Останні новини

Вистачить лише обраним: що відомо про вакцини та коли їх отримає Україна

Нещодавно світ сколихнули позитивні новини: одразу декілька компаній повідомили про успіхи на фінальних етапах випробування. Можливо вже зовсім скоро почнеться масове вакцинування. 

Kyiv Live розповідає що відомо про вакцини, які проходять випробування, та коли Україна отримає перші дози

Коли буде вакцина?

Пандемія коронавірусу закінчиться, коли 70% населення світу вакцинується. Про це заявила Всесвітня організація охорони здоров’я. Наразі хочуть досягти 20% до 2021 року.

Розробка вакцин розпочалася одразу після початку епідемії. Близько 10 вакцин перебувають на третьому етапі тестування серед великої кількості добровольців. Учасникам тестування дають вакцину й плацебо. Лікарі й самі пацієнти не знають що саме приймають. Всього ж на різних етапах розробки перебувають близько 40 вакцин-кандидатів ВООЗ.

Попри суттєві успіхи досліджень, жодна компанія не зможе негайно зробити дози для всіх. Тож, ВООЗ закликає продовжувати дослідження лабораторіям, попри те, що вже є компанії, які знаходяться на фінальному етапі розробки.

Коли вакцини нарешті стануть доступними для людей, першими мають зробити щеплення медичні працівники та люди з груп ризику: літні люди й пацієнти з хронічними захворюваннями. 

Наразі про ефективність вакцини на фінальному етапі досліджень заявили три компанії. Випробування закінчаться не раніше травня. 

Російська вакцина

Ще в серпні Росія заявила про реєстрацію першої у світі вакцини від коронавірусу - Spurnik V. Її розробили вчені з центру Гамалії. За їх словами, ефективність вакцини сягає 92%. Однак розробники не дають публічну інформацію щодо клінічних досліджень. Висновок про ефективність зробили за підсумками лише 20 заражень. Скільки з них отримали справжній препарат -  невідомо. Докладні дані не розкриваються. Це змушує сумніватись в ефективності вакцини. 

upload-RIAN_6306223.HR-pic4_zoom-1500x1500-86601.jpg

Pfizer та BioNTech 

Американський фармгігант Pfizer та німецька компанія BioNTech заявили про фінальні випробування вакцини. Її ефективність сягає 95%. Це більше, аніж очікували експерти. 

Станом на 13 листопада, 41 135 людини вакцинувались двічі (одна половина отримала вакцину, а інша - плацебо). Через два тижні після дози щеплення на коронавірус захворіли 170 учасників: 162 з них отримували плацебо і 8 - вакцину. Отже, ефективність вакцини становить 95%. Весь цикл щеплення займає 28 днів.

За словами виробників, вакцина немає серйозних побічних ефектів.

“Сьогодні великий день для науки й людства. Перші результати нашого дослідження вакцини проти COVID-19, а саме третьої фази, попередньо підтверджують її ефективність”, - заявив Альберт Бурла, очільник і головний виконавчий директор Pfizer. 

Ця заява ріст вартості світових акцій. Фондові ринки пережили один з найкращих днів в історії. 

Однак вакцина має суттєвий недолік. Для її зберігання потрібна край низька температура - нижче мінус 70 градусів за Цельсієм. Це може стати серйозною перешкодою для її транспортування. Після того, як вакцину розморозили, її слід ввести людині протягом п’яти днів, інакше вона стане непридатною до використання. Крім того, для імунітету від коронавірусу, треба буде зробити 2 вакцини. 

Це може стати перешкодою для країн, які вже уклали контракти з компанією. Їм потрібно буде створити усі умови для транспортування, зберігання й розморожування вакцини. 

Американська Moderna

Ще одна американська компанія заявила про успішність своєї вакцини. Ефективність розробки Moderna також 95%. 

На завершальному етапі дослідження взяли участь 30 тисяч американців. Половина отримала дві дози вакцини з інтервалом у 4 тижні. Інші ж -  плацебо. З 15 тисяч, які отримали вакцину, захворіло лише 5 учасників дослідження, а з тих, кому кололи плацебо - 90. Тож, ефективність становить 94,5%. 

У 11 людей захворювання протікало у важкій формі. Однак жоден з них не отримував вакцину. 

В Moderna вже заявили про намір зареєструвати вакцину найближчими тижнями.

Найбільша її перевага над препаратом від Pfizer та BioNTech - вона не псується за стандартних температур холодильника — 2-8 градуси. 

Україна

Фонд глобального доступу до вакцин (COVAX) виділить для України 8 мільйонів доз безкоштовно:

“Сьогодні стало відомо, що Україна як одна з країн, яка включена в роботу глобального механізму COVAX, має змогу отримати вакцини від коронавірусної хвороби у кількості доз, яка дорівнює 20% населення, безкоштовно. Це означає, що близько 4 млн громадян України зможуть вакцинуватись у першій половині 2021 року за рахунок фінансової підтримки з боку міжнародних партнерів та урядів інших країн", - зазначив Віктор Ляшко.

image (1).jpg

Головний санітарний лікар заявляє, що доз вистачить на 20% населення. Проте це не зовсім так. Вакцинування треба проводити двічі. 8 мільйонів доз виставить на 4 мільйони людей. А це 10% населення. Пріоритетними будуть чотири групи населення: медики, учителі, правоохоронці й літні люди. 

Крім того, у державному бюджету 2021 закладено 2,6 мільярда гривень на закупівлю вакцини від COVID-19. Цієї суми вистачить на 7,5 мільйонів доз вакцини від коронавірусу для груп ризику. Люди, які до них не входить вакцинуватимуться власним коштом. Одна доза вакцини буде коштувати 7 доларів, а повний курс (дві дози) - 14. 

Нагадаємо, у місті Бровари, що на Київщині, від коронавірусу помер лікар-травматолог Володимир Новик. Йому було 65 років.

Вийти в ефір
26.11