати ув'знені теж можуть на виробництвах виправних центрів.

Нагадаємо, нещодавно патрульні "гнались" за автомобілем Mercedes на проспекті Перемоги, водій якого порушив ПДР. Після цього він скоїв ДТП із припаркованим автомобілем, але і це його не зупинило.

Вийти в ефір
04.03