Останні новини

Важко знайти, легко втратити: як отримати карантинні виплати і в чому головна проблема

Українці можуть розраховувати на 8 тисяч від держави, але є нюанси.

Вже наступного тижня український бізнес і наймані працівники зможуть зареєструватися та подати заявки для отримання матеріальної допомоги від держави. Влада намагається хоч якось компенсувати підприємцям втрати від жорстких карантинних обмежень, що вводили в різних регіонах країни з лютого 2021 року.

Kyiv Live розібрався, як отримати ці виплати, кому вони не дістануться і чи вистачить їх взагалі.

Читайте також: Кому в Україні локдаун може "піти на користь"

Виплати будуть, але є умови

У середу, 7 квітня, на засіданні Кабінету міністрів був затверджений Порядок виплати допомоги в розмірі 8 тис. грн підприємцям і найманим працівникам, які постраждали від локдауну та інших обмежень для бізнесу, введених з лютого 2021 року.

За підсумками засідання уряду міністерка соціальної політики Марина Лазебна звернула увагу українців на два важливих моменти.

"По-перше, якщо людина отримала допомогу у 8 тисяч гривень протягом грудня 2020 - січня 2021, це не обмежує її права і можливість отримати допомогу і цього разу, якщо в регіоні, де вона працює, протягом 2021 року запроваджено карантинні обмеження "червоного" рівня епідемічної небезпеки…По-друге, хочу звернути увагу на строки. Людина може звернутись за допомогою протягом 30 днів із дня запровадження на території регіону, де вона працює, обмежувальних заходів "червоного" рівня епідемічної небезпеки", - зазначила чиновниця.

За її словами, якщо людина працює в регіоні, в якому обмеження ввели ще в лютому-березні, то відлік цих календарних днів починається через 10 днів після вступу в силу закону про надання допомоги ФОПам.

Лазебна також закликала підтримати бізнес місцеву владу, адже держава і так взяла на себе "більшу частину відповідальності".

Зазначимо, що для виплат ФОПам 2,9 млрд грн зі спецфонду держбюджету спрямують до Мінсоцполітики.

Читайте також: Наскільки українці готові до соціальних катаклізмів

Лайфхак для карантинних виплат

З повним списком КВЕДів, які дозволяють претендувати на держдопомогу можна ознайомитися за посиланням. Загалом йдеться про роботу закладів громадського харчування, розважальних та спортивних клубів, торговельних точок і культурних центрів. 

Як отримати виплати через портал “Дія”

Спершу потрібно зареєструватися або авторизуватися в кабінеті громадянина на diia.gov.ua. за допомогою електронного підпису або BankID.

У розділі “Послуги” обрати “Одноразова матеріальна допомога ФОП та найманим працівникам”.

Портал перевірить ваші дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду на відповідність умовам отримання допомоги.

У заяві зазначити:

  • П.І.Б., дату народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків, серію і номер паспорта.
  • Зазначити адресу реєстрації.
  • Додати номер банківського рахунку за стандартом IBAN.
  • Перевірити та надіслати заповнену заяву.
  • Очікувати повідомлення про нарахування виплат.

Для цього необхідно увійти в додаток та обрати розділ “Послуги”, натиснути на “Одноразову допомогу”. Система перевірить ваші дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду.

Далі потрібно ввести номер свого гривневого рахунку у форматі IBAN та очікувати сповіщення про опрацювання заяви.

Подати заяву на отримання держдопомоги треба протягом 30 днів від дня посилення в регіоні карантинних обмежень.

Нарахування виплат відбувається за рахунок коштів державного (8 тис. грн) і місцевих бюджетів (розмір такої допомоги повинні визначати влади в регіонах). При цьому українці, які працюють за сумісництвом або зарплата яких за останні 3 місяці перевищувала 30 тис. грн, не отримають допомоги від держави.

Без виплат можна залишитися в разі, якщо роботодавець не заплатив ЄСВ за всі місяці відповідного кварталу, а також, коли реєстрація підприємців становить менше 3 місяців. Крім того, виплати не передбачені особам, чия діяльність не потрапила під обмеження та випадки, коли ФОПи є найманими працівниками.

Читайте також: Нові ставки для ФОПів, де та як правильно сплачувати

Нардепи "поспішають на допомогу"

Тим часом у Верховній Раді зареєстрували законопроект, який передбачає звільнення від сплати ЄСВ для всіх підприємств, які змушені були закритися на час карантину.

"У тому числі, звільнення від сплати ЄСВ за найманих працівників; мораторій на всі планові неподаткові перевірки, а також збереження мораторію на податкові перевірки, який в багатьох містах зараз ігнорують через спробу відмінити його постановою Кабінету міністрів; надання права місцевій владі за потреби зменшувати ставки місцевих податків і зборів", - розповів прессекретар партії "Голос" Ярема Дух, нардепи від якої були авторами документу.

У партії очікують, що такі заходи допоможуть місцевій владі підтримати локальний бізнес, якщо в місцевому бюджеті є на це ресурси.

Зазначимо, що законопроєкт №5346 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо надання допомоги застрахованим особам та підтримки бізнесу на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів" вже передано на розгляд керівництву та профільному комітету.

Читайте також: Чому Податкова моніторить особисті рахунки ФОПів і хто "винен"

Допомога, яка "не врятує"

Голова Комітету економістів України Андрій Новак вважає, що через жорсткі критерії допомогу від держави зможе отримати дуже мало українців.

"Практично у всіх країнах світу працюють механізми компенсацій. Це досить суттєва підтримка. У нас формально реалізувалася одноразова акція 8 тисяч допомоги в грудні минулого року. З цієї акції через жорсткі критеріїв реально отримали допомогу до 500 тисяч українців. Дуже невеликий відсоток громадян України", - поскаржився він.

Експерт також зазначив, що існуючої компенсації в 8 тис. грн недостатньо для підтримки українського бізнесу.

"Якщо подібна акція буде йти за такими ж критеріями і зараз - знову 8 тисяч гривень плюс те, що зможуть додати місцеві органи влади, то знову дуже невелика кількість українців зможе скористатися цією допомогою. Сам розмір цієї допомоги, характер цієї допомоги істотно не компенсує ті дуже важкі економічні втрати, які наша економіка і сфера послуг несе під час карантинних обмежень", - резюмував Новак.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
22.04