Останні новини

Високо горить: чи готові рятувальники до пожеж у хмарочосах?

ДСНС вважає, що гасити займання було б легше за надійної протипожежної безпеки в багатоповерхівках

Нещодавно Київ майже підряд сколихнули масштабні пожежі у багатоповерхівках. У Печерському районі Києва в недобудованих Taryan Towers спалахнули будматеріали. І буквально наступного дня займання сталося на 34 поверсі житлового комплексу “Зелений острів 2”, через що загинула людина. В обох випадках для рятувальників було проблемно дістатися такої висоти, бо звична техніка туди не діставала.

Kyiv Live запитав у ДСНС, чи готові вони до таких катастроф у майбутньому, адже кількість висотних забудов у столиці лише росте.

Бесплатное стоковое фото с взрыв, горение, горячий

Фото Pexels

Як нам розповіли у службі надзвичайних ситуацій, у розпорядженні бійців лише один(єдиний на всю Україну) автоколінчатий підіймач висотою 90 м, що розташований у Дарницькому районі столиці. Максимально ця техніка досягає вище 30 поверху. Також рятувальники користуються колінчастим підйомник висотою 54 метри, що сягає приблизно 20 поверху. Він теж у єдиному екземплярі.

Прес-офіцер ГУ ДСНС у Києві Олександр Макушенко запевнив, що, крім цього, у них є дві автодрабина висотою 50 метрів й тринадцять автодрабин звичайної висоти - 30м.

За словами прес-офіцера, багато що залежить від належного монтажу пожежних систем у багатоповерхівках. Вони б полегшили гасіння полум’я. Але ДСНС з 2011 року не може за цим простежити: з цього року служба не приймає участі у введенні в експлуатацію таких будівель

“На кожному поверсі вище 16 мають бути встановлені пожежні крани, які мають мати відповідний тиск для подачі води для гасінні пожежі на поверху. Тобто не потрібно тягати пожежні рукави й рукавні лінії на якийсь там 24 поверх, якщо беремо ситуацію, яка сталася в четвер у Шевченківському районі( пожежа 3 вересня у багатоповерхівці, у результаті якої загинув чоловік - прим.ред.). Пожежники гасять тією водою, що є у пожежному крані. І час економиться”, - вважає офіцер Макушенко.

За словами рятувальника, при таких надзвичайних ситуаціях, не завжди може спрацювати сигналізація, що повідомляє про займання. Вона вмонтована у новобудови та справна, але через те, що чутлива навіть до пилу, надто часто спрацьовує. Наприклад, якщо у тій самій новобудові проводиться ремонт, то від пилу “сигналка” може “заграти” і не один раз. І якщо це заважає жителям будинку, ОСББ без відома служби, що приймає дзвінки й повідомлення від пожежної сигналізації, може її відключити. 

“Це робиться не на весь будинок, а на якийсь окремий поверх.”, - каже пожежник.

Ситуацію з пожежами у висотних, особливо житлових будинках, ДСНСівець резюмує так:

“Якби у нас всі житлові високоповерхівки були зі справними протипожежними формами й правилами: сигналізація, димовидалення, сповіщення і тому подібне працювало як швейцарський годинник, то нам би і не потрібна була висотна техніка”.

У ЗМІ неодноразово писали, що проблема з такими пожежами ще й затрудненому доступу техніки до двору будинку, де сталася пожежа. ДСНС каже, що через запаркованість прибудинкової території пожежні машини не можуть розміститися біля будівлі. Тобто у пожежників теж багато часу займає “віднайти місце на парковці”. Проте це може коштувати людського життя. 

На питання, чи готові рятувальники до появи нових хмарочосів у столиці, не дивлячись на такий стан речей з технікою, прес-офіцер відповів:

“Ми готові, але у разі дотримання усіх правил протипожежної безпеки. Якщо(крім наявності засобів гасіння на поверсі - прим. ред.) люди, не будуть красти з цих пожежних кранів рукава, нарізні гайки, з яких пожежники можуть одразу на поверх подати воду”.

Також протипожежні комплекти мають бути не тільки на поверхах, але й у кожній квартирі мешканця такого будинку.

“У них має плануватися у ванній кімнаті протипожежний рукав довжиною до 20 м, який може дістатися до будь-якої точки вашої квартири. Його просто відкрутити і ви можете загасити, наприклад, якщо у вас підгоріла їжа. Ви можете спокійно відключити електрику біля лічильника, відкрутити кран і самостійно загасити пожежу, не чекаючи рятувальників”, - наголошує прес-офіцер ДСНС.

Їх не варто розбирати й треба контролювати справність: щоб був тиск і постійна подача води.

Нагадаємо,  2 вересня ввечері у Києві загорілась одна з будівель житлового комплексу Taryan Towers на Печерську. Пожежа сталася у Печерському районі по вулиці Іоанна Павла ІІ 12, на 34 поверсі 35-поверхової новобудови. Зайнялися технічні матеріали, постраждалих не було. На думку інженера-проектувальника Миколи Хрустальова, пожежа у вежах є наслідком системної проблеми міста - порушення будівельних норм.

А у четвер, 3 вересня, у Києві спалахнула пожежа у ЖК "Зелений острів 2", що на вулиці Авiаконструктора Iгоря Сiкорського, 4-Б. Власника квартири врятували, але загинув ще один чоловік. 

Вийти в ефір
22.04