Останні новини

Великдень під час локдауну: як вплине святкування на ситуацію з COVID-19

Чи може спричинити святкування Великодня різке зростання захворюваності в Україні

Через карантин у столиці не працюють ТРЦ, магазини продають лише продукти й речі першої необхідності. Натомість – заборонені масові заходи, які потенційно можуть стати місцем зараження для багатьох людей. Проте, 2 травня православні християни усього світу відзначатимуть Великдень. За традицією, віряни йдуть до церкви, щоби вітати Воскресіння Ісуса Христа і "посвятити паски". Через те, що у храмах зазвичай збирається багато людей – святкування Великодня стало предметом серйозного обговорення на державному рівні.

Тож Kyiv Live розповість, чи планують вводити карантинні обмеження на Великдень у МОЗ, що кажуть з цього приводу священики та прихожани.

Можливе різке зростання хворих на коронавірус?

У 2020 році, під час першого локдауну, влада висловлювала побоювання щодо значного сплеску захворювань після святкування Великодня. Адже, традиційно в дні урочистостей до храмів приходить велика кількість людей. Окрім того, українці продовжують святкувати, зустрічаючись зі знайомими. У 2020 впровадили онлайн-формат урочистостей - службу транслювали на Youtube. Глава Православної церкви України митрополит Епіфаній закликав вірян залишатися вдома, на службу в церкви людей не допускатимуть. Предстоятель Української греко-католицької церкви Святослав на час карантину звільнив парафіян від обов’язку відвідувати храми на Великдень. Щоправда, глава РПЦ тоді завив, що віряни зможуть потрапити на Великодню службу.

У храмах обмежували кількість прихожан. Кількість вірян у храмі контролювали священики, а біля церков чергували поліціянти.

У 2021, напередодні Великодня, що припадає на 2 травня і збігається з травневими святами, знову заговорили про небезпеку інфікування.

"На жаль, масові заходи – Великдень та інші свята – вони збільшують ймовірність зустрічі зі збудником і кількість передачі вірусу", – розповів РБК академік Сергій Комісаренко.

За словами ще одного експерта Володимира Курпіти, збільшення захворюваності після Великодня можливе. Проте головну роль відіграватимуть нові штами коронавірусу. Якщо зараз в Україні будуть нові різновиди хвороби – заражень зафіксують в рази більше.

"Що стосується ризиків загострення епідемічної ситуації після Великодня – хіба що, якщо буде велике скупчення людей і люди будуть повністю нехтувати усіма заходами безпеки. Приклад минулого року продемонстрував, що великодні свята не стали тригером, який би запустив чергову хвилю епідемії", – сказав співрозмовник.

Керівник Центру економіки охорони здоров'я КШЕ Юрій Ганіченко вважає, що динаміка епідемії після Великодня може розвиватися за різними сценаріями. За яким із них – це залежить від того, яка епідемічна ситуація буде перед святами.

"Якщо у нас буде стрімке падіння захворюваності, наприклад, 20 % в тиждень, то великодні свята можуть або ненадовго пригальмувати темпи падіння, або ненадовго призвести до зростання, яке зміниться падінням. Але, якщо ми будемо перебувати на плато, то будь-які поштовхи вгору можуть обернутися дуже негативними наслідками", – пояснив Ганіченко.

Що кажуть про Великдень у МОЗ

За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, влада шукатиме компроміс із священниками. Зараз для церков вже передбачені обмеження, якщо вони знаходяться в регіонах "жовтого" або "червоного" рівня. Оскільки, у свята є певна церковна традиція - Ляшко припустив. що суворі обмеження можуть обговорюватись із священиками. Отже, необхідно буде шукати оптимальний варіант - задля збереження традиції й одночасно недопущення інфікування. Про це головний санітарний лікар розповів РБК.

"Зараз нам потрібно досягти компромісу: у нас діють обмеження – одна людина на певну кількість квадратних метрів – і спробуйте когось не пустити на Великдень до храму. Питання в тому, як це правильно все організувати. Тому ми хочемо, щоби хтось був у храмі, але з дотриманням усіх обмежень, а хтось має залишитися зовні. Плюс, можливий формат Великодня онлайн, який був минулого року", – сказав Ляшко.

Ляшко нагадав, що, впроваджуючи обмеження "червоної зони", влада очікувала домогтись зниження захворюваності на COVID-19 до травневих свят. Якщо ж не контролювати скупчення народу під час великодніх урочистостей, кількість випадків хвороби може навпаки збільшитись. Однак закривати храми на Великдень влада поки не планує.

Рішення про формат та перелік обмежень на свята у МОЗ очікують напрацювати протягом тижня. Зараз, за словами лікаря, ведуться переговори з релігійними організаціями та їхніми лідерами. Сам Ляшко назвав такий діалог "непростим".

15 квітня міністр охорони здоров’я Максим Степанов на "Україна 24" заявив, що На травневі і великодні свята діятиме "особливий режим".

"Для нас важливо, щоб виконувались ті обмеження, які є. Звичайно, буде особливий режим, ми будемо просити, звертатися до громадян, щоб вже почали робити, обмежували контакти за можливості, великі скупчення людей. Британський і південноафриканський штами надагресивні, дуже важкий перебіг хвороби", - сказав міністр.

c2aba06-751c110-stepanov-m.jpeg

Фото: Українська правда

Що кажуть парафіяни

Ми поспілкувались із киянами, які звикли ходити в храм на Великдень, як вони ставляться до карантинних обмежень, які можуть змінити святкову процедуру святкування.

Киянка Людмила каже, що минулоріч дивилась службу онлайн і на власний подив була цілком задоволена таким форматом.

"Спочатку мала сумнів, адже під час відвідування храму, пережиття разом із іншими людьми, очікування, коли священик виголошує новину про Воскресіння Христа – ти ніби змінюєшся, щораз оновлюєшся. Тож була скептично налаштована до "нового формату". Проте увімкнула службу саме коли прикрашала паски. На мій подив, відчула таку ж саму благодатну наповненість, як у храмі. Замість відвідування гостей – обдзвонила родичів. Час такий, все змінилось, маємо призвичаюватись", - сказала Людмила.

Натомість ще одна жителька столиці – Вероніка продовжує відвідувати храми й планує йти на Великдень до Церкви.

"Зазвичай ходжу у Володимирський. Віряни розуміють небезпеку, дотримуються карантинних вимог, усі в масках. Ще до пандемії там зранку святили на вулиці – на відкритому повітрі. Тепер, гадаю, це стане необхідною вимогою. Головне, щоб люди дбали про себе й одне про одного – не створювали скупчення", - поділилась Вероніка.

Що кажуть священники

Щодо того, що парафіяни призвичаїлись до вимог нового часу і перебування в церкві стало убезпеченим, розповів священик – отець Георгій Коваленко, який служить у храмі Софія Київська.

Священик каже – більше року у реаліях пандемії вплинули як на парафіян, так і на духовенство.

"У нас вже є досвід минулорічний святкування Великодня онлайн, більше того – вже є рік життя під час пандемії. Гадаю, вже всі більш-менш налаштувались – і священнослужителі й віряни. Якщо говорити про нашу парафію в Софії Київській – дотримуємось усіх норм – парафіяни тримаються дистанції, всі в масках, причащаємо у безпечний спосіб. Не бачу жодних проблем святкування. У нас в Україні знайшли більш-менш компромісний варіант, коли храми служаться, не закриваються, але служби відбуваються із дотриманням усіх заходів безпеки. Тож є люди, які продовжують ходити в храм, вони дотримуються всіх норм. Є люди, які не відвідують храм, а дивляться онлайн-трансляцію, проповіді чи інші активності онлайн. Гадаю, що цей Великдень буде так само спокійно проходити. Велика відповідальність на священиках і самих вірянах. Зі свого боку ми, як священики - ані парафіян, ані себе не наражаємо на додаткові небезпеки. Гадаю, що зараз якраз буде тривати роз’яснювальна робота від державних органів і священства", - розповів отець Георгій.

Священник стверджує - за рік у храмах вже відпрацювали "оптимальний спосіб" проводити урочистості так, щоби і не порушувати канону, і щоб не наражати вірян на небезпеку.

"Насправді формат уже випрацюваний. Дехто зі священиків виводить динаміки на вулицю – частина вірян стоїть на відкритому повітрі. З іншого боку, хтось може застосувати збільшення кількість богослужінь (наприклад, у Преображенському соборі на Теремках). Закликають людей фактично відвідувати богослужіння в різний час. В пандемію збільшилась кількість форматів – кожен з постійних парафіян вибрали свій. Що стосується тих українців, які приходить в храм на великі свята чи лише на Великдень – мені важко про це говорити, бо остання Пасха була повністю в онлайні. Гадаю, що ці люди так само знайдуть для себе формат", - сказав священик.

Також отець Георгій зауважив, що пандемія з одного боку впровадила певні обмеження - але й дала альтернативні можливості для комунікації з вірянами. 

"Збільшилась комунікація з віруючими за допомогою інтернету.

Ще в перший локдаун розпочали онлайн читання біблійні для дітей. Днями записали аудіокнижку для дітей. Сподіваємось, що до Великодня вона вийде в додатку. Є великі можливості знайти духовну підтримку, поради чи тексти, фільми – їх велика кількість. Той, хто має бажання зможе знайти формат.

Відвідини храму теж відбуваються спокійно. Люди призвичаїлись і до масок, і до того, що не цілують ікони, і до того формату Причастя, який зараз існує. Церква ПЦУ серйозно поставилась від початку до пандемії, були прийняті відповідні рішення, були заклики й певні поради для духовенства й віруючих. В тих парафіях, де до безпеки серйозно ставляться, там проблем нема. Проблеми виникають там, де частина належить до так званих ковід-дисидентів. У нас все спокійно й нормально", - розповів священик.

medium.jpeg

Фото: hromadske.ua

Згідно з рішенням Синоду, формат Причастя на час пандемії змінили. Замість традиційного прийняття його з ложечки - Причастя дають вірянам в руки.

"Було рішення Синоду ПЦУ- повернення до древнього формату, яке зображене на мозаїках Софії Київської. Коли Христос подає Причастя в руки – так само священики або подають Причастя в руки кожному – без ложечки, або часточку кладуть обережно в уста. Якщо придивитись до традицій Церкви за 2 тис. років – багато чого можна знайти, що в тих чи інших умовах можна застосовувати", - розповів священик. 

Також священик нагадав, що для тих вірян, хто не призвичаївся до служби онлайн, а на Великдень хоче причаститись, освятити паски - є цілий святковий тиждень. Таким чином можна і в церкву сходити і великого скупчення народу уникнути.

"Якщо говорити про Великдень – маємо тиждень святкування. Ті, хто звик причащатись на Великдень, можуть це зробити не лише в пасхальну ніч, а в будь-які дні першого тижня - і це буде таке саме святкове Причастя. Притому, що зазвичай, якраз в ці дні людей небагато в храмах. Тому, з точки зору радості пасхальної – можна відвідати храм протягом усього тижня і Причаститись. А ті, хто ходить лише на Великдень - паски посвятити – прийдуть, посвятять. Всі ж ми вже навчились, як ходити в магазини, забезпечувати себе необхідним - і при цьому дбати про безпеку, дотримуватись дистанції", - сказав священик.

Тож рішення - який формат святкування Великодня вибрати - в більшій мірі залежить від самих парафіян. Ті, кого задовольняє онлайн-формат знову матимуть змогу відсвяткувати у найбезпечніший спосіб. Для тих же, хто хоче прийти в церкву - є нагода вибрати менш "популярний" час для освячення паски.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
09.05