Останні новини

Віагра для української влади чи реальне вирішення кризи щеплень? Що відомо про вакцину Pfizer і коли вона буде в Україні

Що кажуть очільники держави про поставки препарату Pfizer

6 квітня президент України Зеленський заявив про укладення договору з американською фарм-компанією на поставку в Україну 10 млн. доз вакцини Pfizer. Міністр охорони здоров’я Степанов повідомив, що перші партії препарату надійдуть у найближчі місяці, а всі заявлені дози Україна отримає до кінця 2021 року.

Заява очільників держави збурила вир запитань, на які поки що нема чітких відповідей. Так, досі не відомо, які зобов’язання взяли на себе сторони в "рамковому" документі, коли точно почнуть завозити Pfizer великими партіями (і чи почнуть взагалі), а також скільки він коштує та як його зберігатимуть.

Kyiv Live розповість, що саме викликало недовіру й скептичні настрої українців, що стверджують депутати з партії Слуга народу, а також надасть фахову думку лікарів.

Як кролика з капелюха

Вакцину американського фарм-гіганта Pfizer, який відомий, зокрема, препаратом проти еректильної дисфункції "Віагра", вважають брендовою. Вакцина показала майже 100-відсоткову ефективність під час клінічних випробувань, її застосовують у США, країнах ЄС, Великій Британії та Ізраїлі. 

За прогнозами аналітиків, Україна мала отримати Pfizer не раніше 2022 року. Щоправда, за всесвітньою ініціативою COVAX нам мають поставити 117 тисяч доз препарату вже в найближчі місяці. Однак, якщо врахувати, що щепити кожну людину потрібно двічі, то препарату вистачить трохи більше ніж для 50 тисяч людей.

Проте 6 квітня 2021 президент Зеленський зробив сенсаційну заяву – він особисто домовився із керівником компанії Pfizer про поставку в Україну 10 млн. доз препарату. Про це "відзвітував" особисто президент, а очільник МОЗ Максим Степанов згодом підтвердив інформацію, щоправда, не сказавши, коли точно препарат буде в Україні.

"Вакцині Pfizer в Україні бути! Тепер можу відкрито говорити про переговори, які тривали кілька місяців. Сьогодні Pfizer нарешті зі свого боку підписав рамковий договір про постачання в Україну 10 млн доз вакцин. Ми очікуємо, що перші партії за цим контрактом почнуть надходити вже найближчими місяцями. А всі 10 млн доз будуть поставлені протягом 2021 року", – зазначив Степанов.

pexels-photo-5863400.jpeg

Все так – але трохи інакше?

До слова, коли на сторінці МОЗ зазначили, що Україна уклала "рамковий договір" із американською компанією - це збурило широке обговорення в мережі. Одним із перших висловився на своїй сторінці очільник підприємства "Медичні закупівлі України" Арсен Жумаділов. Він наголосив, що "рамкова угода", про яку йдеться у повідомленні МОЗ (у пості її назвали "рамковий договір"), це не договір купівлі - продажу, який би гарантував виконання зобов‘язань обома сторонами.

"Рамковий договір? Серйозно? Є поняття рамкової угоди. З законодавства про публічні закупівлі. Ще жодна вакцина не була і довго не буде закуплена в його межах. Колись прийдуть інші часи, інші обставини на ринках. Не зараз. То що це за "рамковий договір". У кодексах таке поняття відсутнє, щоб знати напевно, що мається на увазі. Про що мова? Ймовірно, про документ типу Memorandum of understanding чи Term Sheet. У такому випадку, це попередні домовленості, у межах яких не виникають зобовязання. MoU/Term Sheet - це не договір купівлі-продажу/закупівлі. Сторони домовились домовлятись далі, так би мовити", - написав Жумаділов.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Farsen.zhumadilov%2Fposts%2F10158390167624580&width=500&show_text=true&height=296&appId" width="500" height="296" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>

Також він підрахував орієнтовну вартість такої поставки і зазначив, що сума мала бути закладена в бюджет.

"Побіжний і оптимістичний розрахунок вартості 10 млн. доз вакцини від Pfizer (18 дол. за од.) - більше 5 млрд. грн. загальної вартості контракту. Таких фінансових призначень донедавна державний бюджет на закупівлю вакцини не містив. Залізне правило: не маєш призначень - не можеш брати договірні зобовязання.

Остаточне підтвердження того, що маємо справу із укладанням попереднього документу, що не має зобовязувального характеру - нечіткі формулювання графіку поставок. Перші партії (які саме?) прибудуть найближчими місяцями (коли саме?) "Угадай мелодію" замість ясності. Хочу помилятись зараз. Хочу вірити, що країна скоро отримає шанс вийти з локдауну безповоротно. Це мій і професійний, і персональний інтерес", - написав Жумаділов. 

Під постом Арсена Жумаділова висловились фахівці з міжнародного права. Так, юрист Ігор Руденко написав, що "рамковий договір" може свідчити про домовленість і гарантії.

"Загалом, із протоколу про наміри у нашому праві зобовязання не виникають. А із MoU по-англійському праву можуть таки виникати. Залежно від формулювань", - написав юрист.

пр3.jpg

Є одне але, однак воно суттєве

До слова, у американської вакцини Pfizer є особливі умови транспортування й зберігання – на відміну від більшості інших препаратів для щеплення, створених за старими технологіями, її потрібно зберігати при температурі -70 °C. Очевидно, що для цього потрібно спеціальне обладнання.

Про це нагадав в ефірі каналу Kyiv Live інфекціоніст Юрій Сухов.

"Розумієте, які вакцини кращі або гірші, які підходять особам пенсійного віку або ж молоді, які краще робити тим, хто хворіє на цукровий діабет, - це архіважливі моменти. Але ми цього не знаємо. Не знає ніхто - ані Супутник, ані Pfizer, ані AstraZeneka. Йде процес напрацювання цих знань. Тому казати про те, що щось краще - ні. Може йти мова про якість - і ми на 99 відсотків в це віримо, а найголовніше для України - це зберігання й транспортування. І я не впевнений, що для нас добре буде вакцина Pfizer, бо за неправильного зберігання вона просто перетвориться на стерильний розчин", - сказав Юрій Сухов. 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/NwGvAs9TZI0" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Чи готова Україна зберігати й транспортувати Пфайзер?

Де візьмуть холодильники?

Про готовність надати спеціальне обладнання для Pfizer заявили у Агентстві США з міжнародного розпитку (USAID) Ukraine. Саме 6 квітня на сторінці USAID Ukraine написали про готовність надати підтримку вакцинації, зокрема й необхідним обладнанням.

"Угода України з Pfizer наближає майбутнє без COVID. Вакцини, схвалені ВООЗ, є одними з найефективніших інструментів боротьби з цією пандемією. Вони зменшують трагічні людські втрати та пом'якшують поточні наслідки у сфері охорони здоров'я та в економіці. Для підтримки України у проведенні вакцинації USAID Ukraine - USAID Україна допомагає підготуватися до отримання вакцини Pfizer та інших затверджених вакцин, надаючи пряму підтримку ланцюгів ультрахолодного зберігання і транспортування та підтримуючи зусилля з надання громадськості точної інформації про вакцини", - написали у соцмережі.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FUSAIDUkraine%2Fposts%2F3955537684469649&width=500&show_text=true&height=509&appId" width="500" height="509" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>

Щоправда, як свідчить напис на ілюстрації до посту – поки що мова йде лише про транспортування й зберігання невеликої партії вакцини Pfizer – 117 тисяч доз, які Україна має отримати безкоштовно за програмою COVAХ (COVAX — це міжнародна ініціатива, яка має пришвидшити розробку та виробництво вакцин від COVID-19 і забезпечити їхню доставку до країн із низьким та середнім доходом - ред.). Як вирішуватимуть проблему з холодильниками для "обіцяних" 10 млн. поки що невідомо.

"Думаю, поки ця вакцина доїде, питання з холодильниками буде точно вирішене. Давайте най це буде не найбільшою нашою проблемою", - сказала в ефірі Kyiv Live депутатка від партії "Слуга Народу" Олена Мошенець.

Ніколи такого не було – і от знову

У мережі під постами МОЗ, а також публікаціями про домовленості щодо вакцин – користувачі висловлюють свою думку. Українці стверджують – влада має показати результат, а не чергові обіцянки.

"Всі уже рознесли, що "Україна домовилася", більшість випустила з виду, що договір рамковий. Здається, основна ціль була саме в наданні позитивного повідомлення на фоні провалів. Решта - дрібниці, якщо що, Степанов усе "пояснить".

пф10.jpg

"Відчуття, що нас тримають за ідіотів, міцнішає"

"Прєдварітєльниє ласкі" МОЗУ ((

пф4.jpg

пр.jpg

"Рамкова угода — документ, який визначає домовленість сторін про те, як буде відбуватися співпраця. Згодом ці домовленості мають втілюватися у конкретних договорах. Умови рамкової угоди не є остаточними і деталізованими.(вікі) договір ні про що((("

ласки.jpg

пф.jpg


Також користувачі мережі висловили думку, що обіцяний Pfizer без реальної картини поставок і розподілу може лише зашкодити процесу вакцинації.

"Тут ще комунікаційний нюанс: кричучи, що колись планується вакцина від Pfizer (яка може мати довірливіший імідж серед людей), влада ризикує пригальмувати теперішній процес вакцинації, коли є скепсис до Ковішилду і з’явилось бажання почекати".

пр2.jpg

Чи піде у відставку Степанов?

Оскільки заяву про домовленості з Pfizer оголосив Офіс Президента, а не профільне відомство – у "близьких до влади" колах подейкують про відставку міністра Степанова.

Про це в ефірі Kyiv Live сказав політолог Руслан Синельников.

"Гадаю, що готується заміна міністру і питання лише на кого й коли, нам поки що не озвучують. Пам’ятаємо, як змінили попереднього премєра з його міністрами, напевне, буде так із цим. Чую різні підкулуарні питання, що уряд треба посилити, чую, ким має бути це посилення. Такі питання вирішуюся в ОП, тому гарант і заявляє важливі питання, які не можуть заявити малоздатні міністри", - сказав політолог Руслан Синельников.

original.jpg

Депутатка від Слуги народу підтвердила – Степановим багато хто незадоволений, але заміни йому на сьогодні, вочевидь, нема.

"Я не є адвокатом пана Степанова, але не уявляю собі людину, яка б на його місці не наробила би таких помилок і зробила би щось краще. Не бачу таких людей, ініціативних бійців медичного фронту. Я – з родини лікарів, і з дитинства не чую, щоби якийсь міністр був класним і робив усе правильно. І тоді в нас не було такої пандемії. Настільки критичних ситуацій. Ніхто ніколи нікого не задовольняв – це така українська традиція. Уряд бере на себе основне навантаження з критики. А особливо в такий період. Міністру МОЗ найважче. Зараз у Раді збирають підписи – вже 90 є зі 150 необхідних, багато хто з різних фракцій Степанова не підтримує, є конфлікт у певних навіть профільного відомства з ним. Але кого можна запропонувати? Якщо прем’єр запропонує іншу кандидатуру і ми будемо впевнені, що він справиться – ми підтримаємо. Хочеться побачити цього сміливця", - сказала депутатка Олена Мошенець.

Що кажуть у Слузі народу про поставки Pfizer?

Терміни поставки в Україну вакцини Pfizer, про яку домовився особисто Зеленський, поки що не визначені. Ціну препарату для нашої держави не розголошують, оскільки це може спровокувати обговорення серед інших країн. Про це в ефірі Kyiv Live також заявила депутатка партії Слуга народу Олена Мошенець.

"Боротьба за вакцини в світі відбувається на рівні виживання цілих країн. На жаль, Україна залишається серед бідних держав, які не змогли проплатити вакцини, але змогли отримати за програмою COVAХ свою дозу вакцин – Pfizer і AstraZeneka, які мають прибути до України найближчим часом. 10 млн. вакцини Pfizer – на рівні контрактування, але будемо сподіватись, що ці розмови реально закінчаться поставками вакцини. Ціна на вакцину для України не розголошується, оскільки відбувається конкуренція на світовому рівні, тому виробники не хочуть показувати, яким країнам і за скільки продали. Для деяких країн це може бути дійсно низька ціна, а багатим країнам ціни можуть підвищувати", - сказала депутатка.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/1yzPnvvyUJI" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Також нардеп висловила сподівання, що спілкування Зеленського із керівництвом фарм-компанії дасть результат.

"Коли фарм-компаніям телефонують президенти, можливо, раз за всю історію компаній, звичайно, вони щось обіцяють. Можливо, за майбутню співпрацю, можливо, за можливість побудувати завод на території країни", - сказала Мошенець.


МОЗ рахує гроші на Pfizer?

Тож, наразі питання з точними датами поставлення препарату в Україну зависло в повітрі. Щоправда очільник МОЗ Максим Степанов відзвітував про те, що Україна може щепити до кінця року більшу частину дорослого населення, і що вакцини всім вистачить.

"Зараз, крім закликів прийти і зробити щеплення, доводиться також боротися з маніпуляціями щодо якості вакцин того чи іншого виробника та політичними інтригами. Але лише об’єднавши всі зусилля, ми зможемо побороти коронавірусну хворобу вже до кінця 2021 року!", – наголосив Максим Степанов.

"Нагадаємо, станом на сьогодні Україна має контракти на постачання вже 24 млн доз вакцин: 10 млн доз Novavax, постачання яких очікуємо в липні, 2 млн вакцини CoviShield, з яких вже отримали 500 тисяч доз, а ще 1,5 млн очікуються у квітні – травні та 2 млн від китайського виробника Sinovaс, з яких 215 тисяч доз вже в Україні", - написали в МОЗ.

1cd15cf--------.jpg

Щодо Pfizer у міністерстві нагадали про той самий "рамковий" договір про 10 млн. доз препарату, а також про 117 тисяч доз вакцини, які Україна отримає за COVAХ.

У Міністерстві заявили, що загалом Україна зможе отримати 32 млн доз вакцин різних виробників. На закупівлю препаратів Україна, за заявою Степанова, потребує додаткових коштів.

"Для виконання Національного плану вакцинації населення проти COVID-19 Міністерство охорони здоров’я потребує додаткових коштів для закупівлі вакцин. За підрахунками відомства ця сума складає приблизно 6,5 млрд гривень", - про це сказав Степанов під час засідання Уряду в середу, 7 квітня. Знову ж таки, поки невідомо, чи йдеться про закупівлю саме обіцяного американського Pfizer.

Під постом користувачі мережі пропонують "пошукати" гроші в тих галузях, які фінансували "замість антиковідного фонду".

3.jpg


1.jpg

"Візьміть із фонду великого крадівництва... та і пальто міністра похорони здоров'я трошки грошей коштує", - написали в мережі.


Що за вакцина Pfizer і чому навколо неї такий ажіотаж?

Вакцину від Pfizer (офіційна назва - Цейнамеран або BNT162b2), розробила німецька біотехнологічна компанія BioNTech разом з американським фармацевтичним гігантом Pfizer. Препарат належить до так званих РНК-вакцин. Основний компонент - молекула матричної РНК, в якій записана інформація про антигени - білок вірусу SARS-CoV-2, який є збудником COVID-19. Коли молекула потрапляє у людську клітину, там синтезується цей блок, і наш організм виробляє на нього імунну відповідь. Для вакцинації потрібно ввести дві дози з інтервалом у три тижні.

З перших фаз клінічних досліджень вакцина показала високу ефективність – у листопаді 2020 компанія Pfizer заявила, що ефективність їх препарату на завершальній стадії клінічних випробувань становить 95 %. У спільній заяві Pfizer і її німецького партнера BioNTech йшлось, що у понад 40 тис. випробовуваних дорослих, які отримали дві дози препарату, не було виявлено серйозних побічних ефектів. Зараз Pfizer показаний людям від 16 років. Також 31 березня компанії заявили про 100 відсоткову ефективність вакцини для підлітків – від 12 до 15 років. 19 березня Pfizer і BioNTech почали тестувати вакцину на вагітних, а 26 березня - на дітях від піврічного віку.

756142320328644.jpg

Які країни використовують

Pfizer стала першою вакциною, яку почали застосовувати у США в рамках так званого дозволу на екстрене використання (Emergency Use Authorization, EUA). Pfizer також щеплюють у країнах ЄС та Великобританії. Уряд Ізраїлю, де вакцинували вже більше половини населення, вкладав кошти у розробку вакцини, а згодом одним з перших закупив їх за вищою ціною.

Pfizer, окрім позитивного іміджу - мав і "неоднозначні відгуки", під час щеплень у Норвегії. У січні 2021 там померли 23 людини. Про це повідомляли Eur News. Як зазначається, усі померлі були літнього віку з ослабленим імунітетом. Після проведення розслідувань, у ВООЗ зазначили, що співвідношення ризику і користі вакцини "залишається сприятливим для літніх людей. "Повідомлення про смерть "відповідають очікуваним рівнями смертності від усіх причин в підгрупі ослаблених людей, людей похилого віку, і наявна інформація не підтверджує роль вакцини в зареєстрованих смертельних випадках" - зацитував заяву Глобального консультативного комітету ВООЗ з безпеки вакцин Bloomberg.

Ставлення до Pfizer в Україні

В Україні з початку масової вакцинації щеплювали індійським аналогом британської AstraZeneka та китайською CoronaVac. Через те, що препарати є "дешевшими" (до слова, вартість частини вакцин не розголошувалась) - українці, так би мовити, звиклись із думкою, що "брендовий" Pfizer нам просто не по кишені. Проте препарат часто фігурував у опитуваннях в мережі - дехто хотів вакцинуватись виключно цією вакциною.

Прагнення українців отримати Pfizer мало "іміджевий" підтекст. Таку думку в коментарі Kyiv Live висловив епідеміолог Сергій Кравченко.

"Насправді всі 13 вакцин, які зараз у світі використовуються в світі, довели свою безпечність, імуногенну й епідеміологічну ефективність. Недовіра є безпосередньо до індійських вакцин. Індійський інститут сироваток та інші індійські фарм-виробники орієнтовані на виробництво соціальних вакцин, які закуповуються через міжнародні організації для країн третього світу. А зважаючи на те, що Україна рухається до Європейського Союзу, нам же протягом довгого часу розповідають, що ми європейці – європейські цінності, європейські вакцини, брендові сироватки, а натомість ми отримали індійську й китайську вакцину. Якщо отримаємо Pfizer - це добре! Але нам обіцяли, що ми отримаємо Pfizer на безоплатній основі від Covax, а виявляється це домовленість між Зеленським і керівником Pfizer і не зрозуміло, коли вона буде виконана", - сказав Кравченко.


Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
14.04